Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P5205

BIGymnasiebetyg 19,07 av max 22,5 +2,77 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,05 av max 2 +0,45 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg Inget urval Ingen antogs via den här urvalsgruppen.

Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
98
7 i första hand
Antagna
7
urval 2
Reserver
15
Sökande per plats
14
Bara 7 platser, svår att jämföra
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,1919,07−0,12
Högskoleprov (HP)1,151,05−0,10
Betyg (BII)Ingen antogsIngen antogsOförändrad
Antagna totalt77Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2023 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,60). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 4 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (2 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Retorikprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,19 → 19,07 (−0,12)1,15 → 1,05 (−0,10)
HT 202518,36 → 16,30 (−2,06)0,80 → 0,60 (−0,20)
HT 202418,85 → 18,25 (−0,60)1,00 → alla behöriga antogs
HT 202317,77 → alla behöriga antogs0,60 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,19) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Retorikprogrammet, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här 19,071,05–98
Södertörns högskola Retorikprogrammet: samhälle och strategisk kommunikation · Huddinge Alla antogsAlla antogs3,188

Om programmet

Verkligheten förmedlas till oss genom berättelser, argument och symboler. Vi ställs hela tiden inför olika former av påverkan, och vi måste ofta själva övertyga andra. På Retorikprogrammet studerar du denna sorts kommunikation: de aktörer som försöker övertala oss och hur sådan påverkan har förståtts såväl i historien som i modern tid. Du får lära dig vad det är som gör att tal, texter, symboler och bilder blir effektiva när vi försöker påverka varandra.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P5205

UU-P5205 · nationell antagning

98 sökande, 7 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,19 4 19,07 4 13
BII Gymnasiebetyg med komplettering Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 4
HP Högskoleprovet 1,15 3 1,05 3 5

Vanliga frågor om Retorikprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Retorikprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,07, HP 1,05 och ingen antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Retorikprogrammet vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 98 personer, varav 7 i första hand. 7 antogs, alltså 14 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Retorikprogrammet vid Uppsala universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 19,07 HT 2026 mot 16,3 HT 2025. Sökande: 98 mot 115.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Var finns Retorikprogrammet mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor59 %(58)
  • Män41 %(40)
  • 24 år eller yngre79 %77
  • 25–34 år15 %15
  • 35 år eller äldre6 %6
  • Antagna kvinnor29 %(2)
  • Antagna män71 %(5)

Anmälningskod UU-P5205. Källa: UHR.