Litteraturvetarprogrammet
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P5200
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 244
- 53 i första hand
- Antagna
- 53
- urval 2
- Reserver
- 5
- Sökande per plats
- 4,6
- Måttlig konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,96 | 13,44 | −3,52 |
| Högskoleprov (HP) | 0,65 | Alla antogs | Ingen gräns |
| Betyg (BII) | 16,58 | 15,13 | −1,45 |
| Antagna totalt | 53 | 53 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2023 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (median −4,07). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,50 under i 4 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 4 terminer (3 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 4 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,96 → 13,44 (−3,52) | 0,65 → alla behöriga antogs |
| HT 2025 | 19,06 → 14,29 (−4,77) | 0,85 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 18,54 → 13,92 (−4,62) | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 19,01 → 17,33 (−1,68) | 0,95 → 0,70 (−0,25) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,96) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2023 | 17,33 | 18,02 |
| HT 2024 | 13,92 | 16,45 |
| HT 2025 | 14,29 | 14,67 |
| HT 2026 | 13,44 | 15,13 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2023 | 0,70 |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | Alla antogs |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2023 | 239 | 35 |
| HT 2024 | 295 | 55 |
| HT 2025 | 272 | 61 |
| HT 2026 | 244 | 53 |
Om programmet
På Litteraturvetarprogrammet får du möjlighet att fördjupa dig i litteratur från äldre tider till i dag. Studier i litteraturvetenskap är en ingång till människors känslor och tänkande förr och nu, från Akilles vrede i Iliaden och Elizabeth Bennets kvickhet i Stolthet och fördom till Gregor Samsas självbild i Förvandlingen. Genom litteraturstudiet tränas förmågan att förstå andras perspektiv och människans villkor, vilket lägger en grund för en mer nyanserad förståelse av världen.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Liknande program vid Uppsala universitet
- RetorikprogrammetBI19,07HP1,05Sökande/plats–
- Masterprogram i litteraturvetenskapBI–HP–Sökande/plats3,5
- HumanioraprogrammetBI17,24HP0,40Sökande/plats5,1
- Kandidatprogram i medie- och kommunikationsvetenskap och journalistikBI20,21HP1,25Sökande/plats23,1
- Kandidatprogram i kultur, samhälle och etnografiBI13,86HP0,50Sökande/plats5,9
- Kandidatprogram i kultur- och samhällsanalysBI17,97HP0,75Sökande/plats9,7
- Masterprogram i management, kommunikation och ITBI–HP–Sökande/plats11,4
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P5200
UU-P5200 · nationell antagning
244 sökande, 53 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,96 | 28 | 13,44 | 28 | 5 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,58 | 3 | 15,13 | 4 | 1 |
| HP Högskoleprovet | 0,65 | 21 | Alla antogs | 21 | 0 |
Vanliga frågor om Litteraturvetarprogrammet
Vad krävdes för att komma in på Litteraturvetarprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,44, alla behöriga antogs i HP och BII 15,13. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Litteraturvetarprogrammet vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 244 personer, varav 53 i första hand. 53 antogs, alltså 4,6 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Litteraturvetarprogrammet vid Uppsala universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 13,44 HT 2026 mot 14,29 HT 2025. Sökande: 244 mot 272.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor83 %(202)
- Män17 %(42)
- 24 år eller yngre81 %198
- 25–34 år15 %36
- 35 år eller äldre4 %10
- Antagna kvinnor81 %(43)
- Antagna män19 %(10)
Anmälningskod UU-P5200. Källa: UHR.