Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P2605

BIGymnasiebetyg 20,21 av max 22,5 −0,73 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,25 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 20,40 av max 22,5 −0,11 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 268
315 i första hand
Antagna
55
urval 2
Reserver
285
Sökande per plats
23,1
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,7320,21−0,52
Högskoleprov (HP)1,301,25−0,05
Betyg (BII)20,9420,4−0,54
Antagna totalt6055−5

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2017 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 10 terminer (median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 10 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.

Sedan HT 2017 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 10 terminer och legat kvar i 3 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 10 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistik
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,73 → 20,21 (−0,52)1,30 → 1,25 (−0,05)
HT 202521,15 → 20,94 (−0,21)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202421,09 → 20,78 (−0,31)1,25 → 1,25 (±0)
HT 202321,04 → 20,73 (−0,31)1,25 → 1,15 (−0,10)
HT 202220,89 → 20,47 (−0,42)1,25 → 1,15 (−0,10)
HT 202121,04 → 20,57 (−0,47)1,25 → 1,20 (−0,05)
HT 202020,99 → 20,78 (−0,21)1,25 → 1,20 (−0,05)
HT 201920,78 → 20,68 (−0,10)1,25 → 1,20 (−0,05)
HT 201820,73 → 20,57 (−0,16)1,30 → 1,25 (−0,05)
HT 201720,75 → 20,45 (−0,30)1,30 → 1,30 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,73) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Om du vill jobba med medier, som journalist, producent eller kommunikatör ger kandidatprogrammet i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistik dig en förstklassig utbildning och möjlighet att spela en viktig roll i framtidens kommunikationssamhälle. Du profilerar dina studier själv genom att välja ett av spåren digitala mediestudier, journalistikstudier eller studier i organisationskommunikation.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Engelska 6. Eller: Engelska nivå 2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Journalister m.fl. 43 700 kr33–60 tkr Småökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som journalist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P2605

UU-P2605 · nationell antagning

1 268 sökande, 315 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,73 34 20,21 31 273
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,94 2 20,4 2 34
HP Högskoleprovet 1,30 24 1,25 22 177

Vanliga frågor om Kandidatprogram i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistik

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistik vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,21, HP 1,25 och BII 20,4. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistik vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 1 268 personer, varav 315 i första hand. 55 antogs, alltså 23,1 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistik vid Uppsala universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 20,21 HT 2026 mot 20,94 HT 2025. Sökande: 1 268 mot 1 543.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor79 %(997)
  • Män21 %(271)
  • 24 år eller yngre90 %1 141
  • 25–34 år9 %114
  • 35 år eller äldre1 %13
  • Antagna kvinnor71 %(39)
  • Antagna män29 %(16)

Anmälningskod UU-P2605. Källa: UHR.