Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-65809
VT 2026urval 2 · MAU-65802
Söktryck just nu, VT 2027: 2 408 sökande hittills (736 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 8 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 17,64, troligen mellan 17,33 och 17,99.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 3 420
- 744 i första hand
- Antagna
- 140
- urval 2
- Reserver
- 976
- Sökande per plats
- 24,4
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 906
- 541 i första hand
- Antagna
- 160
- urval 2
- Reserver
- 618
- Sökande per plats
- 11,9
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,81 | 18,4 | −0,41 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 0,90 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 18,46 | 17,97 | −0,49 |
| Antagna totalt | 150 | 140 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,46). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 7 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 17 terminer och legat kvar i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 14 av 17 terminer, minst 0,10 under i 8 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,81 → 18,40 (−0,41) | 1,00 → 0,90 (−0,10) |
| VT 2026 | 17,60 → 17,16 (−0,44) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2025 | 18,23 → 17,92 (−0,31) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
| VT 2025 | 17,52 → 16,86 (−0,66) | 0,75 → 0,70 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,44 → 18,14 (−0,30) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| VT 2024 | 18,02 → 17,50 (−0,52) | 0,75 → 0,75 (±0) |
| HT 2023 | 18,65 → 18,44 (−0,21) | 0,85 → 0,85 (±0) |
| VT 2023 | 17,40 → 16,58 (−0,82) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| HT 2022 | 18,59 → 18,13 (−0,46) | 0,95 → 0,85 (−0,10) |
| VT 2022 | 18,06 → 17,54 (−0,52) | 0,90 → 0,80 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,81) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 17,90 | 17,29 |
| VT 2019 | 16,90 | 17,07 |
| HT 2019 | 18,38 | 17,70 |
| VT 2020 | 17,16 | 16,95 |
| HT 2020 | 18,39 | 17,61 |
| VT 2021 | 17,70 | 17,67 |
| HT 2021 | 18,54 | 17,80 |
| VT 2022 | 17,54 | 17,17 |
| HT 2022 | 18,13 | 17,30 |
| VT 2023 | 16,58 | 16,88 |
| HT 2023 | 18,44 | 17,86 |
| VT 2024 | 17,50 | 17,05 |
| HT 2024 | 18,14 | 17,93 |
| VT 2025 | 16,86 | 16,80 |
| HT 2025 | 17,92 | 17,72 |
| VT 2026 | 17,16 | 16,92 |
| HT 2026 | 18,40 | 17,97 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 0,95 |
| VT 2019 | 0,85 |
| HT 2019 | 0,90 |
| VT 2020 | 0,75 |
| HT 2020 | 0,85 |
| VT 2021 | 0,75 |
| HT 2021 | 0,95 |
| VT 2022 | 0,80 |
| HT 2022 | 0,85 |
| VT 2023 | 0,70 |
| HT 2023 | 0,85 |
| VT 2024 | 0,75 |
| HT 2024 | 0,85 |
| VT 2025 | 0,70 |
| HT 2025 | 0,80 |
| VT 2026 | 0,70 |
| HT 2026 | 0,90 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 3 334 | 512 |
| VT 2019 | 1 960 | 483 |
| HT 2019 | 2 801 | 579 |
| VT 2020 | 1 929 | 463 |
| HT 2020 | 3 070 | 536 |
| VT 2021 | 2 397 | 562 |
| HT 2021 | 3 327 | 585 |
| VT 2022 | 2 096 | 436 |
| HT 2022 | 2 864 | 565 |
| VT 2023 | 1 789 | 424 |
| HT 2023 | 2 596 | 535 |
| VT 2024 | 1 832 | 468 |
| HT 2024 | 2 842 | 629 |
| VT 2025 | 1 797 | 498 |
| HT 2025 | 2 702 | 559 |
| VT 2026 | 1 906 | 541 |
| HT 2026 | 3 420 | 744 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 29| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 20,31 | 1,20 | 46,0 | 3 907 |
| Lunds universitet Lund | 19,90 | 1,15 | 38,1 | 3 121 |
| Jönköping University Jönköping | 19,29 | – | 49,4 | 2 221 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 19,14 | 1,05 | 30,1 | 5 123 |
| Stockholms universitet Stockholm | 18,65 | 1,00 | 21,5 | 4 521 |
| Malmö universitet Malmö · Du tittar på den här | 18,40 | 0,90 | 24,4 | 3 420 |
| Högskolan i Gävle Gävle · Distans | 18,39 | 0,85 | 38,7 | 2 517 |
| Örebro universitet Örebro | 18,13 | 0,85 | 22,9 | 2 861 |
| Södertörns högskola Socionomprogrammet med storstadsprofil · Huddinge | 18,02 | 0,85 | 29,4 | 2 442 |
| Marie Cederschiöld Högskola Stockholm | 17,59 | 1,40 | 21,8 | 2 503 |
Om programmet
Under utbildningen läser du främst kurser i huvudämnet socialt arbete. Du kommer också att läsa andra ämnen, bland annat juridik, sociologi och psykologi, med koppling till socialt arbete i teori och praktik. Som ett led i din professionella utveckling tränar du också förmågan att kommunicera med andra människor. Efter sex terminers studier kan du ansöka om en kandidatexamen och efter sju terminer om socionomexamen.
- Omfattning
- 210 högskolepoäng, ca 3,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c, Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2
- Examen
- Socionomexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Socialsekreterare | 41 200 kr36–48 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Kuratorer | 41 400 kr37–47 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Biståndsbedömare m.fl. | 39 400 kr35–45 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Övriga yrken inom socialt arbete | 37 500 kr31–44 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som socialsekreterare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Malmö universitet
- KriminologiprogrammetBI18,95HP1,00Sökande/plats34,4
- Statsvetenskap: Politik, organisation och ledning, kandidatprogramBI17,83HP0,85Sökande/plats13,1
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne SamhällskunskapBI13,79HP0,10Sökande/plats5,6
- Miljövetarprogrammet - Människa, miljö, samhälleBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,6
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne SamhällskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats10,1
- Socialt arbete, masterprogramBI–HP–Sökande/plats2,4
- Kompletterande utbildning för personer med avslutad utländsk högskoleutbildning i socialt arbeteBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-65809
MAU-65809 · nationell antagning
3 420 sökande, 744 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 6 | 4 | 5 | 71 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,81 | 75 | 18,4 | 71 | 686 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,46 | 16 | 17,97 | 15 | 284 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 2 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 50 | 0,90 | 47 | 564 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 6 |
VT 2026: anmälningskod MAU-65802
MAU-65802 · nationell antagning
1 906 sökande, 541 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 3,5 | 7 | 3,5 | 6 | 46 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,6 | 90 | 17,16 | 80 | 420 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,2 | 22 | 16,92 | 20 | 202 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 61 | 0,70 | 54 | 316 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Socionomprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Socionomprogrammet vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,4, HP 0,90 och BII 17,97. VT 2026: BI 17,16, HP 0,70 och BII 16,92. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Socionomprogrammet vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 3 420 personer, varav 744 i första hand. 140 antogs, alltså 24,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 2 408 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Socionomprogrammet vid Malmö universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,4 HT 2026 mot 17,92 HT 2025. Sökande: 3 420 mot 2 702.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Socionomprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 29 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor82 %(2 794)
- Män18 %(626)
- 24 år eller yngre67 %2 293
- 25–34 år23 %797
- 35 år eller äldre10 %330
- Antagna kvinnor82 %(115)
- Antagna män18 %(25)
Anmälningskod MAU-65809. Källa: UHR.