Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P1504

BIGymnasiebetyg 19,74 av max 22,5 +0,66 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,40 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,70 av max 22,5 −0,93 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
579
81 i första hand
Antagna
52
urval 2
Reserver
106
Sökande per plats
11,1
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,6919,74+0,05
Högskoleprov (HP)1,401,40Oförändrad
Betyg (BII)19,719,7Oförändrad
Antagna totalt6552−13

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 14 av 17 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,64). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 17 terminer, minst 0,50 under i 10 och minst 1,00 under i 7.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 7 av 17 terminer, legat kvar i 9 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 7 av 17 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsprogrammet i miljö- och vattenteknik (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,69 → 19,74 (+0,05)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202519,22 → 19,08 (−0,14)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202418,59 → 17,27 (−1,32)1,25 → 1,25 (±0)
HT 202318,29 → 17,45 (−0,84)1,15 → 1,15 (±0)
HT 202216,25 → alla behöriga antogs1,05 → alla behöriga antogs
HT 202117,36 → 16,16 (−1,20)1,00 → 0,85 (−0,15)
HT 202018,07 → 17,86 (−0,21)–
HT 201917,41 → 17,29 (−0,12)–
HT 201817,40 → 15,70 (−1,70)1,15 → 1,15 (±0)
HT 201717,92 → 17,19 (−0,73)1,25 → 1,30 (+0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,69) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Hur mycket vatten behövs för att försörja en stad? Kan vi göra vårt samhälle mindre sårbart inför klimatförändringen? Vad behöver vi göra för att åtgärda gamla ingrepp i miljön? Civilingenjörsprogrammet i miljö- och vattenteknik ger dig de tekniska kunskaperna och verktygen som behövs för att utveckla och använda teknik för att lösa dessa och många andra aktuella frågeställningar.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Specialister inom miljöskydd och miljöteknik 46 600 kr38–65 tkr Småökar på 5 år
Övriga civilingenjörsyrken 56 600 kr43–80 tkr –

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som specialist inom miljöskydd och miljöteknik vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P1504

UU-P1504 · nationell antagning

579 sökande, 81 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,69 35 19,74 29 83
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,7 5 19,7 3 24
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 4 Alla antogs 4 0
HP Högskoleprovet 1,40 21 1,40 16 97

Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet i miljö- och vattenteknik

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i miljö- och vattenteknik vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,74, HP 1,40 och BII 19,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet i miljö- och vattenteknik vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 579 personer, varav 81 i första hand. 52 antogs, alltså 11,1 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsprogrammet i miljö- och vattenteknik vid Uppsala universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 19,74 HT 2026 mot 19,08 HT 2025. Sökande: 579 mot 607.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor55 %(318)
  • Män45 %(261)
  • 24 år eller yngre94 %547
  • 25–34 år4 %25
  • 35 år eller äldre1 %7
  • Antagna kvinnor63 %(33)
  • Antagna män37 %(19)

Anmälningskod UU-P1504. Källa: UHR.