Masterprogram i management, kommunikation och IT
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P2640
Här görs urvalet inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i lärosätets egna urvalsgrupper AP-F (lärosätets eget urval), AP-I (lärosätets eget urval), AP-M (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer vilka meriter som räknas och vilken poängskala som gäller, ofta tidigare högskolestudier eller en meritbedömning.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 515
- 115 i första hand
- Antagna
- 45
- urval 2
- Reserver
- 127
- Sökande per plats
- 11,4
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| AP-F | 222 | 213 | −9 |
| AP-I | 201 | 188 | −13 |
| AP-M | 217 | 195 | −22 |
| Antagna totalt | 55 | 45 | −10 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2011
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
AP-F: lärosätets eget urval
Visa som tabell
| Termin | AP-F |
|---|---|
| HT 2011 | – |
| HT 2012 | – |
| HT 2013 | – |
| HT 2014 | – |
| HT 2015 | 90 |
| HT 2016 | 193 |
| HT 2017 | 92 |
| HT 2018 | 180 |
| HT 2019 | 192 |
| HT 2020 | 204 |
| HT 2021 | 210 |
| HT 2022 | 203 |
| HT 2023 | 158 |
| HT 2024 | 188 |
| HT 2025 | 206 |
| HT 2026 | 213 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2011 | 142 | 38 |
| HT 2012 | 168 | 36 |
| HT 2013 | 265 | 61 |
| HT 2014 | 276 | 67 |
| HT 2015 | 305 | 66 |
| HT 2016 | 374 | 97 |
| HT 2017 | 313 | 83 |
| HT 2018 | 383 | 100 |
| HT 2019 | 386 | 136 |
| HT 2020 | 670 | 247 |
| HT 2021 | 544 | 175 |
| HT 2022 | 388 | 121 |
| HT 2023 | 389 | 108 |
| HT 2024 | 409 | 117 |
| HT 2025 | 507 | 161 |
| HT 2026 | 515 | 115 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|
| Stockholms universitet Masterprogram i management, organisation och samhälle · Stockholm | 10,1 | 1 052 |
| Göteborgs universitet Göteborg | 16,5 | 757 |
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 11,4 | 515 |
| Karlstads universitet Masterprogram i management: hållbart värdeskapande · Karlstad | – | 93 |
Om programmet
Framtidens ledare och chefer behöver kunskap om digitaliseringens strategiska och operativa effekter på organisationer, grupper och individer. Programmet kombinerar bredd och djup inom samhällets digitala utveckling. Det ger dig en IT-profil som möter framtidens krav på gränsöverskridande och flexibilitet. Du lär dig att identifiera och analysera digitaliseringens komplexa frågor och problem, samt att välja och implementera olika lösningar.
- Omfattning
- 120 högskolepoäng, ca 2 år
- Behörighet
- Kandidatexamen om 180 hp med 90 hp informationssystem, informatik, systemvetenskap, människa-datorinteraktion, medie- och kommunikationsvetenskap eller företagsekonomi. Dessutom krävs kunskaper i svenska och engelska motsvarande vad som krävs för grundläggande behörighet till utbildning på grundnivå.
- Examen
- Masterexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Liknande program vid Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P2640
UU-P2640 · nationell antagning
515 sökande, 115 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AP-F Lärosätets eget urval | 222 | 22 | 213 | 18 | 54 |
| AP-I Lärosätets eget urval | 201 | 17 | 188 | 14 | 54 |
| AP-M Lärosätets eget urval | 217 | 16 | 195 | 13 | 21 |
Vanliga frågor om Masterprogram i management, kommunikation och IT
Vad krävdes för att komma in på Masterprogram i management, kommunikation och IT vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen AP-F 213, AP-I 188 och AP-M 195. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Masterprogram i management, kommunikation och IT vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 515 personer, varav 115 i första hand. 45 antogs, alltså 11,4 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Masterprogram i management, kommunikation och IT vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i AP-F krävdes 213 HT 2026 mot 206 HT 2025. Sökande: 515 mot 507.
Hur görs urvalet till Masterprogram i management, kommunikation och IT vid Uppsala universitet?
Urvalet görs inte på gymnasiebetyg eller högskoleprov utan i AP-F (lärosätets eget urval), AP-I (lärosätets eget urval), AP-M (lärosätets eget urval). Lärosätet bestämmer själv vilka meriter som räknas och poängskalan; se lärosätets egen sida för detaljer.
Var finns Masterprogram i management, kommunikation och IT mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor52 %(269)
- Män48 %(246)
- 24 år eller yngre49 %250
- 25–34 år47 %243
- 35 år eller äldre4 %22
- Antagna kvinnor51 %(23)
- Antagna män49 %(22)
Anmälningskod UU-P2640. Källa: UHR.