Juristprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P2800
VT 2026urval 2 · UU-P7800
Söktryck just nu, VT 2027: 4 528 sökande hittills (1 057 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 20,94, troligen mellan 20,72 och 21,23.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 7 258
- 1 702 i första hand
- Antagna
- 192
- urval 2
- Reserver
- 2 400
- Sökande per plats
- 37,8
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 5 182
- 1 369 i första hand
- Antagna
- 200
- urval 2
- Reserver
- 2 026
- Sökande per plats
- 25,9
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,77 | 21,56 | −0,21 |
| Högskoleprov (HP) | 1,55 | 1,50 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 21,49 | 21,3 | −0,19 |
| Antagna totalt | 200 | 192 | −8 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,33). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 26 av 33 terminer, minst 0,50 under i 4 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 28 av 36 terminer och legat kvar i 8 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 28 av 36 terminer, minst 0,10 under i 8 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,77 → 21,56 (−0,21) | 1,55 → 1,50 (−0,05) |
| VT 2026 | 21,20 → 20,94 (−0,26) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2025 | 21,77 → 21,56 (−0,21) | 1,50 → 1,50 (±0) |
| VT 2025 | 21,04 → 20,63 (−0,41) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2024 | 21,58 → 21,35 (−0,23) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| VT 2024 | 20,99 → 20,63 (−0,36) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2023 | 21,67 → 21,35 (−0,32) | 1,45 → 1,35 (−0,10) |
| VT 2023 | 20,83 → 20,31 (−0,52) | 1,35 → 1,25 (−0,10) |
| HT 2022 | 21,61 → 21,20 (−0,41) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| VT 2022 | 20,78 → 20,36 (−0,42) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,77) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 21,40 | 21,35 |
| VT 2011 | 20,52 | 20,60 |
| HT 2011 | 21,20 | 21,00 |
| VT 2012 | 20,70 | 20,65 |
| HT 2012 | 21,50 | 21,04 |
| VT 2013 | 21,20 | 21,15 |
| HT 2013 | 21,80 | 21,00 |
| VT 2014 | 21,10 | 21,20 |
| HT 2014 | 21,70 | 21,50 |
| VT 2015 | 20,99 | 21,20 |
| HT 2015 | 21,50 | 21,10 |
| VT 2016 | 20,50 | 20,70 |
| HT 2016 | 21,19 | 20,90 |
| VT 2017 | 20,52 | 20,20 |
| HT 2017 | 21,04 | 20,63 |
| VT 2018 | 20,00 | 20,21 |
| HT 2018 | 21,15 | 20,42 |
| VT 2019 | 20,30 | 20,36 |
| HT 2019 | 21,09 | 20,47 |
| VT 2020 | 20,30 | 20,22 |
| HT 2020 | 21,35 | 20,96 |
| VT 2021 | 20,63 | 20,57 |
| HT 2021 | 21,30 | 20,63 |
| VT 2022 | 20,36 | 20,26 |
| HT 2022 | 21,20 | 20,63 |
| VT 2023 | 20,31 | 20,42 |
| HT 2023 | 21,35 | 20,95 |
| VT 2024 | 20,63 | 20,27 |
| HT 2024 | 21,35 | 21,25 |
| VT 2025 | 20,63 | 20,72 |
| HT 2025 | 21,56 | 21,30 |
| VT 2026 | 20,94 | 21,03 |
| HT 2026 | 21,56 | 21,30 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,40 |
| HT 2009 | 1,50 |
| VT 2010 | 1,40 |
| HT 2010 | 1,50 |
| VT 2011 | 1,40 |
| HT 2011 | 1,50 |
| VT 2012 | 1,40 |
| HT 2012 | 1,50 |
| VT 2013 | 1,40 |
| HT 2013 | 1,50 |
| VT 2014 | 1,40 |
| HT 2014 | 1,50 |
| VT 2015 | 1,45 |
| HT 2015 | 1,50 |
| VT 2016 | 1,40 |
| HT 2016 | 1,50 |
| VT 2017 | 1,40 |
| HT 2017 | 1,45 |
| VT 2018 | 1,35 |
| HT 2018 | 1,40 |
| VT 2019 | 1,30 |
| HT 2019 | 1,40 |
| VT 2020 | 1,30 |
| HT 2020 | 1,40 |
| VT 2021 | 1,25 |
| HT 2021 | 1,40 |
| VT 2022 | 1,30 |
| HT 2022 | 1,35 |
| VT 2023 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,35 |
| VT 2024 | 1,30 |
| HT 2024 | 1,40 |
| VT 2025 | 1,30 |
| HT 2025 | 1,50 |
| VT 2026 | 1,45 |
| HT 2026 | 1,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 4 268 | 938 |
| HT 2009 | 5 260 | 1 166 |
| VT 2010 | 2 951 | 788 |
| HT 2010 | 5 749 | 1 242 |
| VT 2011 | 3 209 | 836 |
| HT 2011 | 5 475 | 1 142 |
| VT 2012 | 3 341 | 818 |
| HT 2012 | 6 319 | 1 271 |
| VT 2013 | 3 892 | 1 011 |
| HT 2013 | 6 875 | 1 373 |
| VT 2014 | 4 227 | 994 |
| HT 2014 | 7 662 | 1 466 |
| VT 2015 | 4 465 | 1 040 |
| HT 2015 | 6 987 | 1 316 |
| VT 2016 | 4 335 | 994 |
| HT 2016 | 6 568 | 1 269 |
| VT 2017 | 4 135 | 943 |
| HT 2017 | 6 284 | 1 195 |
| VT 2018 | 4 080 | 956 |
| HT 2018 | 6 371 | 1 218 |
| VT 2019 | 3 693 | 919 |
| HT 2019 | 5 353 | 1 170 |
| VT 2020 | 3 883 | 997 |
| HT 2020 | 6 296 | 1 366 |
| VT 2021 | 4 228 | 975 |
