Kandidatprogram i ledarskap - kvalitet - förbättring - Distans
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P1461
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 133
- 196 i första hand
- Antagna
- 140
- urval 2
- Reserver
- 185
- Sökande per plats
- 8,1
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,14 | 16,6 | −0,54 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,65 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 17,11 | 16,85 | −0,26 |
| Antagna totalt | 160 | 140 | −20 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (median −0,58). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,50 under i 3 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2024 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 3 terminer (median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i alla 3 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,14 → 16,60 (−0,54) | 0,80 → 0,65 (−0,15) |
| HT 2025 | 17,20 → 16,60 (−0,60) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2024 | 16,77 → 16,19 (−0,58) | 0,70 → 0,65 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,14) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | 16,19 | 16,30 |
| HT 2025 | 16,60 | 17,24 |
| HT 2026 | 16,60 | 16,85 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | 0,65 |
| HT 2025 | 0,55 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 850 | 202 |
| HT 2025 | 1 076 | 245 |
| HT 2026 | 1 133 | 196 |
Om programmet
På kandidatprogrammet i ledarskap - kvalitet - förbättring får du en branschoberoende utbildning som ger dig kunskap om verksamhetsutveckling och ledarskap. Du får lära dig strukturerade arbetssätt och får en ökad förståelse för hur organisationer och företag fungerar. Framför allt lär du dig att tillämpa dina kunskaper så att verksamheten utvecklas på ett hållbart sätt. Programmet ges både på distans och på campus.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet och Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c alternativt Matematik 3b eller 3c/Matematik C
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Kandidatprogram i ledarskap - kvalitet - förbättringBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,1
- KostvetarprogramBI13,82HPAlla antogsSökande/plats4,9
- Program med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågorBI19,95HP1,20Sökande/plats22,7
- Kandidatprogram i speldesign och projektledningBI14,68HP0,65Sökande/plats11,2
- Masterprogram i pedagogiskt ledarskapBI–HP–Sökande/plats3,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P1461
UU-P1461 · nationell antagning
1 133 sökande, 196 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUBF Lärosätets eget urval | 3 | 2 | 3 | 2 | 1 |
| AUBI Lärosätets eget urval | 16,67 | 38 | 15,94 | 33 | 44 |
| AUBII Lärosätets eget urval | 16,97 | 11 | 16,48 | 10 | 32 |
| AUÖS Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BF Folkhögskola | 4 | 2 | 4 | 2 | 5 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,14 | 41 | 16,6 | 36 | 116 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,11 | 12 | 16,85 | 10 | 79 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 54 | 0,65 | 47 | 45 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 5 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i ledarskap - kvalitet - förbättring - Distans
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i ledarskap - kvalitet - förbättring - Distans vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,6, HP 0,65 och BII 16,85. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i ledarskap - kvalitet - förbättring - Distans vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 1 133 personer, varav 196 i första hand. 140 antogs, alltså 8,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i ledarskap - kvalitet - förbättring - Distans vid Uppsala universitet?
Nej, den var oförändrad: i BI krävdes 16,6 HT 2026 mot 16,6 HT 2025. Sökande: 1 133 mot 1 076.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor67 %(754)
- Män33 %(379)
- 24 år eller yngre32 %365
- 25–34 år34 %383
- 35 år eller äldre34 %385
- Antagna kvinnor62 %(87)
- Antagna män38 %(53)
Anmälningskod UU-P1461. Källa: UHR.