Program med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågor
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P2300
VT 2026urval 2 · UU-P7300
Söktryck just nu, VT 2027: 1 255 sökande hittills (288 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i alla 16 läsår med jämförbara siffror. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Säkrare prognosMånga söker och gränsen har varit stabil, så prognosen brukar hamna nära.
BII (kompletterade betyg): 19,89, troligen mellan 19,27 och 20,42.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 362
- 305 i första hand
- Antagna
- 60
- urval 2
- Reserver
- 378
- Sökande per plats
- 22,7
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 1 460
- 421 i första hand
- Antagna
- 56
- urval 2
- Reserver
- 478
- Sökande per plats
- 26,1
- Extrem konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,42 | 19,95 | −0,47 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,20 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 20,25 | 20,1 | −0,15 |
| Antagna totalt | 65 | 60 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 33 terminer (median −0,36). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 25 av 33 terminer, minst 0,50 under i 8 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan VT 2008 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 28 av 38 terminer och legat kvar i 10 (median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 28 av 38 terminer, minst 0,10 under i 10 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,42 → 19,95 (−0,47) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| VT 2026 | 20,10 → 19,90 (−0,20) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2025 | 20,94 → 20,57 (−0,37) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| VT 2025 | 20,31 → 19,95 (−0,36) | 1,15 → 1,10 (−0,05) |
| HT 2024 | 20,99 → 20,60 (−0,39) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| VT 2024 | 20,26 → 19,95 (−0,31) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2023 | 20,89 → 20,68 (−0,21) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| VT 2023 | 20,00 → 19,92 (−0,08) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
| HT 2022 | 20,83 → 20,57 (−0,26) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| VT 2022 | 19,79 → 19,27 (−0,52) | 1,15 → 1,05 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,42) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2008 | – | – |
| HT 2008 | – | – |
| VT 2009 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| VT 2010 | – | – |
| HT 2010 | 20,20 | 20,52 |
| VT 2011 | 19,69 | 19,44 |
| HT 2011 | 20,80 | 20,46 |
| VT 2012 | 20,44 | 19,45 |
| HT 2012 | 20,90 | 20,70 |
| VT 2013 | 20,50 | 20,30 |
| HT 2013 | 20,80 | 20,53 |
| VT 2014 | 20,60 | 20,53 |
| HT 2014 | 20,90 | 20,30 |
| VT 2015 | 20,50 | 20,20 |
| HT 2015 | 21,20 | 20,70 |
| VT 2016 | 20,50 | 19,45 |
| HT 2016 | 20,60 | 20,16 |
| VT 2017 | 19,80 | 19,53 |
| HT 2017 | 20,02 | 18,82 |
| VT 2018 | 19,45 | 18,75 |
| HT 2018 | 20,10 | 19,76 |
| VT 2019 | 19,47 | 19,51 |
| HT 2019 | 19,90 | 19,38 |
| VT 2020 | 19,06 | 19,06 |
| HT 2020 | 20,06 | 19,80 |
| VT 2021 | 19,83 | 19,70 |
| HT 2021 | 20,26 | 19,53 |
| VT 2022 | 19,27 | 19,00 |
| HT 2022 | 20,57 | 19,85 |
| VT 2023 | 19,92 | 19,90 |
| HT 2023 | 20,68 | 20,31 |
| VT 2024 | 19,95 | 19,35 |
| HT 2024 | 20,60 | 20,00 |
| VT 2025 | 19,95 | 20,10 |
| HT 2025 | 20,57 | 20,30 |
| VT 2026 | 19,90 | 20,20 |
| HT 2026 | 19,95 | 20,10 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2008 | 1,40 |
| HT 2008 | 1,40 |
| VT 2009 | 1,30 |
| HT 2009 | 1,30 |
| VT 2010 | 1,10 |
| HT 2010 | 1,20 |
| VT 2011 | 1,10 |
| HT 2011 | 1,40 |
| VT 2012 | 1,20 |
| HT 2012 | 1,20 |
| VT 2013 | 1,20 |
| HT 2013 | 1,20 |
| VT 2014 | 1,15 |
| HT 2014 | 1,25 |
| VT 2015 | 1,15 |
| HT 2015 | 1,25 |
| VT 2016 | 1,20 |
| HT 2016 | 1,25 |
| VT 2017 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,20 |
| VT 2018 | 1,10 |
| HT 2018 | 1,15 |
| VT 2019 | 1,05 |
| HT 2019 | 1,15 |
| VT 2020 | 1,05 |
| HT 2020 | 1,20 |
| VT 2021 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,20 |
| VT 2022 | 1,05 |
| HT 2022 | 1,15 |
| VT 2023 | 1,05 |
| HT 2023 | 1,20 |
| VT 2024 | 1,05 |
| HT 2024 | 1,15 |
| VT 2025 | 1,10 |
| HT 2025 | 1,25 |
