Kandidatprogram i kultur- och samhällsanalys
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P5040
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 386
- 36 i första hand
- Antagna
- 40
- urval 2
- Reserver
- 41
- Sökande per plats
- 9,7
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,65 | 17,97 | −0,68 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,75 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 18,05 | 16,99 | −1,06 |
| Antagna totalt | 50 | 40 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,50). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 14.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,20). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,10 under i 17 och minst 0,20 under i 12.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,65 → 17,97 (−0,68) | 0,90 → 0,75 (−0,15) |
| HT 2025 | 18,96 → 17,05 (−1,91) | 1,00 → 0,85 (−0,15) |
| HT 2024 | 17,26 → alla behöriga antogs | 0,70 → 0,45 (−0,25) |
| HT 2023 | 17,23 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 16,35 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 16,30 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2020 | 17,76 → alla behöriga antogs | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 17,30 → alla behöriga antogs | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2018 | 18,20 → alla behöriga antogs | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 18,61 → 17,21 (−1,40) | 0,90 → 0,60 (−0,30) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,65) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 17,81 | 19,25 |
| HT 2011 | 17,30 | 19,69 |
| HT 2012 | 16,30 | 16,56 |
| HT 2013 | 19,80 | 20,46 |
| HT 2014 | 18,79 | 17,29 |
| HT 2015 | 18,90 | 18,54 |
| HT 2016 | 18,70 | 14,34 |
| HT 2017 | 17,21 | 15,24 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | 16,07 |
| HT 2025 | 17,05 | 17,11 |
| HT 2026 | 17,97 | 16,99 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | – |
| HT 2009 | – |
| HT 2010 | 0,60 |
| HT 2011 | 0,50 |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | 1,00 |
| HT 2014 | 1,05 |
| HT 2015 | 1,15 |
| HT 2016 | 0,70 |
| HT 2017 | 0,60 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,45 |
| HT 2025 | 0,85 |
| HT 2026 | 0,75 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 237 | 42 |
| HT 2009 | 361 | 66 |
| HT 2010 | 444 | 81 |
| HT 2011 | 399 | 70 |
| HT 2012 | 394 | 47 |
| HT 2013 | 477 | 87 |
| HT 2014 | 499 | 67 |
| HT 2015 | 487 | 65 |
| HT 2016 | 454 | 52 |
| HT 2017 | 410 | 35 |
| HT 2018 | 382 | 32 |
| HT 2019 | 285 | 28 |
| HT 2020 | 342 | 40 |
| HT 2021 | 315 | 30 |
| HT 2022 | 319 | 25 |
| HT 2023 | 311 | 33 |
| HT 2024 | 317 | 36 |
| HT 2025 | 410 | 37 |
| HT 2026 | 386 | 36 |
Om programmet
På kandidatprogrammet i kultur- och samhällsanalys tränas din förmåga att tänka självständigt, ifrågasätta, argumentera, kritiskt granska och diskutera. Du får även möjlighet att förstå dagens komplexa, mångkulturella och globala samhälle från olika vetenskapliga perspektiv. Kandidatprogrammet i kultur- och samhällsanalys vid Uppsala universitet skiljer sig från liknande program i Sverige bland annat genom att tyngdpunkten ligger på etik och samhällsfilosofi.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Kandidatprogram i kultur, samhälle och etnografiBI13,86HP0,50Sökande/plats5,9
- Masterprogram i filosofiBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i teologi och religionsvetenskap - Etik och religionsfilosofiBI–HP–Sökande/plats–
- HumanioraprogrammetBI17,24HP0,40Sökande/plats5,1
- RetorikprogrammetBI19,07HP1,05Sökande/plats–
- LitteraturvetarprogrammetBI13,44HPAlla antogsSökande/plats4,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P5040
UU-P5040 · nationell antagning
386 sökande, 36 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,65 | 26 | 17,97 | 21 | 33 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,05 | 2 | 16,99 | 2 | 7 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 20 | 0,75 | 16 | 15 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i kultur- och samhällsanalys
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i kultur- och samhällsanalys vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,97, HP 0,75 och BII 16,99. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i kultur- och samhällsanalys vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 386 personer, varav 36 i första hand. 40 antogs, alltså 9,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i kultur- och samhällsanalys vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,97 HT 2026 mot 17,05 HT 2025. Sökande: 386 mot 410.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor67 %(258)
- Män33 %(128)
- 24 år eller yngre87 %337
- 25–34 år10 %39
- 35 år eller äldre3 %10
- Antagna kvinnor63 %(25)
- Antagna män37 %(15)
Anmälningskod UU-P5040. Källa: UHR.