Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P5160

BIGymnasiebetyg 13,86 av max 22,5
HPHögskoleprovet 0,50 av max 2
BIIKompletterade betyg 13,98 av max 22,5

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
208
15 i första hand
Antagna
35
urval 2
Reserver
6
Sökande per plats
5,9
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,7613,86−2,9
Högskoleprov (HP)0,800,50−0,30
Betyg (BII)17,8613,98−3,88
Antagna totalt3535Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (9 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 17 terminer, minst 0,50 under i 17 och minst 1,00 under i 16.

Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 14 terminer och legat kvar i 1 (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 13 av 14 terminer, minst 0,10 under i 13 och minst 0,20 under i 13.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i kultur, samhälle och etnografi (senaste 10 av 17 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,76 → 13,86 (−2,90)0,80 → 0,50 (−0,30)
HT 202516,33 → alla behöriga antogs0,40 → alla behöriga antogs
HT 202416,67 → alla behöriga antogs0,25 → alla behöriga antogs
HT 202314,02 → alla behöriga antogs–
HT 202214,11 → alla behöriga antogs0,55 → alla behöriga antogs
HT 202116,41 → alla behöriga antogs–
HT 202016,84 → alla behöriga antogs–
HT 201914,69 → alla behöriga antogs0,20 → alla behöriga antogs
HT 201816,92 → alla behöriga antogs0,70 → alla behöriga antogs
HT 201716,30 → alla behöriga antogs0,70 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,76) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Om du vill förstå andra människors livsvillkor och perspektiv, hantera vardagsproblem och globala utmaningar. Om du vill vara på plats där det händer, både i Sverige och i världen. Då passar kandidatprogrammet i kultur, samhälle och etnografi för dig. Utbildningen ger dig grundliga kunskaper i kultur- och samhällsanalys samt etnografiska metoder.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P5160

UU-P5160 · nationell antagning

208 sökande, 15 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3 1 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,76 18 13,86 18 5
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,86 2 13,98 2 1
HP Högskoleprovet 0,80 14 0,50 14 2

Vanliga frågor om Kandidatprogram i kultur, samhälle och etnografi

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i kultur, samhälle och etnografi vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,86, HP 0,50 och BII 13,98. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i kultur, samhälle och etnografi vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 208 personer, varav 15 i första hand. 35 antogs, alltså 5,9 sökande per antagen.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor64 %(134)
  • Män36 %(74)
  • 24 år eller yngre80 %167
  • 25–34 år15 %31
  • 35 år eller äldre5 %10
  • Antagna kvinnor63 %(22)
  • Antagna män37 %(13)

Anmälningskod UU-P5160. Källa: UHR.