Antagningspoäng Civilingenjörsprogrammet i energisystem 2026
Alla lärosäten som ger Civilingenjörsprogrammet i energisystem sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i energisystem HT 2026?
- Sökande
- 941
- +5,5 % mot HT 2025
- Antagna
- 94
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 10
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 20,26 | 20,55 | 1,55 | 778 | 13,4 | +0,26 |
| Mälardalens universitet Västerås | Alla antogs | Alla antogs | Alla antogs | 163 | 4,5 | – |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 20,26 | 20,26 | 20,26 |
| 2025 | 20,00 | 20,00 | 20,00 |
| 2024 | 19,24 | 19,24 | 19,24 |
| 2023 | 18,39 | 18,39 | 18,39 |
| 2022 | 17,97 | 17,97 | 17,97 |
| 2021 | 18,44 | 18,44 | 18,44 |
| 2020 | 18,28 | 18,28 | 18,28 |
| 2019 | 17,24 | 17,24 | 17,24 |
| 2018 | 17,20 | 17,20 | 17,20 |
| 2017 | 16,90 | 16,90 | 16,90 |
| 2016 | 18,00 | 18,00 | 18,00 |
| 2015 | 15,23 | 17,15 | 19,07 |
| 2014 | 16,15 | 17,42 | 18,70 |
| 2013 | 15,10 | 16,99 | 18,87 |
| 2012 | 19,00 | 19,00 | 19,00 |
| 2011 | 19,20 | 19,20 | 19,20 |
| 2010 | 18,64 | 18,64 | 18,64 |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 1,55 | 1,55 | 1,55 |
| 2025 | 1,45 | 1,45 | 1,45 |
| 2024 | 1,35 | 1,35 | 1,35 |
| 2023 | 1,25 | 1,25 | 1,25 |
| 2022 | 1,25 | 1,25 | 1,25 |
| 2021 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2020 | – | – | – |
| 2019 | – | – | – |
| 2018 | 1,15 | 1,15 | 1,15 |
| 2017 | 1,25 | 1,25 | 1,25 |
| 2016 | 1,30 | 1,30 | 1,30 |
| 2015 | 0,65 | 0,98 | 1,30 |
| 2014 | 0,90 | 1,08 | 1,25 |
| 2013 | 0,65 | 1,00 | 1,35 |
| 2012 | 1,30 | 1,30 | 1,30 |
| 2011 | 1,40 | 1,40 | 1,40 |
| 2010 | 1,20 | 1,20 | 1,20 |
| 2009 | 1,30 | 1,30 | 1,30 |
| 2008 | 1,20 | 1,20 | 1,20 |
Lön och jobbchanser
Specialister inom miljöskydd och miljöteknik
- Medianlön
- 46 600 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 37 500 kr – 65 400 kr
- Möjlighet till arbete
- Små
- Rekrytering
- Överskott
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som specialist inom miljöskydd och miljöteknik vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning.
Övriga civilingenjörsyrken
- Medianlön
- 56 600 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 42 800 kr – 80 000 kr
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Civilingenjörsprogrammet i energisystem?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Uppsala universitet (Uppsala): 20,26 i urvalsgruppen BI och 1,55 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Civilingenjörsprogrammet i energisystem?
Vid Mälardalens universitet (Västerås) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.
Vad krävs på högskoleprovet för Civilingenjörsprogrammet i energisystem?
HT 2026 låg HP-gränsen på 1,55 beroende på lärosäte, med medianen 1,55. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Civilingenjörsprogrammet i energisystem HT 2026?
941 sökte programmet vid 2 lärosäten och 94 antogs, alltså ungefär 10 sökande per plats. 120 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Civilingenjörsprogrammet i energisystem ökat?
Medianen för BI steg med 0,26 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +5,5 %.
Vad tjänar man efter Civilingenjörsprogrammet i energisystem?
Medianlönen för specialister inom miljöskydd och miljöteknik var 46 600 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som små.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.