Kriminologiprogrammet, inriktning polisiär verksamhet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · LNU-G0606
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 759
- 397 i första hand
- Antagna
- 39
- urval 2
- Reserver
- 519
- Sökande per plats
- 45,1
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,29 | 19,31 | +0,02 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 1,05 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,55 | 18,55 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 80 | 39 | −41 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Bara 2 terminer med både urval 1 och urval 2 att jämföra här, så tabellen säger mer än ett genomsnitt.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,29 → 19,31 (+0,02) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2025 | 19,32 → 19,27 (−0,05) | 1,00 → 1,00 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,29) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2025
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2025 | 19,27 | 18,20 |
| HT 2026 | 19,31 | 18,55 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2025 | 1,00 |
| HT 2026 | 1,05 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2025 | 1 711 | 436 |
| HT 2026 | 1 759 | 397 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Växjö · Du tittar på den här | 19,31 | 1,05 | 45,1 | 1 759 |
| Örebro universitet Örebro | 19,22 | 1,00 | 41,6 | 2 701 |
| Malmö universitet Malmö | 18,95 | 1,00 | 34,4 | 2 237 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet samt Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller Matematik nivå 2b eller Matematik nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller Samhällskunskap nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Linnéuniversitetet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Poliser | 43 300 kr35–54 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Linnéuniversitetet
- SocionomprogrammetBI17,40HP0,75Sökande/plats15,9
- SocionomprogrammetBI16,65HP0,65Sökande/plats11,7
- StatsvetarprogrammetBI16,75HP0,65Sökande/plats9,4
- SociologiprogrammetBI15,99HP0,55Sökande/plats8,3
- Socialt arbete, masterprogramBI–HP–Sökande/plats4,8
- Statsvetenskap, masterprogramBI–HP–Sökande/plats3,9
- Entreprenörskap, hållbarhet och samhällsförändring, masterprogramBI–HP–Sökande/plats–
- Sociologi, masterprogramBI–HP–Sökande/plats3,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod LNU-G0606
LNU-G0606 · nationell antagning
1 759 sökande, 397 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 14 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,29 | 41 | 19,31 | 19 | 421 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,55 | 5 | 18,55 | 3 | 105 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 2 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 31 | 1,05 | 15 | 304 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Kriminologiprogrammet, inriktning polisiär verksamhet
Vad krävdes för att komma in på Kriminologiprogrammet, inriktning polisiär verksamhet vid Linnéuniversitetet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,31, HP 1,05 och BII 18,55. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kriminologiprogrammet, inriktning polisiär verksamhet vid Linnéuniversitetet?
HT 2026 sökte 1 759 personer, varav 397 i första hand. 39 antogs, alltså 45,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kriminologiprogrammet, inriktning polisiär verksamhet vid Linnéuniversitetet?
Ja, den steg: i BI krävdes 19,31 HT 2026 mot 19,27 HT 2025. Sökande: 1 759 mot 1 711.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kriminologiprogrammet, inriktning polisiär verksamhet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor82 %(1 449)
- Män18 %(310)
- 24 år eller yngre83 %1 463
- 25–34 år11 %196
- 35 år eller äldre6 %100
- Antagna kvinnor82 %(32)
- Antagna män18 %(7)
Anmälningskod LNU-G0606. Källa: UHR.