Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P5065

BIGymnasiebetyg 17,24 av max 22,5 +1,20 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,40 av max 2 −0,15 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 17,30 av max 22,5 +0,15 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
280
53 i första hand
Antagna
55
urval 2
Reserver
14
Sökande per plats
5,1
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)18,1817,24−0,94
Högskoleprov (HP)0,850,40−0,45
Betyg (BII)15,1517,3+2,15
Antagna totalt5555Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 8 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −2,14). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 8 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 7.

Sedan HT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 7 terminer (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,45). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 7 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 7.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Humanioraprogrammet
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202618,18 → 17,24 (−0,94)0,85 → 0,40 (−0,45)
HT 202518,18 → 16,04 (−2,14)0,80 → 0,55 (−0,25)
HT 202418,35 → 12,27 (−6,08)0,50 → alla behöriga antogs
HT 202319,06 → 17,14 (−1,92)0,75 → 0,20 (−0,55)
HT 202218,75 → 14,34 (−4,41)0,75 → alla behöriga antogs
HT 202117,00 → alla behöriga antogs0,55 → alla behöriga antogs
HT 202016,67 → alla behöriga antogs–
HT 201917,50 → alla behöriga antogs0,75 → alla behöriga antogs

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,18) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Är du humanist? Vill du jobba med frågor om kultur och samhälle, utan att tumma på att kultur är ett begrepp med vid mening och att samhället är komplicerat? Då har du hittat rätt program. Programmet tar sin utgångspunkt i att dagens och framtidens samhälle behöver väl utbildade humanister; personer som kan tänka självständigt och kritiskt, personer som kan fördjupa sig i olika kulturella frågor och sätta sig in i komplexa sammanhang.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Historia 1b eller 1a1+1a2, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Historia nivå 1b eller nivå 1a2, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P5065

UU-P5065 · nationell antagning

280 sökande, 53 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3 1 3 2 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 18,18 29 17,24 29 11
BII Gymnasiebetyg med komplettering 15,15 3 17,3 2 2
HP Högskoleprovet 0,85 22 0,40 22 1

Vanliga frågor om Humanioraprogrammet

Vad krävdes för att komma in på Humanioraprogrammet vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,24, HP 0,40 och BII 17,3. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Humanioraprogrammet vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 280 personer, varav 53 i första hand. 55 antogs, alltså 5,1 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Humanioraprogrammet vid Uppsala universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 17,24 HT 2026 mot 16,04 HT 2025. Sökande: 280 mot 300.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor74 %(208)
  • Män26 %(72)
  • 24 år eller yngre85 %237
  • 25–34 år12 %34
  • 35 år eller äldre3 %9
  • Antagna kvinnor78 %(43)
  • Antagna män22 %(12)

Anmälningskod UU-P5065. Källa: UHR.