Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P1503

BIGymnasiebetyg 20,47 av max 22,5 +0,31 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,50 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,90 av max 22,5 −0,23 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
718
107 i första hand
Antagna
73
urval 2
Reserver
151
Sökande per plats
9,8
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,6320,47−0,16
Högskoleprov (HP)1,501,50Oförändrad
Betyg (BII)19,919,9Oförändrad
Antagna totalt9273−19

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 17 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,33). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 11 av 17 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 5.

Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 15 terminer och legat kvar i 10 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 15 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 2.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Civilingenjörsprogrammet i kemiteknik (senaste 10 av 18 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,63 → 20,47 (−0,16)1,50 → 1,50 (±0)
HT 202520,31 → 20,16 (−0,15)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202419,69 → 19,40 (−0,29)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202319,64 → 19,54 (−0,10)1,25 → 1,25 (±0)
HT 202219,53 → 19,06 (−0,47)1,25 → 1,25 (±0)
HT 202119,06 → 18,85 (−0,21)1,15 → 1,15 (±0)
HT 202019,00 → 18,49 (−0,51)–
HT 201917,92 → 17,55 (−0,37)–
HT 201817,92 → 17,72 (−0,20)1,05 → 1,00 (−0,05)
HT 201718,07 → 17,40 (−0,67)1,30 → 1,20 (−0,10)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,63) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

På Civilingenjörsprogrammet i kemiteknik får du möjlighet att kombinera breda kunskaper i grundläggande kemi med djupa kunskaper inom läkemedel eller material. Civilingenjörer i kemiteknik är en eftertraktad yrkesgrupp eftersom behovet av kemiteknisk kompetens är stort inom många områden i industrin. Programmet är uppdelat i två inriktningar som ger dig möjlighet att specialisera dig inom antingen läkemedel eller material.

Omfattning
300 högskolepoäng, ca 5 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Civilingenjörsexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Civilingenjörsyrken inom kemi och kemiteknik 52 600 kr40–70 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P1503

UU-P1503 · nationell antagning

718 sökande, 107 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,63 51 20,47 39 138
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,9 4 19,9 4 16
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 9 Alla antogs 8 0
HP Högskoleprovet 1,50 28 1,50 22 136

Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet i kemiteknik

Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i kemiteknik vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,47, HP 1,50 och BII 19,9. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet i kemiteknik vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 718 personer, varav 107 i första hand. 73 antogs, alltså 9,8 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsprogrammet i kemiteknik vid Uppsala universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 20,47 HT 2026 mot 20,16 HT 2025. Sökande: 718 mot 777.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor58 %(415)
  • Män42 %(303)
  • 24 år eller yngre95 %685
  • 25–34 år4 %30
  • 35 år eller äldre0 %3
  • Antagna kvinnor56 %(41)
  • Antagna män44 %(32)

Anmälningskod UU-P1503. Källa: UHR.