Juristprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · ORU-39601
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 4 783
- 591 i första hand
- Antagna
- 198
- urval 2
- Reserver
- 1 700
- Sökande per plats
- 24,2
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,26 | 20,21 | −0,05 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,25 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,37 | 20,37 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 305 | 198 | −107 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 17 terminer, legat kvar i 9 och stigit i 1 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,25 eller mer under urval 1-gränsen.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 19 terminer och legat kvar i 18 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 19 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,26 → 20,21 (−0,05) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2025 | 20,36 → 20,26 (−0,10) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,31 → 20,10 (−0,21) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2023 | 20,47 → 20,26 (−0,21) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2022 | 20,42 → 20,31 (−0,11) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2021 | 20,78 → 20,57 (−0,21) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2020 | 20,73 → 20,63 (−0,10) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2019 | 20,31 → 20,31 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2018 | 20,36 → 20,36 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2017 | 20,21 → 20,21 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,26) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 20,80 | 20,90 |
| HT 2011 | 20,90 | 21,00 |
| HT 2012 | 21,00 | 20,90 |
| HT 2013 | 20,90 | 21,10 |
| HT 2014 | 20,90 | 21,10 |
| HT 2015 | 20,50 | 20,85 |
| HT 2016 | 20,39 | 20,70 |
| HT 2017 | 20,21 | 20,23 |
| HT 2018 | 20,36 | 20,28 |
| HT 2019 | 20,31 | 20,26 |
| HT 2020 | 20,63 | 20,36 |
| HT 2021 | 20,57 | 20,36 |
| HT 2022 | 20,31 | 20,42 |
| HT 2023 | 20,26 | 20,24 |
| HT 2024 | 20,10 | 20,31 |
| HT 2025 | 20,26 | 20,52 |
| HT 2026 | 20,21 | 20,37 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,30 |
| HT 2009 | 1,30 |
| HT 2010 | 1,40 |
| HT 2011 | 1,30 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,35 |
| HT 2015 | 1,35 |
| HT 2016 | 1,30 |
| HT 2017 | 1,25 |
| HT 2018 | 1,25 |
| HT 2019 | 1,20 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,25 |
| HT 2022 | 1,15 |
| HT 2023 | 1,15 |
| HT 2024 | 1,15 |
| HT 2025 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 2 433 | 285 |
| HT 2009 | 2 988 | 362 |
| HT 2010 | 3 701 | 425 |
| HT 2011 | 3 642 | 433 |
| HT 2012 | 3 808 | 444 |
| HT 2013 | 4 459 | 565 |
| HT 2014 | 5 415 | 643 |
| HT 2015 | 5 155 | 613 |
| HT 2016 | 4 860 | 551 |
| HT 2017 | 4 765 | 543 |
| HT 2018 | 4 857 | 581 |
| HT 2019 | 4 017 | 537 |
| HT 2020 | 4 683 | 586 |
| HT 2021 | 4 995 | 614 |
| HT 2022 | 4 307 | 484 |
| HT 2023 | 4 139 | 528 |
| HT 2024 | 4 225 | 571 |
| HT 2025 | 4 890 | 622 |
| HT 2026 | 4 783 | 591 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 21,82 | 1,60 | 35,3 | 6 715 |
| Uppsala universitet Uppsala | 21,56 | 1,50 | 37,8 | 7 258 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 20,80 | 1,40 | 22,3 | 6 582 |
| Stockholms universitet Stockholm | 20,68 | 1,40 | 20,7 | 7 469 |
| Örebro universitet Örebro · Du tittar på den här | 20,21 | 1,25 | 24,2 | 4 783 |
| Karlstads universitet Karlstad | 20,05 | 1,25 | 31,9 | 4 147 |
| Umeå universitet Umeå | 19,90 | 1,25 | 20,5 | 3 480 |
Om programmet
Syftet med utbildningen är att du som student ska lära dig att behärska den juridiska metod som utgör grunden i allt juridiskt arbete. Du tränas i att analysera och lösa juridiska problem men även i att förstå juristens olika roller och ansvar. Utmärkande för juristutbildningen i Örebro är att tonvikt läggs vid träning i muntlig och skriftlig förmåga. Du börjar att träna på detta redan under utbildningens första termin som sedan följs upp och fördjupas under hela utbildningen.
- Omfattning
- 270 högskolepoäng, ca 4,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Juristexamen/Juris kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Örebro universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Förvaltnings- och organisationsjurister | 55 600 kr | Medelstoraökar på 5 år |
| Affärs- och företagsjurister | 67 800 kr41–109 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Advokater | 66 000 kr47–100 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Åklagare | 63 000 kr41–83 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som jurist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Örebro universitet
- SocionomprogrammetBI18,13HP0,85Sökande/plats22,9
- KriminologiprogrammetBI19,22HP1,00Sökande/plats41,6
- SamhällsplanerarprogrammetBI16,09HP0,60Sökande/plats10,6
- Kandidatprogram i samhällsanalysBI15,39HP0,65Sökande/plats7,1
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, HistoriaBI13,49HPAlla antogsSökande/plats8,2
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,6
- Ämneslärarprogrammet, inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, Idrott och hälsaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,1
- Magisterprogram i samhällsanalysBI–HP–Sökande/plats3,9
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod ORU-39601
ORU-39601 · nationell antagning
4 783 sökande, 591 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 4 | 4 | 4 | 44 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,26 | 158 | 20,21 | 99 | 1 499 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,37 | 20 | 20,37 | 15 | 366 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 122 | 1,25 | 79 | 1 329 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Juristprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Juristprogrammet vid Örebro universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,21, HP 1,25 och BII 20,37. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Juristprogrammet vid Örebro universitet?
HT 2026 sökte 4 783 personer, varav 591 i första hand. 198 antogs, alltså 24,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Juristprogrammet vid Örebro universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,21 HT 2026 mot 20,26 HT 2025. Sökande: 4 783 mot 4 890.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Juristprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor72 %(3 457)
- Män28 %(1 326)
- 24 år eller yngre82 %3 936
- 25–34 år13 %636
- 35 år eller äldre4 %211
- Antagna kvinnor76 %(151)
- Antagna män24 %(47)
Anmälningskod ORU-39601. Källa: UHR.