| VT 2026 | 1,20 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2008 | 0 | 0 |
| HT 2008 | 952 | 273 |
| VT 2009 | 705 | 268 |
| HT 2009 | 1 156 | 299 |
| VT 2010 | 771 | 239 |
| HT 2010 | 1 099 | 240 |
| VT 2011 | 715 | 271 |
| HT 2011 | 1 263 | 320 |
| VT 2012 | 908 | 303 |
| HT 2012 | 1 522 | 350 |
| VT 2013 | 1 227 | 359 |
| HT 2013 | 1 815 | 385 |
| VT 2014 | 1 437 | 388 |
| HT 2014 | 2 172 | 409 |
| VT 2015 | 1 653 | 394 |
| HT 2015 | 2 175 | 419 |
| VT 2016 | 1 727 | 449 |
| HT 2016 | 2 052 | 426 |
| VT 2017 | 1 461 | 381 |
| HT 2017 | 1 815 | 357 |
| VT 2018 | 1 392 | 387 |
| HT 2018 | 1 732 | 346 |
| VT 2019 | 1 168 | 366 |
| HT 2019 | 1 427 | 349 |
| VT 2020 | 1 170 | 357 |
| HT 2020 | 1 549 | 336 |
| VT 2021 | 1 356 | 369 |
| HT 2021 | 1 564 | 338 |
| VT 2022 | 1 251 | 350 |
| HT 2022 | 1 364 | 310 |
| VT 2023 | 1 082 | 330 |
| HT 2023 | 1 451 | 325 |
| VT 2024 | 1 289 | 381 |
| HT 2024 | 1 643 | 412 |
| VT 2025 | 1 476 | 434 |
| HT 2025 | 1 733 | 420 |
| VT 2026 | 1 460 | 421 |
| HT 2026 | 1 362 | 305 |
Om programmet
Är du intresserad av människan i arbetslivet? På programmet med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågor lär du dig att identifiera, analysera och hantera personal- och arbetslivsrelaterade problem. Du får fundera kring hur du i din yrkesroll kan arbeta med kompetensförsörjning som att rekrytera, behålla och utveckla personal. Under utbildningen berörs även frågor om samspelet mellan individ, grupp och organisation. Vilka faktorer i en organisation påverkar personalarbetet?
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 2a eller 2b eller 2c, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2. Eller: Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Personal- och HR-specialister | 48 500 kr37–68 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som personal- och HR-specialist vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P2300
UU-P2300 · nationell antagning
1 362 sökande, 305 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUBI Lärosätets eget urval | 16 | 7 | 14,48 | 7 | 1 |
| AUBII Lärosätets eget urval | 17,02 | 3 | 17,09 | 2 | 5 |
| AUHP Lärosätets eget urval | 0,5 | 9 | 0,45 | 9 | 1 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 7 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,42 | 21 | 19,95 | 19 | 322 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,25 | 3 | 20,1 | 3 | 82 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 22 | 1,20 | 20 | 286 |
VT 2026: anmälningskod UU-P7300
UU-P7300 · nationell antagning
1 460 sökande, 421 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| AUBF Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| AUBI Lärosätets eget urval | 14,65 | 7 | 14,65 | 7 | 5 |
| AUBII Lärosätets eget urval | 16,51 | 2 | 16,51 | 2 | 5 |
| AUHP Lärosätets eget urval | 0,6 | 9 | 0,6 | 9 | 6 |
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 8 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,1 | 18 | 19,9 | 17 | 391 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 20,2 | 3 | 20,2 | 2 | 104 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 20 | 1,20 | 18 | 330 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
Vanliga frågor om Program med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågor
Vad krävdes för att komma in på Program med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågor vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,95, HP 1,20 och BII 20,1. VT 2026: BI 19,9, HP 1,20 och BII 20,2. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Program med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågor vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 1 362 personer, varav 305 i första hand. 60 antogs, alltså 22,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 1 255 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Program med inriktning mot personal- och arbetslivsfrågor vid Uppsala universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,95 HT 2026 mot 20,57 HT 2025. Sökande: 1 362 mot 1 733.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor86 %(1 173)
- Män14 %(189)
- 24 år eller yngre85 %1 156
- 25–34 år12 %159
- 35 år eller äldre3 %47
- Antagna kvinnor85 %(51)
- Antagna män15 %(9)
Anmälningskod UU-P2300. Källa: UHR.