Kriminologiprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · MAU-65807
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 237
- 309 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 619
- Sökande per plats
- 34,4
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,1 | 18,95 | −0,15 |
| Högskoleprov (HP) | 1,00 | 1,00 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,84 | 18,85 | +0,01 |
| Antagna totalt | 100 | 65 | −35 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2018 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 9 terminer (median −0,36). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 9 terminer, minst 0,50 under i 2 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2018 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 9 terminer och legat kvar i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 9 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,10 → 18,95 (−0,15) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2025 | 19,21 → 19,11 (−0,10) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2024 | 19,17 → 18,85 (−0,32) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2023 | 19,66 → 19,16 (−0,50) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2022 | 19,53 → 19,16 (−0,37) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2021 | 20,10 → 19,69 (−0,41) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2020 | 20,05 → 19,75 (−0,30) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2019 | 19,32 → 18,96 (−0,36) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2018 | 18,85 → 18,23 (−0,62) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,10) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | 18,23 | 17,30 |
| HT 2019 | 18,96 | 18,45 |
| HT 2020 | 19,75 | 18,85 |
| HT 2021 | 19,69 | 19,66 |
| HT 2022 | 19,16 | 19,40 |
| HT 2023 | 19,16 | 18,22 |
| HT 2024 | 18,85 | 18,65 |
| HT 2025 | 19,11 | 18,30 |
| HT 2026 | 18,95 | 18,85 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | 1,05 |
| HT 2019 | 1,00 |
| HT 2020 | 1,10 |
| HT 2021 | 1,15 |
| HT 2022 | 1,10 |
| HT 2023 | 1,00 |
| HT 2024 | 1,00 |
| HT 2025 | 1,00 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 2 626 | 379 |
| HT 2019 | 2 512 | 402 |
| HT 2020 | 3 207 | 509 |
| HT 2021 | 3 237 | 520 |
| HT 2022 | 2 394 | 345 |
| HT 2023 | 2 104 | 277 |
| HT 2024 | 2 083 | 307 |
| HT 2025 | 2 241 | 324 |
| HT 2026 | 2 237 | 309 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Kriminologiprogrammet, inriktning polisiär verksamhet · Växjö | 19,31 | 1,05 | 45,1 | 1 759 |
| Örebro universitet Örebro | 19,22 | 1,00 | 41,6 | 2 701 |
| Malmö universitet Malmö · Du tittar på den här | 18,95 | 1,00 | 34,4 | 2 237 |
Om programmet
Varför uppstår brottslighet? Det är nödvändigt att förstå för att utveckla strategier som kan förebygga brott. Idag finns därför en stor efterfrågan på kompetens inom kriminologi, utifrån både individens och samhällets perspektiv. En kriminolog kan arbeta som till exempel utredare, forskare, rådgivare eller analytiker på områden där olika professioner förväntas samverka, exempelvis runt frågor som rör kriminalitet, missbruk och psykisk ohälsa.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller Matematik 2b eller Matematik 2c och Samhällskunskap 1b eller Samhällskunskap 1a1 + 1a2.
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Malmö universitet.
Liknande program vid Malmö universitet
- Criminology, Master's Programme (Two-Year)BI–HP–Sökande/plats13,9
- SocionomprogrammetBI18,40HP0,90Sökande/plats24,4
- Statsvetenskap: Politik, organisation och ledning, kandidatprogramBI17,83HP0,85Sökande/plats13,1
- Ämneslärarutbildning - Gymnasieskolan, förstaämne SamhällskunskapBI13,79HP0,10Sökande/plats5,6
- Miljövetarprogrammet - Människa, miljö, samhälleBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats3,6
- Ämneslärarutbildning - Grundskolans årskurs 7-9, förstaämne SamhällskunskapBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats10,1
- Socialt arbete, masterprogramBI–HP–Sökande/plats2,4
- Kompletterande utbildning för personer med avslutad utländsk högskoleutbildning i socialt arbeteBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod MAU-65807
MAU-65807 · nationell antagning
2 237 sökande, 309 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 1 | 23 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,1 | 57 | 18,95 | 37 | 498 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,84 | 7 | 18,85 | 5 | 121 |
| HP Högskoleprovet | 1,00 | 34 | 1,00 | 22 | 364 |
| SA Sen anmälan | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
Vanliga frågor om Kriminologiprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Kriminologiprogrammet vid Malmö universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,95, HP 1,00 och BII 18,85. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kriminologiprogrammet vid Malmö universitet?
HT 2026 sökte 2 237 personer, varav 309 i första hand. 65 antogs, alltså 34,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kriminologiprogrammet vid Malmö universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,95 HT 2026 mot 19,11 HT 2025. Sökande: 2 237 mot 2 241.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Kriminologiprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(1 802)
- Män19 %(435)
- 24 år eller yngre79 %1 773
- 25–34 år16 %351
- 35 år eller äldre5 %113
- Antagna kvinnor91 %(59)
- Antagna män9 %(6)
Anmälningskod MAU-65807. Källa: UHR.