Kandidatprogram i geovetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P1800
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 141
- 24 i första hand
- Antagna
- 18
- urval 2
- Reserver
- 6
- Sökande per plats
- 7,8
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,45 | 17,45 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,10 | 1,10 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,25 | 18,25 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 22 | 18 | −4 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 5 terminer och legat kvar i 2 (3 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 5 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 5 terminer, legat kvar i 1 och stigit i 1 (3 gånger antogs alla behöriga). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 3 av 5 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 3.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,45 → 17,45 (±0) | 1,10 → 1,10 (±0) |
| HT 2016 | 18,70 → 18,70 (±0) | 1,20 → 1,25 (+0,05) |
| HT 2015 | 16,30 → alla behöriga antogs | 1,00 → alla behöriga antogs |
| HT 2013 | 16,70 → alla behöriga antogs | 0,95 → alla behöriga antogs |
| HT 2012 | 16,20 → alla behöriga antogs | 1,00 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,45) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2016 | 18,70 | 16,94 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2020 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2026 | 17,45 | 18,25 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | Alla antogs |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs |
| HT 2016 | 1,25 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | Alla antogs |
| HT 2022 | Alla antogs |
| HT 2023 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| HT 2026 | 1,10 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 81 | 19 |
| HT 2009 | 102 | 14 |
| HT 2010 | 174 | 31 |
| HT 2011 | 168 | 25 |
| HT 2012 | 169 | 30 |
| HT 2013 | 160 | 32 |
| HT 2014 | 135 | 25 |
| HT 2015 | 139 | 34 |
| HT 2016 | 118 | 25 |
| HT 2017 | 111 | 18 |
| HT 2018 | 108 | 13 |
| HT 2019 | 74 | 9 |
| HT 2020 | 93 | 16 |
| HT 2021 | 134 | 23 |
| HT 2022 | 108 | 19 |
| HT 2023 | 107 | 16 |
| HT 2024 | 97 | 18 |
| HT 2025 | 100 | 24 |
| HT 2026 | 141 | 24 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 4| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 17,45 | 1,10 | 7,8 | 141 |
| Uppsala universitet Kandidatprogram i geovetenskap - Ingång för samhällsvetare · Uppsala | 13,01 | 1,15 | 6,2 | 117 |
| Stockholms universitet Kandidatprogram i geovetenskap, distansutbildning · Stockholm · Distans | Alla antogs | Alla antogs | 3,7 | 334 |
| Stockholms universitet Stockholm | Alla antogs | Alla antogs | 5,2 | 170 |
Om programmet
Geovetenskap handlar om jorden, den mest dynamiska planeten i vårt solsystem. Jordens inre och yttre processer har gett förutsättningar för liv, format vår miljö och skapat många av de viktigaste naturresurserna. Med en examen från kandidatprogrammet i geovetenskap kan du göra värdefulla insatser inom områden som rör vatten- och mineralresurser, miljö och samhällsbyggande.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Biologi 2, Fysik 1a eller 1b1+1b2, Kemi 2, Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Biologi nivå 2, Fysik nivå 1b eller nivå 1a2, Kemi nivå 2, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Geologer och geofysiker m.fl. | 48 400 kr38–63 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Kandidatprogram i geovetenskap - Ingång för samhällsvetareBI13,01HP1,15Sökande/plats6,2
- Kandidatprogram i social hållbarhetBI17,02HP0,85Sökande/plats7,0
- Kandidatprogram i biologi/molekylärbiologiBI19,01HP1,30Sökande/plats7,5
- KostvetarprogramBI13,82HPAlla antogsSökande/plats4,9
- Masterprogram i geovetenskap - NaturgeografiBI–HP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i freds- och utvecklingsstudierBI20,57HP1,25Sökande/plats14,9
- SamhällsplaneringsprogramBI17,71HP1,10Sökande/plats11,9
- Masterprogram i geovetenskap - PaleobiologiBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P1800
UU-P1800 · nationell antagning
141 sökande, 24 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,45 | 11 | 17,45 | 9 | 4 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,25 | 2 | 18,25 | 2 | 2 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,10 | 6 | 1,10 | 4 | 5 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i geovetenskap
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i geovetenskap vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,45, HP 1,10 och BII 18,25. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i geovetenskap vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 141 personer, varav 24 i första hand. 18 antogs, alltså 7,8 sökande per antagen.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kandidatprogram i geovetenskap mer?
Samma utbildning finns på 4 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor57 %(81)
- Män43 %(60)
- 24 år eller yngre82 %115
- 25–34 år16 %22
- 35 år eller äldre3 %4
- Antagna kvinnor44 %(8)
- Antagna män56 %(10)
Anmälningskod UU-P1800. Källa: UHR.