Antagningspoäng Kriminologiprogrammet 2026
Alla lärosäten som ger Kriminologiprogrammet sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2010.
Vad krävdes för att komma in på Kriminologiprogrammet HT 2026?
- Sökande
- 6 697
- −0,9 % mot HT 2025
- Antagna
- 169
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 39,6
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 3
- 3 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Kriminologiprogrammet, inriktning polisiär verksamhet · Växjö | 19,31 | 18,55 | 1,05 | 1 759 | 45,1 | +0,04 |
| Örebro universitet Örebro | 19,22 | 18,85 | 1,00 | 2 701 | 41,6 | −0,05 |
| Malmö universitet Malmö | 18,95 | 18,85 | 1,00 | 2 237 | 34,4 | −0,16 |
Utveckling sedan 2010
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 18,95 | 19,22 | 19,31 |
| 2025 | 19,11 | 19,27 | 19,27 |
| 2024 | 18,85 | 19,01 | 19,17 |
| 2023 | 19,16 | 19,22 | 19,27 |
| 2022 | 19,16 | 19,29 | 19,42 |
| 2021 | 19,69 | 19,85 | 20,00 |
| 2020 | 19,75 | 19,95 | 20,16 |
| 2019 | 18,96 | 19,25 | 19,53 |
| 2018 | 18,23 | 18,54 | 18,85 |
| 2017 | 17,95 | 18,35 | 18,75 |
| 2016 | 18,15 | 18,30 | 18,45 |
| 2015 | 18,70 | 19,11 | 19,52 |
| 2014 | 19,00 | 19,00 | 19,00 |
| 2013 | 18,40 | 18,40 | 18,40 |
| 2012 | 17,54 | 17,54 | 17,54 |
| 2011 | 18,29 | 18,29 | 18,29 |
| 2010 | 18,30 | 18,30 | 18,30 |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 1,00 | 1,00 | 1,05 |
| 2025 | 1,00 | 1,00 | 1,05 |
| 2024 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2023 | 1,00 | 1,02 | 1,05 |
| 2022 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2021 | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2020 | 1,10 | 1,13 | 1,15 |
| 2019 | 1,00 | 1,08 | 1,15 |
| 2018 | 1,05 | 1,05 | 1,05 |
| 2017 | 1,00 | 1,02 | 1,05 |
| 2016 | 1,00 | 1,02 | 1,05 |
| 2015 | 1,05 | 1,08 | 1,10 |
| 2014 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2013 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2012 | 0,80 | 0,80 | 0,80 |
| 2011 | 0,90 | 0,90 | 0,90 |
| 2010 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Kriminologiprogrammet?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Linnéuniversitetet (Växjö): 19,31 i urvalsgruppen BI och 1,05 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Kriminologiprogrammet?
HT 2026 var gränsen lägst vid Malmö universitet (Malmö): 18,95 i BI och 1,00 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Kriminologiprogrammet?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,00–1,05 beroende på lärosäte, med medianen 1,00. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Kriminologiprogrammet HT 2026?
6 697 sökte programmet vid 3 lärosäten och 169 antogs, alltså ungefär 39,6 sökande per plats. 1 142 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Kriminologiprogrammet ökat?
Medianen för BI sjönk med 0,05 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −0,9 %.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.