Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik med materialvetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P1508
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 478
- 52 i första hand
- Antagna
- 34
- urval 2
- Reserver
- 119
- Sökande per plats
- 14,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 21,15 | 21,15 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,70 | 1,70 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,47 | 19,47 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 42 | 34 | −8 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 16 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 1 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 16 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 4.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 15 terminer, legat kvar i 8 och stigit i 2 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 15 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 2.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 21,15 → 21,15 (±0) | 1,70 → 1,70 (±0) |
| HT 2025 | 20,38 → 20,05 (−0,33) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2024 | 19,53 → 19,53 (±0) | 1,45 → 1,40 (−0,05) |
| HT 2023 | 18,97 → 18,97 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2022 | 18,94 → 18,15 (−0,79) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2021 | 17,31 → 17,34 (+0,03) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| HT 2020 | 17,76 → 17,49 (−0,27) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| HT 2019 | 16,82 → 16,17 (−0,65) | 1,10 → 1,20 (+0,10) |
| HT 2018 | 16,70 → 16,67 (−0,03) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2017 | 17,05 → 15,80 (−1,25) | 1,25 → 1,25 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 21,15) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | 16,60 | 17,20 |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 15,00 | 13,27 |
| HT 2015 | 15,31 | 14,45 |
| HT 2016 | 16,60 | 17,25 |
| HT 2017 | 15,80 | 16,34 |
| HT 2018 | 16,67 | 14,45 |
| HT 2019 | 16,17 | 15,28 |
| HT 2020 | 17,49 | 17,95 |
| HT 2021 | 17,34 | 17,85 |
| HT 2022 | 18,15 | 18,80 |
| HT 2023 | 18,97 | 19,10 |
| HT 2024 | 19,53 | 19,30 |
| HT 2025 | 20,05 | 19,85 |
| HT 2026 | 21,15 | 19,47 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,80 |
| HT 2015 | 0,90 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,25 |
| HT 2018 | 1,10 |
| HT 2019 | 1,20 |
| HT 2020 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 1,15 |
| HT 2023 | 1,35 |
| HT 2024 | 1,40 |
| HT 2025 | 1,55 |
| HT 2026 | 1,70 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 162 | 20 |
| HT 2009 | 221 | 15 |
| HT 2010 | 243 | 24 |
| HT 2011 | 372 | 36 |
| HT 2012 | 311 | 39 |
| HT 2013 | 308 | 23 |
| HT 2014 | 273 | 24 |
| HT 2015 | 336 | 32 |
| HT 2016 | 328 | 22 |
| HT 2017 | 309 | 21 |
| HT 2018 | 247 | 16 |
| HT 2019 | 240 | 20 |
| HT 2020 | 265 | 15 |
| HT 2021 | 249 | 15 |
| HT 2022 | 370 | 35 |
| HT 2023 | 334 | 29 |
| HT 2024 | 427 | 45 |
| HT 2025 | 425 | 36 |
| HT 2026 | 478 | 52 |
Om programmet
Material behövs överallt och sätter de yttersta gränserna för all teknik. Kunskap om material behövs för att utveckla olika konstruktioner som till exempel flygplan, medicinska implantat eller mikroelektronik, och för att ta fram nya material så som biomaterial och material för energigenerering och energilagring. Eftersom nästan alla teknikföretag behöver materialvetare är arbetsmarknaden efter examen mycket god.
- Omfattning
- 300 högskolepoäng, ca 5 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Civilingenjörsexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Övriga civilingenjörsyrken | 56 600 kr43–80 tkr | – |
| Fysiker och astronomer | 51 200 kr40–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikBI21,72HP1,75Sökande/plats10,2
- Civilingenjörsprogrammet i kemiteknikBI20,47HP1,50Sökande/plats9,8
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk matematikBI21,67HP1,75Sökande/plats25,3
- Civilingenjörsprogrammet i energisystemBI20,26HP1,55Sökande/plats13,4
- Civilingenjörsprogrammet i elektroteknikBI20,29HP1,55Sökande/plats11,5
- Masterprogram i materialvetenskapBI–HP–Sökande/plats2,7
- Civilingenjörsprogrammet i system i teknik och samhälleBI20,72HP1,65Sökande/plats9,9
- Civilingenjörsprogrammet i miljö- och vattenteknikBI19,74HP1,40Sökande/plats11,1
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P1508
UU-P1508 · nationell antagning
478 sökande, 52 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 21,15 | 20 | 21,15 | 13 | 102 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,47 | 2 | 19,47 | 2 | 20 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 8 | Alla antogs | 8 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,70 | 12 | 1,70 | 11 | 110 |
Vanliga frågor om Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik med materialvetenskap
Vad krävdes för att komma in på Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik med materialvetenskap vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 21,15, HP 1,70 och BII 19,47. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik med materialvetenskap vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 478 personer, varav 52 i första hand. 34 antogs, alltså 14,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysik med materialvetenskap vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 21,15 HT 2026 mot 20,05 HT 2025. Sökande: 478 mot 425.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor33 %(160)
- Män67 %(318)
- 24 år eller yngre95 %455
- 25–34 år4 %18
- 35 år eller äldre1 %5
- Antagna kvinnor26 %(9)
- Antagna män74 %(25)
Anmälningskod UU-P1508. Källa: UHR.