Civilingenjörsprogrammet i elektroteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P1509
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 854
- 105 i första hand
- Antagna
- 74
- urval 2
- Reserver
- 187
- Sökande per plats
- 11,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,29 | 20,29 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,55 | 1,55 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,04 | 19,04 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 91 | 74 | −17 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 15 terminer, legat kvar i 8 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 1 av 15 terminer, minst 0,50 under i 1 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 15 terminer och legat kvar i 13 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 15 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,29 → 20,29 (±0) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2025 | 19,74 → 19,55 (−0,19) | 1,45 → 1,45 (±0) |
| HT 2024 | 18,96 → 18,85 (−0,11) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2023 | 18,91 → 18,69 (−0,22) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2022 | 18,75 → 18,75 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2021 | 18,56 → 18,58 (+0,02) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2020 | 18,70 → 18,70 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2019 | 18,19 → 18,18 (−0,01) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2018 | 17,40 → 17,40 (±0) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2017 | 17,40 → 16,88 (−0,52) | 1,30 → 1,30 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,29) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | 17,40 | 20,06 |
| HT 2013 | 17,90 | 16,59 |
| HT 2014 | 18,27 | 17,27 |
| HT 2015 | 17,76 | 17,54 |
| HT 2016 | 19,10 | 15,05 |
| HT 2017 | 16,88 | 16,47 |
| HT 2018 | 17,40 | 17,39 |
| HT 2019 | 18,18 | 17,24 |
| HT 2020 | 18,70 | 18,18 |
| HT 2021 | 18,58 | 17,45 |
| HT 2022 | 18,75 | 19,06 |
| HT 2023 | 18,69 | 18,95 |
| HT 2024 | 18,85 | 17,69 |
| HT 2025 | 19,55 | 19,90 |
| HT 2026 | 20,29 | 19,04 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,20 |
| HT 2014 | 1,20 |
| HT 2015 | 1,25 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,25 |
| HT 2019 | 1,30 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,20 |
| HT 2022 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,30 |
| HT 2024 | 1,40 |
| HT 2025 | 1,45 |
| HT 2026 | 1,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 393 | 33 |
| HT 2013 | 450 | 39 |
| HT 2014 | 451 | 31 |
| HT 2015 | 507 | 42 |
| HT 2016 | 452 | 28 |
| HT 2017 | 457 | 52 |
| HT 2018 | 506 | 35 |
| HT 2019 | 491 | 50 |
| HT 2020 | 524 | 61 |
| HT 2021 | 567 | 59 |
| HT 2022 | 646 | 74 |
| HT 2023 | 633 | 88 |
| HT 2024 | 740 | 87 |
| HT 2025 | 863 | 117 |
| HT 2026 | 854 | 105 |
Om programmet
Att förnya och bygga ut Sveriges elkraftnät är viktiga och utvecklande uppgifter, bland annat för att i framtiden kunna ersätta fossila bränslen med förnybara energikällor. Det gör att det finns ett växande behov av civilingenjörer med bred och djup kompetens i elektroteknik både i Sverige och utomlands. Civilingenjörsprogrammet i elektroteknik vid Uppsala universitet ger dig breda tekniska kunskaper och hjälper dig också att bli bättre på att kommunicera, samarbeta och tänka kreativt.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom elektroteknik | 54 200 kr41–75 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som civilingenjör inom elektroteknik vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikBI21,72HP1,75Sökande/plats10,2
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk matematikBI21,67HP1,75Sökande/plats25,3
- Civilingenjörsprogrammet i miljö- och vattenteknikBI19,74HP1,40Sökande/plats11,1
- Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknikBI21,25HP1,60Sökande/plats16,3
- Civilingenjörsprogrammet i informationsteknologiBI18,85HP1,45Sökande/plats7,8
- Civilingenjörsprogrammet i kemiteknikBI20,47HP1,50Sökande/plats9,8
- Civilingenjörsprogrammet i energisystemBI20,26HP1,55Sökande/plats13,4
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiBI21,98HP1,80Sökande/plats39,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P1509
UU-P1509 · nationell antagning
854 sökande, 105 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,29 | 48 | 20,29 | 36 | 157 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,04 | 6 | 19,04 | 6 | 37 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 9 | Alla antogs | 9 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,55 | 28 | 1,55 | 23 | 160 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet i elektroteknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i elektroteknik vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,29, HP 1,55 och BII 19,04. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet i elektroteknik vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 854 personer, varav 105 i första hand. 74 antogs, alltså 11,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsprogrammet i elektroteknik vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,29 HT 2026 mot 19,55 HT 2025. Sökande: 854 mot 863.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor17 %(147)
- Män83 %(707)
- 24 år eller yngre94 %800
- 25–34 år6 %49
- 35 år eller äldre1 %5
- Antagna kvinnor14 %(10)
- Antagna män86 %(64)
Anmälningskod UU-P1509. Källa: UHR.