Kandidatprogram i geovetenskap - Ingång för samhällsvetare
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P1805
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 117
- 34 i första hand
- Antagna
- 19
- urval 2
- Reserver
- 7
- Sökande per plats
- 6,2
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 13,01 | 13,01 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,15 | 1,15 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,2 | 18,2 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 22 | 19 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2013 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 7 terminer och legat kvar i 1 (5 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 7 terminer, minst 0,50 under i 6 och minst 1,00 under i 6.
Sedan HT 2013 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 10 terminer och legat kvar i 2 (7 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 10 terminer, minst 0,10 under i 8 och minst 0,20 under i 7.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 13,01 → 13,01 (±0) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2025 | – | 0,55 → 0,55 (±0) |
| HT 2022 | – | 0,75 → alla behöriga antogs |
| HT 2021 | 15,31 → alla behöriga antogs | 0,85 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | – | 1,00 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 16,10 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2016 | 18,20 → alla behöriga antogs | 0,85 → alla behöriga antogs |
| HT 2015 | 13,63 → alla behöriga antogs | 0,70 → alla behöriga antogs |
| HT 2014 | 16,63 → 15,50 (−1,13) | 0,85 → 0,75 (−0,10) |
| HT 2013 | 17,00 → alla behöriga antogs | 0,90 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 13,01) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | 18,00 |
| HT 2014 | 15,50 | 12,81 |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | 16,35 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | 17,00 |
| HT 2026 | 13,01 | 18,20 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,75 |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,55 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 41 | 17 |
| HT 2009 | 56 | 19 |
| HT 2010 | 78 | 18 |
| HT 2011 | 80 | 21 |
| HT 2012 | 96 | 25 |
| HT 2013 | 117 | 27 |
| HT 2014 | 124 | 33 |
| HT 2015 | 107 | 28 |
| HT 2016 | 91 | 28 |
| HT 2017 | 74 | 17 |
| HT 2018 | 82 | 20 |
| HT 2019 | 80 | 13 |
| HT 2020 | 74 | 11 |
| HT 2021 | 96 | 19 |
| HT 2022 | 82 | 21 |
| HT 2023 | 64 | 13 |
| HT 2024 | 80 | 14 |
| HT 2025 | 91 | 22 |
| HT 2026 | 117 | 34 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 17,45 | 1,10 | 7,8 | 141 |
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 13,01 | 1,15 | 6,2 | 117 |
| Stockholms universitet Kandidatprogram i geovetenskap, distansutbildning · Stockholm · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 3,7 | 334 |
| Stockholms universitet Stockholm | Alla antogs | Alla antogs | 5,2 | 170 |
Om programmet
Geovetenskap handlar om jorden, den mest dynamiska planeten i vårt solsystem. Jordens inre och yttre processer har gett förutsättningar för liv, format vår miljö och skapat många av de viktigaste naturresurserna. Med en examen från kandidatprogrammet i geovetenskap kan du göra värdefulla insatser inom områden som rör vatten- och mineralresurser, miljö och samhällsbyggande.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Planerare och utredare m.fl. | 46 100 kr35–62 tkr | Medelstoraökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som planerare och utredare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P1805
UU-P1805 · nationell antagning
117 sökande, 34 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 13,01 | 11 | 13,01 | 9 | 2 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,2 | 4 | 18,2 | 4 | 6 |
| HP Högskoleprovet | 1,15 | 7 | 1,15 | 6 | 4 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i geovetenskap - Ingång för samhällsvetare
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i geovetenskap - Ingång för samhällsvetare vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,01, HP 1,15 och BII 18,2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i geovetenskap - Ingång för samhällsvetare vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 117 personer, varav 34 i första hand. 19 antogs, alltså 6,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i geovetenskap - Ingång för samhällsvetare vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i HP krävdes 1,15 HT 2026 mot 0,55 HT 2025. Sökande: 117 mot 91.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Kandidatprogram i geovetenskap - Ingång för samhällsvetare mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor62 %(73)
- Män38 %(44)
- 24 år eller yngre68 %80
- 25–34 år25 %29
- 35 år eller äldre7 %8
- Antagna kvinnor63 %(12)
- Antagna män37 %(7)
Anmälningskod UU-P1805. Källa: UHR.