Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · GU-79004
VT 2026urval 2 · GU-79004
Söktryck just nu, VT 2027: 3 460 sökande hittills (1 027 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 18,65, troligen mellan 18,21 och 19,07.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 5 123
- 1 189 i första hand
- Antagna
- 170
- urval 2
- Reserver
- 1 396
- Sökande per plats
- 30,1
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 3 060
- 902 i första hand
- Antagna
- 170
- urval 2
- Reserver
- 903
- Sökande per plats
- 18
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,59 | 19,14 | −0,45 |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,05 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,95 | 18,91 | −0,04 |
| Antagna totalt | 210 | 170 | −40 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,45). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 32 av 33 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 1.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 27 av 35 terminer och legat kvar i 8 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 27 av 35 terminer, minst 0,10 under i 13 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,59 → 19,14 (−0,45) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| VT 2026 | 18,59 → 18,16 (−0,43) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| HT 2025 | 19,06 → 18,75 (−0,31) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| VT 2025 | 18,49 → 17,47 (−1,02) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| HT 2024 | 19,50 → 19,17 (−0,33) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| VT 2024 | 18,59 → 17,69 (−0,90) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2023 | 19,32 → 18,59 (−0,73) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
| VT 2023 | 18,23 → 17,59 (−0,64) | 0,85 → 0,80 (−0,05) |
| HT 2022 | 19,42 → 19,01 (−0,41) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| VT 2022 | 18,35 → 17,99 (−0,36) | 0,95 → 0,90 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,59) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 19,31 | 18,86 |
| VT 2011 | 18,93 | 18,93 |
| HT 2011 | 19,42 | 18,30 |
| VT 2012 | 18,80 | 19,00 |
| HT 2012 | 19,50 | 19,13 |
| VT 2013 | 18,70 | 18,35 |
| HT 2013 | 19,70 | 19,10 |
| VT 2014 | 18,80 | 18,35 |
| HT 2014 | 19,50 | 19,21 |
| VT 2015 | 18,98 | 18,20 |
| HT 2015 | 19,40 | 18,52 |
| VT 2016 | 19,06 | 17,71 |
| HT 2016 | 19,20 | 19,10 |
| VT 2017 | 19,05 | 18,07 |
| HT 2017 | 18,40 | 18,18 |
| VT 2018 | 17,66 | 18,20 |
| HT 2018 | 18,80 | 18,00 |
| VT 2019 | 17,47 | 17,10 |
| HT 2019 | 18,91 | 18,65 |
| VT 2020 | 17,81 | 18,32 |
| HT 2020 | 19,19 | 19,22 |
| VT 2021 | 18,33 | 18,25 |
| HT 2021 | 19,34 | 18,35 |
| VT 2022 | 17,99 | 17,99 |
| HT 2022 | 19,01 | 18,06 |
| VT 2023 | 17,59 | 17,32 |
| HT 2023 | 18,59 | 17,75 |
| VT 2024 | 17,69 | 17,35 |
| HT 2024 | 19,17 | 18,42 |
| VT 2025 | 17,47 | 17,26 |
| HT 2025 | 18,75 | 18,00 |
| VT 2026 | 18,16 | 18,23 |
| HT 2026 | 19,14 | 18,91 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,20 |
| HT 2008 | 1,20 |
| VT 2009 | 1,00 |
| HT 2009 | 1,20 |
| VT 2010 | 1,20 |
| HT 2010 | 1,20 |
| VT 2011 | 1,10 |
| HT 2011 | 1,10 |
| VT 2012 | 1,10 |
| HT 2012 | 1,10 |
| VT 2013 | 1,00 |
| HT 2013 | 1,10 |
| VT 2014 | 1,05 |
| HT 2014 | 1,15 |
| VT 2015 | 1,05 |
| HT 2015 | 1,10 |
| VT 2016 | 1,05 |
| HT 2016 | 1,15 |
| VT 2017 | 1,05 |
| HT 2017 | 1,00 |
| VT 2018 | 0,95 |
| HT 2018 | 1,05 |
| VT 2019 | 0,90 |
| HT 2019 | 1,05 |
| VT 2020 | – |
| HT 2020 | – |
| VT 2021 | – |
| HT 2021 | 1,00 |
| VT 2022 | 0,90 |
| HT 2022 | 0,95 |
| VT 2023 | 0,80 |
| HT 2023 | 0,90 |
| VT 2024 | 0,75 |
| HT 2024 | 0,90 |
| VT 2025 | 0,80 |
| HT 2025 | 1,00 |
| VT 2026 | 0,90 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 3 191 | 894 |
| VT 2009 | 1 872 | 673 |
| HT 2009 | 4 204 | 1 147 |
| VT 2010 | 2 823 | 961 |
| HT 2010 | 4 129 | 969 |
| VT 2011 | 2 410 | 707 |
| HT 2011 | 4 114 | 957 |
| VT 2012 | 2 278 | 676 |
| HT 2012 | 4 146 | 949 |
| VT 2013 | 2 474 | 691 |
| HT 2013 | 4 433 | 929 |
| VT 2014 | 2 942 | 760 |
| HT 2014 | 4 973 | 1 017 |
| VT 2015 | 3 244 | 867 |
| HT 2015 | 5 255 | 1 094 |
| VT 2016 | 3 524 | 883 |
| HT 2016 | 5 296 | 1 176 |
