Kriminologiprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-39602
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 2 701
- 436 i första hand
- Antagna
- 65
- urval 2
- Reserver
- 725
- Sökande per plats
- 41,6
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,52 | 19,22 | −0,3 |
| Högskoleprov (HP) | 1,05 | 1,00 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,85 | 18,85 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 95 | 65 | −30 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 12 terminer (median −0,25). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 7 av 12 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 12 terminer och legat kvar i 4 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 12 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,52 → 19,22 (−0,30) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2025 | 19,48 → 19,27 (−0,21) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2024 | 19,64 → 19,17 (−0,47) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
| HT 2023 | 19,57 → 19,27 (−0,30) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2022 | 19,65 → 19,42 (−0,23) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2021 | 20,36 → 20,00 (−0,36) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2020 | 20,26 → 20,16 (−0,10) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2019 | 19,71 → 19,53 (−0,18) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2018 | 19,11 → 18,85 (−0,26) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2017 | 19,00 → 18,75 (−0,25) | 1,05 → 1,00 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,52) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2015
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2015 | 19,52 | 18,97 |
| HT 2016 | 18,15 | 17,86 |
| HT 2017 | 18,75 | 17,70 |
| HT 2018 | 18,85 | 18,18 |
| HT 2019 | 19,53 | 18,77 |
| HT 2020 | 20,16 | 19,95 |
| HT 2021 | 20,00 | 19,45 |
| HT 2022 | 19,42 | 18,90 |
| HT 2023 | 19,27 | 19,06 |
| HT 2024 | 19,17 | 19,25 |
| HT 2025 | 19,27 | 18,45 |
| HT 2026 | 19,22 | 18,85 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2015 | 1,10 |
| HT 2016 | 1,00 |
| HT 2017 | 1,00 |
| HT 2018 | 1,05 |
| HT 2019 | 1,15 |
| HT 2020 | 1,15 |
| HT 2021 | 1,15 |
| HT 2022 | 1,10 |
| HT 2023 | 1,05 |
| HT 2024 | 1,00 |
| HT 2025 | 1,05 |
| HT 2026 | 1,00 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2015 | 3 261 | 527 |
| HT 2016 | 3 038 | 460 |
| HT 2017 | 3 030 | 481 |
| HT 2018 | 3 072 | 536 |
| HT 2019 | 3 139 | 669 |
| HT 2020 | 4 068 | 836 |
| HT 2021 | 4 260 | 790 |
| HT 2022 | 2 886 | 505 |
| HT 2023 | 2 695 | 508 |
| HT 2024 | 2 761 | 562 |
| HT 2025 | 2 807 | 524 |
| HT 2026 | 2 701 | 436 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Linnéuniversitetet Kriminologiprogrammet, inriktning polisiär verksamhet · Växjö | 19,31 | 1,05 | 45,1 | 1 759 |
| Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här | 19,22 | 1,00 | 41,6 | 2 701 |
| Malmö universitet Malmö | 18,95 | 1,00 | 34,4 | 2 237 |
Om programmet
Kriminologiprogrammet rustar dig för att kunna arbeta kunskapsbaserat med frågor som berör brott och otrygghet. Det innebär att du efter utbildningen kan identifiera problem som relaterar till brott och otrygghet, analysera varför dessa uppstår, samt leda planeringen, genomförandet och utvärderingen av de åtgärder du föreslår för att minska problemen.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Liknande program vid Örebro universitet
- Offentlig förvaltning och ledningBI17,03HP0,75Sökande/plats12,2
- Kandidatprogram i samhällsanalysBI15,39HP0,65Sökande/plats7,1
- JuristprogrammetBI20,21HP1,25Sökande/plats24,2
- SocionomprogrammetBI18,13HP0,85Sökande/plats22,9
- SamhällsplanerarprogrammetBI16,09HP0,60Sökande/plats10,6
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI13,49HPAlla antogsSökande/plats8,2
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Idrott och hälsaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-39602
ORU-39602 · nationell antagning
2 701 sökande, 436 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 16 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,52 | 55 | 19,22 | 36 | 596 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,85 | 7 | 18,85 | 6 | 146 |
| HP Högskoleprovet | 1,05 | 32 | 1,00 | 22 | 458 |
Vanliga frågor om Kriminologiprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Kriminologiprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,22, HP 1,00 och BII 18,85. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kriminologiprogrammet vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 2 701 personer, varav 436 i första hand. 65 antogs, alltså 41,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kriminologiprogrammet vid Örebro universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,22 HT 2026 mot 19,27 HT 2025. Sökande: 2 701 mot 2 807.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Kriminologiprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(2 231)
- Män17 %(470)
- 24 år eller yngre84 %2 260
- 25–34 år12 %326
- 35 år eller äldre4 %115
- Antagna kvinnor85 %(55)
- Antagna män15 %(10)
Anmälningskod ORU-39602. Källa: UHR.