Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P2200

BIGymnasiebetyg 20,26 av max 22,5 +0,05 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,35 av max 2 Oförändrat mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 21,15 av max 22,5 +0,60 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · UU-P7200

BIGymnasiebetyg 19,84 av max 22,5 +0,15 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 1,35 av max 2 +0,15 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 20,35 av max 22,5 +0,30 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 1 109 sökande hittills (143 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Säkrare prognos

Många söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.

BIGymnasiebetyg19,81troligen mellan 19,56 och 20,22
HPHögskoleprovet1,35troligen mellan 1,30 och 1,40

BII (kompletterade betyg): 20,41, troligen mellan 19,95 och 20,79.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
1 319
149 i första hand
Antagna
43
urval 2
Reserver
236
Sökande per plats
30,7
Extrem konkurrens
Sökande VT 2026
1 034
176 i första hand
Antagna
46
urval 2
Reserver
269
Sökande per plats
22,5
Extrem konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,4820,26−0,22
Högskoleprov (HP)1,401,35−0,05
Betyg (BII)21,1521,15Oförändrad
Antagna totalt4343Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,42). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 26 av 33 terminer, minst 0,50 under i 11 och minst 1,00 under i 2.

Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 32 av 38 terminer och legat kvar i 6 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 32 av 38 terminer, minst 0,10 under i 15 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Samhällsvetarprogram (senaste 10 av 38 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,48 → 20,26 (−0,22)1,40 → 1,35 (−0,05)
VT 202619,95 → 19,84 (−0,11)1,35 → 1,35 (±0)
HT 202520,63 → 20,21 (−0,42)1,40 → 1,35 (−0,05)
VT 202519,84 → 19,69 (−0,15)1,25 → 1,20 (−0,05)
HT 202420,35 → 20,05 (−0,30)1,30 → 1,25 (−0,05)
VT 202419,69 → 19,22 (−0,47)1,30 → 1,20 (−0,10)
HT 202320,26 → 19,90 (−0,36)1,25 → 1,20 (−0,05)
VT 202319,05 → 18,77 (−0,28)1,20 → 1,10 (−0,10)
HT 202220,15 → 19,69 (−0,46)1,20 → 1,15 (−0,05)
VT 202218,91 → 18,49 (−0,42)1,20 → 1,15 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,48) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Samhällsvetenskap är studiet av människor i samverkan - att upptäcka, förklara och förstå konsekvenserna av människors agerande i samverkan med varandra och omgivningen. Inom samhällsvetarprogrammet i Uppsala kan du bygga upp den utbildning som passar just dina intressen och mål. Efter en grundkurs där du lär dig ett samhällsvetenskapligt arbetssätt och metodik kan du fördjupa dig inom flera samhällsvetenskapliga ämnen.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Planerare och utredare m.fl. 46 100 kr35–62 tkr Medelstoraökar på 5 år

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P2200

UU-P2200 · nationell antagning

1 319 sökande, 149 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,48 21 20,26 21 179
BII Gymnasiebetyg med komplettering 21,15 4 21,15 4 76
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 2 Alla antogs 2 0
HP Högskoleprovet 1,40 16 1,35 16 213
VT 2026: anmälningskod UU-P7200

UU-P7200 · nationell antagning

1 034 sökande, 176 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 19,95 24 19,84 24 212
BII Gymnasiebetyg med komplettering 20,45 4 20,35 4 70
HP Högskoleprovet 1,35 18 1,35 18 233

Vanliga frågor om Samhällsvetarprogram

Vad krävdes för att komma in på Samhällsvetarprogram vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,26, HP 1,35 och BII 21,15. VT 2026: BI 19,84, HP 1,35 och BII 20,35. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Samhällsvetarprogram vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 1 319 personer, varav 149 i första hand. 43 antogs, alltså 30,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 109 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Samhällsvetarprogram vid Uppsala universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 20,26 HT 2026 mot 20,21 HT 2025. Sökande: 1 319 mot 1 252.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor62 %(820)
  • Män38 %(499)
  • 24 år eller yngre92 %1 217
  • 25–34 år7 %87
  • 35 år eller äldre1 %15
  • Antagna kvinnor51 %(22)
  • Antagna män49 %(21)

Anmälningskod UU-P2200. Källa: UHR.