| HT 2021 | 6 575 | 1 385 |
| VT 2022 | 3 861 | 876 |
| HT 2022 | 5 821 | 1 265 |
| VT 2023 | 3 829 | 951 |
| HT 2023 | 6 192 | 1 319 |
| VT 2024 | 4 342 | 1 055 |
| HT 2024 | 6 418 | 1 381 |
| VT 2025 | 4 618 | 1 214 |
| HT 2025 | 7 349 | 1 730 |
| VT 2026 | 5 182 | 1 369 |
| HT 2026 | 7 258 | 1 702 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Lunds universitet Lund | 21,82 | 1,60 | 35,3 | 6 715 |
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 21,56 | 1,50 | 37,8 | 7 258 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 20,80 | 1,40 | 22,3 | 6 582 |
| Stockholms universitet Stockholm | 20,68 | 1,40 | 20,7 | 7 469 |
| Örebro universitet Örebro | 20,21 | 1,25 | 24,2 | 4 783 |
| Karlstads universitet Karlstad | 20,05 | 1,25 | 31,9 | 4 147 |
| Umeå universitet Umeå | 19,90 | 1,25 | 20,5 | 3 480 |
Om programmet
Juridiken är grundläggande i vårt samhälle. Läser du juristprogrammet vid Uppsala universitet lär du dig att förstå och hantera rätten genom färdighetsträning. På seminarier med utgångspunkt i praktiska fall får du resonera kring hur rättsreglerna ska användas. Med dina ämneskunskaper och med de metoder och verktyg som programmet ger dig kommer du att kunna identifiera, analysera och lösa komplicerade rättsliga problem. Det blir väl förberedd inför yrkeslivet.
- Omfattning
- 270 högskolepoäng, ca 4,5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Juristexamen/Juris kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Förvaltnings- och organisationsjurister | 55 600 kr | Medelstoraökar på 5 år |
| Affärs- och företagsjurister | 67 800 kr41–109 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Advokater | 66 000 kr47–100 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
| Åklagare | 63 000 kr41–83 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som jurist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- SocionomprogrammetBI20,31HP1,20Sökande/plats46,0
- SamhällsvetarprogramBI20,26HP1,35Sökande/plats30,7
- Civilingenjörsprogrammet i system i teknik och samhälleBI20,72HP1,65Sökande/plats9,9
- SociologiprogrammetBI19,69HP1,05Sökande/plats15,7
- Lantmäteriprogrammet, juridisk inriktningBI18,37HP1,05Sökande/plats6,7
- SamhällsplaneringsprogramBI17,71HP1,10Sökande/plats11,9
- Kandidatprogram i kultur- och samhällsanalysBI17,97HP0,75Sökande/plats9,7
- Ämneslärarprogrammet med inriktning mot arbete i gymnasieskolan - SamhällskunskapBI19,64HP1,15Sökande/plats17,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P2800
UU-P2800 · nationell antagning
7 258 sökande, 1 702 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 54 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,77 | 103 | 21,56 | 97 | 2 171 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,49 | 10 | 21,3 | 10 | 401 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 11 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,55 | 76 | 1,50 | 72 | 1 880 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
VT 2026: anmälningskod UU-P7800
UU-P7800 · nationell antagning
5 182 sökande, 1 369 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 42 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,2 | 108 | 20,94 | 103 | 1 797 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,15 | 15 | 21,03 | 14 | 462 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,45 | 84 | 1,45 | 80 | 1 607 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Juristprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Juristprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,56, HP 1,50 och BII 21,3. VT 2026: BI 20,94, HP 1,45 och BII 21,03. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Juristprogrammet vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 7 258 personer, varav 1 702 i första hand. 192 antogs, alltså 37,8 sökande per antagen. Till VT 2027 har 4 528 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Juristprogrammet vid Uppsala universitet?
Nej, den var oförändrad: i BI krävdes 21,56 HT 2026 mot 21,56 HT 2025. Sökande: 7 258 mot 7 349.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Juristprogrammet mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor69 %(5 001)
- Män31 %(2 257)
- 24 år eller yngre86 %6 209
- 25–34 år10 %750
- 35 år eller äldre4 %299
- Antagna kvinnor57 %(110)
- Antagna män43 %(82)
Anmälningskod UU-P2800. Källa: UHR.