Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P1505
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 994
- 143 i första hand
- Antagna
- 61
- urval 2
- Reserver
- 188
- Sökande per plats
- 16,3
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,41 | 21,25 | −0,16 |
| Högskoleprov (HP) | 1,60 | 1,60 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,67 | 20,57 | −0,1 |
| Antagna totalt | 76 | 61 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 17 terminer och stigit i 2 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,25). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 17 terminer, minst 0,50 under i 8 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2010 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 17 terminer och legat kvar i 11 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 17 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,41 → 21,25 (−0,16) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2025 | 21,15 → 21,04 (−0,11) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2024 | 21,30 → 21,25 (−0,05) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2023 | 20,73 → 20,36 (−0,37) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2022 | 20,51 → 20,26 (−0,25) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2021 | 20,60 → 20,42 (−0,18) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2020 | 20,25 → 20,26 (+0,01) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2019 | 19,86 → 19,27 (−0,59) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2018 | 19,21 → 18,33 (−0,88) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2017 | 19,05 → 17,97 (−1,08) | 1,35 → 1,35 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,41) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | 18,25 |
| HT 2012 | 17,00 | 18,20 |
| HT 2013 | 17,80 | 17,30 |
| HT 2014 | 19,30 | 16,50 |
| HT 2015 | 17,66 | 20,20 |
| HT 2016 | 20,27 | 18,04 |
| HT 2017 | 17,97 | 19,06 |
| HT 2018 | 18,33 | 19,10 |
| HT 2019 | 19,27 | 19,62 |
| HT 2020 | 20,26 | 20,18 |
| HT 2021 | 20,42 | 20,50 |
| HT 2022 | 20,26 | 19,95 |
| HT 2023 | 20,36 | 20,47 |
| HT 2024 | 21,25 | 20,97 |
| HT 2025 | 21,04 | 21,21 |
| HT 2026 | 21,25 | 20,57 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 0,90 |
| HT 2012 | 0,90 |
| HT 2013 | 1,10 |
| HT 2014 | 1,25 |
| HT 2015 | 1,10 |
| HT 2016 | 1,25 |
| HT 2017 | 1,35 |
| HT 2018 | 1,30 |
| HT 2019 | 1,35 |
| HT 2020 | 1,30 |
| HT 2021 | 1,35 |
| HT 2022 | 1,40 |
| HT 2023 | 1,40 |
| HT 2024 | 1,55 |
| HT 2025 | 1,60 |
| HT 2026 | 1,60 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 345 | 57 |
| HT 2009 | 443 | 62 |
| HT 2010 | 433 | 62 |
| HT 2011 | 498 | 72 |
| HT 2012 | 488 | 56 |
| HT 2013 | 616 | 86 |
| HT 2014 | 636 | 70 |
| HT 2015 | 697 | 79 |
| HT 2016 | 746 | 89 |
| HT 2017 | 727 | 73 |
| HT 2018 | 686 | 77 |
| HT 2019 | 651 | 94 |
| HT 2020 | 895 | 119 |
| HT 2021 | 874 | 107 |
| HT 2022 | 902 | 122 |
| HT 2023 | 851 | 119 |
| HT 2024 | 1 018 | 174 |
| HT 2025 | 1 083 | 172 |
| HT 2026 | 994 | 143 |
Om programmet
Vill du utveckla ny teknik som förbättrar människors livsvillkor? Det kan vara att utveckla enzymer som kan användas för att omvandla avfall till användbara material, analysera stora mängder DNA-sekvenser från patienter för att förstå sjukdomar, eller optimera framställningen av biologiska läkemedel. Uppsala universitet har en bred och stark forskning inom bioteknik.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Civilingenjörsyrken inom kemi och kemiteknik | 52 600 kr40–70 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i elektroteknikBI20,29HP1,55Sökande/plats11,5
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikBI21,72HP1,75Sökande/plats10,2
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk matematikBI21,67HP1,75Sökande/plats25,3
- Civilingenjörsprogrammet i miljö- och vattenteknikBI19,74HP1,40Sökande/plats11,1
- Civilingenjörsprogrammet i informationsteknologiBI18,85HP1,45Sökande/plats7,8
- Civilingenjörsprogrammet i kemiteknikBI20,47HP1,50Sökande/plats9,8
- Civilingenjörsprogrammet i energisystemBI20,26HP1,55Sökande/plats13,4
- Civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomiBI21,98HP1,80Sökande/plats39,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P1505
UU-P1505 · nationell antagning
994 sökande, 143 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,41 | 38 | 21,25 | 29 | 160 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,67 | 4 | 20,57 | 3 | 28 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 13 | Alla antogs | 13 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,60 | 21 | 1,60 | 16 | 168 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknik
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknik vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,25, HP 1,60 och BII 20,57. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknik vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 994 personer, varav 143 i första hand. 61 antogs, alltså 16,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsprogrammet i molekylär bioteknik vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,25 HT 2026 mot 21,04 HT 2025. Sökande: 994 mot 1 083.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor68 %(679)
- Män32 %(315)
- 24 år eller yngre94 %937
- 25–34 år5 %49
- 35 år eller äldre1 %8
- Antagna kvinnor80 %(49)
- Antagna män20 %(12)
Anmälningskod UU-P1505. Källa: UHR.