| VT 2017 | 3 245 | 831 |
| HT 2017 | 4 564 | 1 000 |
| VT 2018 | 2 949 | 723 |
| HT 2018 | 4 420 | 923 |
| VT 2019 | 2 409 | 683 |
| HT 2019 | 3 711 | 917 |
| VT 2020 | 2 483 | 714 |
| HT 2020 | 4 287 | 983 |
| VT 2021 | 2 987 | 844 |
| HT 2021 | 4 752 | 1 058 |
| VT 2022 | 2 890 | 813 |
| HT 2022 | 4 019 | 847 |
| VT 2023 | 2 298 | 617 |
| HT 2023 | 3 637 | 791 |
| VT 2024 | 2 537 | 684 |
| HT 2024 | 4 041 | 920 |
| VT 2025 | 2 759 | 796 |
| HT 2025 | 4 009 | 868 |
| VT 2026 | 3 060 | 902 |
| HT 2026 | 5 123 | 1 189 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 29| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 20,31 | 1,20 | 46,0 | 3 907 |
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,15 | 38,1 | 3 121 |
| Jönköping University Jönköping | 19,29 | – | 49,4 | 2 221 |
| Göteborgs universitet Göteborg · Du tittar på den här | 19,14 | 1,05 | 30,1 | 5 123 |
| Stockholms universitet Stockholm | 18,65 | 1,00 | 21,5 | 4 521 |
| Malmö universitet Malmö | 18,40 | 0,90 | 24,4 | 3 420 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | 18,39 | 0,85 | 38,7 | 2 517 |
| Örebro universitet Örebro | 18,13 | 0,85 | 22,9 | 2 861 |
| Södertörns högskola Socionomprogrammet med storstadsprofil · Huddinge | 18,02 | 0,85 | 29,4 | 2 442 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 17,59 | 1,40 | 21,8 | 2 503 |
Om programmet
Är du intresserad av människor, deras levnadsförhållanden och samhällets stöd till utsatta? Då kan socionomprogrammet vara något för dig! Här undersöks hur sociala problem uppkommer och hur de kan förebyggas eller åtgärdas.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1 + 1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a1 + 1a2
- Examen
- Socionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Göteborgs universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Socialsekreterare | 41 200 kr36–48 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Kuratorer | 41 400 kr37–47 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Biståndsbedömare m.fl. | 39 400 kr35–45 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Övriga yrken inom socialt arbete | 37 500 kr31–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som socialsekreterare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Göteborgs universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod GU-79004
GU-79004 · nationell antagning
5 123 sökande, 1 189 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 6 | 4 | 5 | 73 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,59 | 113 | 19,14 | 91 | 1 065 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,95 | 19 | 18,91 | 16 | 334 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 71 | 1,05 | 57 | 833 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
VT 2026: anmälningskod GU-79004
GU-79004 · nationell antagning
3 060 sökande, 902 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 6 | 4 | 5 | 55 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,59 | 117 | 18,16 | 90 | 663 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,6 | 22 | 18,23 | 17 | 246 |
| DA Lärosätets eget urval | – | – | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 75 | 0,90 | 57 | 519 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Socionomprogrammet vid Göteborgs universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,14, HP 1,05 och BII 18,91. VT 2026: BI 18,16, HP 0,90 och BII 18,23. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Socionomprogrammet vid Göteborgs universitet?
HT 2026 sökte 5 123 personer, varav 1 189 i första hand. 170 antogs, alltså 30,1 sökande per antagen. Till VT 2027 har 3 460 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Socionomprogrammet vid Göteborgs universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,14 HT 2026 mot 18,75 HT 2025. Sökande: 5 123 mot 4 009.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Socionomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 29 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor86 %(4 407)
- Män14 %(716)
- 24 år eller yngre76 %3 914
- 25–34 år17 %860
- 35 år eller äldre7 %349
- Antagna kvinnor82 %(140)
- Antagna män18 %(30)
Anmälningskod GU-79004. Källa: UHR.