Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P1501

BIGymnasiebetyg 20,26 av max 22,5 +0,26 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,55 av max 2 +0,10 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 20,55 av max 22,5 +0,35 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
778
104 i första hand
Antagna
58
urval 2
Reserver
165
Sökande per plats
13,4
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,2620,26Oförändrad
Högskoleprov (HP)1,551,55Oförändrad
Betyg (BII)20,5520,55Oförändrad
Antagna totalt7058−12

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 13 av 17 terminer, legat kvar i 3 och stigit i 1 (median −0,26). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 17 terminer, minst 0,50 under i 5 och minst 1,00 under i 1.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 17 terminer och legat kvar i 15 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 17 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsprogrammet i energisystem (senaste 10 av 19 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,26 → 20,26 (±0)1,55 → 1,55 (±0)
HT 202519,95 → 20,00 (+0,05)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202419,47 → 19,24 (−0,23)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202318,65 → 18,39 (−0,26)1,25 → 1,25 (±0)
HT 202218,34 → 17,97 (−0,37)1,25 → 1,25 (±0)
HT 202118,65 → 18,44 (−0,21)1,15 → 1,10 (−0,05)
HT 202018,50 → 18,28 (−0,22)–
HT 201918,02 → 17,24 (−0,78)–
HT 201817,30 → 17,20 (−0,10)1,15 → 1,15 (±0)
HT 201717,19 → 16,90 (−0,29)1,25 → 1,25 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,26) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 2
Civilingenjörsprogrammet i energisystem, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här 20,261,5513,4778
Mälardalens universitet Västerås Alla antogsAlla antogs4,5163

Om programmet

Vill du vara med och utveckla framtidens energilösningar och skapa möjligheter för ett hållbart samhälle? På civilingenjörsprogrammet i energisystem får du breda kunskaper om energi-, klimat- och miljöfrågor och de färdigheter du behöver för att leda utvecklingen inom energiområdet mot en hållbar framtid. De stora och viktiga förändringar som behöver genomföras inom energisystemet gör att du blir mycket attraktiv på arbetsmarknaden.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Specialister inom miljöskydd och miljöteknik 46 600 kr38–65 tkr Småökar på 5 år
Övriga civilingenjörsyrken 56 600 kr43–80 tkr –

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som specialist inom miljöskydd och miljöteknik vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P1501

UU-P1501 · nationell antagning

778 sökande, 104 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,26 32 20,26 25 131
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,55 5 20,55 3 34
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 14 Alla antogs 14 0
HP Högskoleprovet 1,55 19 1,55 16 149

Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet i energisystem

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i energisystem vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,26, HP 1,55 och BII 20,55. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet i energisystem vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 778 personer, varav 104 i första hand. 58 antogs, alltså 13,4 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsprogrammet i energisystem vid Uppsala universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 20,26 HT 2026 mot 20 HT 2025. Sökande: 778 mot 773.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Civilingenjörsprogrammet i energisystem mer?

Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor44 %(341)
  • Män56 %(437)
  • 24 år eller yngre95 %742
  • 25–34 år4 %28
  • 35 år eller äldre1 %8
  • Antagna kvinnor45 %(26)
  • Antagna män55 %(32)

Anmälningskod UU-P1501. Källa: UHR.