Civilingenjörsprogrammet i system i teknik och samhälle
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P1506
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 849
- 167 i första hand
- Antagna
- 86
- urval 2
- Reserver
- 222
- Sökande per plats
- 9,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,72 | 20,72 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,65 | 1,65 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,85 | 20,85 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 102 | 86 | −16 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 17 terminer, legat kvar i 10 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 19 terminer och legat kvar i 18 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 19 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,72 → 20,72 (±0) | 1,65 → 1,65 (±0) |
| HT 2025 | 20,57 → 20,57 (±0) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2024 | 20,36 → 20,36 (±0) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2023 | 19,95 → 19,90 (−0,05) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2022 | 19,43 → 19,01 (−0,42) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2021 | 19,53 → 19,53 (±0) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2020 | 18,70 → 18,70 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2019 | 18,23 → 18,02 (−0,21) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2018 | 18,32 → 18,28 (−0,04) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2017 | 18,91 → 18,75 (−0,16) | 1,35 → 1,35 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,72) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 18,70 | 20,27 |
| HT 2011 | 19,30 | 20,43 |
| HT 2012 | 19,50 | 19,50 |
| HT 2013 | 19,36 | 20,50 |
| HT 2014 | 20,05 | 20,33 |
| HT 2015 | 20,34 | 19,20 |
| HT 2016 | 19,80 | 19,13 |
| HT 2017 | 18,75 | 17,95 |
| HT 2018 | 18,28 | 16,96 |
| HT 2019 | 18,02 | 18,27 |
| HT 2020 | 18,70 | 19,10 |
| HT 2021 | 19,53 | 19,78 |
| HT 2022 | 19,01 | 19,74 |
| HT 2023 | 19,90 | 20,25 |
| HT 2024 | 20,36 | 20,80 |
| HT 2025 | 20,57 | 21,10 |
| HT 2026 | 20,72 | 20,85 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | 1,00 |
| HT 2009 | 1,20 |
| HT 2010 | 1,20 |
| HT 2011 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,30 |
| HT 2013 | 1,30 |
| HT 2014 | 1,45 |
| HT 2015 | 1,45 |
| HT 2016 | 1,40 |
| HT 2017 | 1,35 |
| HT 2018 | 1,35 |
| HT 2019 | 1,30 |
| HT 2020 | 1,25 |
| HT 2021 | 1,40 |
| HT 2022 | 1,40 |
| HT 2023 | 1,45 |
| HT 2024 | 1,45 |
| HT 2025 | 1,55 |
| HT 2026 | 1,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 333 | 93 |
| HT 2009 | 519 | 119 |
| HT 2010 | 511 | 94 |
| HT 2011 | 590 | 117 |
| HT 2012 | 617 | 125 |
| HT 2013 | 733 | 143 |
| HT 2014 | 639 | 133 |
| HT 2015 | 699 | 142 |
| HT 2016 | 596 | 117 |
| HT 2017 | 615 | 110 |
| HT 2018 | 640 | 133 |
| HT 2019 | 566 | 131 |
| HT 2020 | 588 | 114 |
| HT 2021 | 611 | 127 |
| HT 2022 | 558 | 111 |
| HT 2023 | 649 | 146 |
| HT 2024 | 771 | 188 |
| HT 2025 | 894 | 195 |
| HT 2026 | 849 | 167 |
Om programmet
Välkommen till ett unikt framtidsinriktat civilingenjörsprogram med blicken riktat mot de stora samhällsfrågorna inom IT och energi kopplade till våra viktiga infrastruktursystem. Var med och påverka den snabba teknologiska förändringen i en positiv riktning för hela samhället. I en allt mer sammankopplad och teknikdriven värld ställs nya krav på våra samhällssystem. Mer än någonsin tidigare behövs förmågan att kunna förstå, förklara och nyttja samspelet mellan teknik- och samhällsutvecklingen.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i energisystemBI20,26HP1,55Sökande/plats13,4
- Civilingenjörsprogrammet i kemiteknikBI20,47HP1,50Sökande/plats9,8
- Civilingenjörsprogrammet i elektroteknikBI20,29HP1,55Sökande/plats11,5
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik med materialvetenskapBI21,15HP1,70Sökande/plats14,1
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikBI21,72HP1,75Sökande/plats10,2
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk matematikBI21,67HP1,75Sökande/plats25,3
- Civilingenjörsprogrammet i miljö- och vattenteknikBI19,74HP1,40Sökande/plats11,1
- Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknikBI21,25HP1,60Sökande/plats16,3
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P1506
UU-P1506 · nationell antagning
849 sökande, 167 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,72 | 52 | 20,72 | 42 | 180 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,85 | 7 | 20,85 | 6 | 48 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 13 | Alla antogs | 13 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,65 | 30 | 1,65 | 25 | 205 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet i system i teknik och samhälle
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i system i teknik och samhälle vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,72, HP 1,65 och BII 20,85. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet i system i teknik och samhälle vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 849 personer, varav 167 i första hand. 86 antogs, alltså 9,9 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsprogrammet i system i teknik och samhälle vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,72 HT 2026 mot 20,57 HT 2025. Sökande: 849 mot 894.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor45 %(383)
- Män55 %(466)
- 24 år eller yngre96 %813
- 25–34 år3 %29
- 35 år eller äldre1 %7
- Antagna kvinnor57 %(49)
- Antagna män43 %(37)
Anmälningskod UU-P1506. Källa: UHR.