Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P2500

BIGymnasiebetyg 13,82 av max 22,5
HPHögskoleprovet Alla behöriga antogs Alla som var behöriga och sökte i gruppen kom in.
BIIKompletterade betyg 14,70 av max 22,5

Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
247
34 i första hand
Antagna
50
urval 2
Reserver
8
Sökande per plats
4,9
Måttlig konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)16,413,82−2,58
Högskoleprov (HP)0,60Alla antogsIngen gräns
Betyg (BII)17,9114,7−3,21
Antagna totalt5050Oförändrat

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 14 terminer (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,35). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 14 terminer, minst 0,50 under i 13 och minst 1,00 under i 11.

Sedan HT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 16 terminer och legat kvar i 1 (4 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 16 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 7.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kostvetarprogram (senaste 10 av 16 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202616,40 → 13,82 (−2,58)0,60 → alla behöriga antogs
HT 202216,11 → alla behöriga antogs0,50 → alla behöriga antogs
HT 202115,83 → alla behöriga antogs0,60 → alla behöriga antogs
HT 202016,00 → alla behöriga antogs0,30 → alla behöriga antogs
HT 201916,74 → 15,16 (−1,58)0,90 → 0,75 (−0,15)
HT 201816,75 → 15,40 (−1,35)0,90 → 0,80 (−0,10)
HT 201718,38 → 17,00 (−1,38)0,95 → 0,80 (−0,15)
HT 201618,65 → 16,60 (−2,05)1,05 → 0,75 (−0,30)
HT 201519,50 → 18,41 (−1,09)1,10 → 1,00 (−0,10)
HT 201419,79 → 18,85 (−0,94)1,15 → 1,10 (−0,05)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,40) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

Är du intresserad av mat, måltider och hälsa i relation till hållbar utveckling - då ska du läsa kostvetarprogrammet. Programmet ger dig en vetenskaplig grund och bred kunskap inom området kostvetenskap, samt grunder i ledarskap och företagsekonomi. Du studerar nutrition, livsmedelsvetenskap, livsmedelssäkerhet, matlagningstekniker, måltidsservice, produktutveckling, sensorik, sociologiska perspektiv på mat och vetenskapliga metoder.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P2500

UU-P2500 · nationell antagning

247 sökande, 34 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 3 1 Alla antogs 1 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,4 25 13,82 28 8
BII Gymnasiebetyg med komplettering 17,91 4 14,7 4 2
HP Högskoleprovet 0,60 20 Alla antogs 17 0
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0

Vanliga frågor om Kostvetarprogram

Vad krävdes för att komma in på Kostvetarprogram vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 13,82, alla behöriga antogs i HP och BII 14,7. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kostvetarprogram vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 247 personer, varav 34 i första hand. 50 antogs, alltså 4,9 sökande per antagen.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor72 %(177)
  • Män28 %(70)
  • 24 år eller yngre54 %134
  • 25–34 år34 %85
  • 35 år eller äldre11 %28
  • Antagna kvinnor76 %(38)
  • Antagna män24 %(12)

Anmälningskod UU-P2500. Källa: UHR.