Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P1502

BIGymnasiebetyg 18,85 av max 22,5 −0,49 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,45 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,07 av max 22,5 −1,63 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
625
75 i första hand
Antagna
80
urval 2
Reserver
127
Sökande per plats
7,8
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)19,3418,85−0,49
Högskoleprov (HP)1,451,45Oförändrad
Betyg (BII)18,0718,07Oförändrad
Antagna totalt9280−12

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 17 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 2 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer, minst 0,50 under i 1 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 18 terminer och legat kvar i 16 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 18 terminer, minst 0,10 under i 1 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsprogrammet i informationsteknologi (senaste 10 av 18 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202619,34 → 18,85 (−0,49)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202519,48 → 19,34 (−0,14)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202419,01 → 18,85 (−0,16)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202319,39 → 19,29 (−0,10)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202219,17 → 19,05 (−0,12)1,35 → 1,30 (−0,05)
HT 202119,15 → 19,07 (−0,08)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202018,59 → 18,58 (−0,01)1,25 → 1,25 (±0)
HT 201918,17 → 18,18 (+0,01)1,25 → 1,25 (±0)
HT 201818,28 → 18,28 (±0)1,40 → 1,40 (±0)
HT 201718,55 → 18,55 (±0)1,45 → 1,45 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,34) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Informationssamhället påverkar oss alla. Men hur kommer det att se ut i framtiden? Vill du vara med och bestämma det ska du söka detta program. Du lär dig designa, bygga och driva IT-system och får den grund som behövs för att utveckla nya system, tekniker och tillämpningar inom IT. Civilingenjörsprogrammet i informationsteknologi i Uppsala är en hållbar utbildning med kunskaper som räcker länge.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Övriga civilingenjörsyrken 56 600 kr43–80 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P1502

UU-P1502 · nationell antagning

625 sökande, 75 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,34 50 18,85 44 98
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,07 7 18,07 5 31
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 6 Alla antogs 6 0
HP Högskoleprovet 1,45 29 1,45 25 110
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1

Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet i informationsteknologi

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i informationsteknologi vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,85, HP 1,45 och BII 18,07. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet i informationsteknologi vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 625 personer, varav 75 i första hand. 80 antogs, alltså 7,8 sökande per antagen.

Har antagningspoängen sjunkit för Civilingenjörsprogrammet i informationsteknologi vid Uppsala universitet?

Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,85 HT 2026 mot 19,34 HT 2025. Sökande: 625 mot 737.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor27 %(171)
  • Män73 %(454)
  • 24 år eller yngre92 %577
  • 25–34 år7 %41
  • 35 år eller äldre1 %7
  • Antagna kvinnor23 %(18)
  • Antagna män77 %(62)

Anmälningskod UU-P1502. Källa: UHR.