Kandidatprogram i speldesign och projektledning
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P5375
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 168
- 15 i första hand
- Antagna
- 15
- urval 2
- Reserver
- 14
- Sökande per plats
- 11,2
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,1 | 14,68 | −2,42 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,65 | −0,25 |
| Betyg (BII) | 17,71 | 17,71 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 15 | 15 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 20,70 | 15,91 |
| HT 2017 | 17,05 | 20,06 |
| HT 2018 | 17,73 | 16,60 |
| HT 2019 | 16,96 | 15,82 |
| HT 2020 | 18,29 | 16,36 |
| HT 2021 | 17,19 | 14,90 |
| HT 2022 | 16,93 | 15,40 |
| HT 2023 | 16,56 | 15,23 |
| HT 2024 | 15,20 | 14,04 |
| HT 2025 | 15,50 | 16,00 |
| HT 2026 | 14,68 | 17,71 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 1,10 |
| HT 2017 | 1,10 |
| HT 2018 | 1,00 |
| HT 2019 | 0,85 |
| HT 2020 | 1,05 |
| HT 2021 | 1,00 |
| HT 2022 | 0,75 |
| HT 2023 | 0,70 |
| HT 2024 | 0,55 |
| HT 2025 | 0,80 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 335 | 36 |
| HT 2017 | 315 | 38 |
| HT 2018 | 269 | 33 |
| HT 2019 | 221 | 34 |
| HT 2020 | 247 | 39 |
| HT 2021 | 252 | 27 |
| HT 2022 | 238 | 30 |
| HT 2023 | 219 | 28 |
| HT 2024 | 189 | 19 |
| HT 2025 | 178 | 20 |
| HT 2026 | 168 | 15 |
Om programmet
Kandidatprogrammet i speldesign och projektledning ger dig en utbildning i speldesign och industriell teknik, där kurser i projektledning ingår. Du får färdigheter och kunskaper för att kunna utveckla spel, liksom en god förståelse för hur spel fungerar och påverkar både spelaren och det omgivande samhället. Som projektledare i speldesign får du kunskaper i gruppdynamik, planering och spelspecifik produktionsmetodologi.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet och Matematik nivå 2a eller nivå 2b eller nivå 2c, Engelska nivå 2 alternativt Matematik 2a eller 2b eller 2c, Engelska 6
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Utvecklare inom spel och digitala media | 52 300 kr37–78 tkr | – |
| Designer inom spel och digitala medier | 48 000 kr32–70 tkr | Småökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Kandidatprogram i speldesign och programmeringBI16,71HP0,55Sökande/plats15,5
- Kandidatprogram i speldesign och grafikBI18,76HP1,00Sökande/plats25,6
- Kandidatprogram i speldesign och leveldesignBI16,67HP0,85Sökande/plats13,0
- Masterprogram i speldesignBI–HP–Sökande/plats4,8
- Kandidatprogram i ledarskap - kvalitet - förbättring - DistansBI16,60HP0,65Sökande/plats8,1
- Kandidatprogram i ledarskap - kvalitet - förbättringBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats6,1
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SpeldesignBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UU-K5375 · internationell antagning
375 sökande, 81 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| ABI Lärosätets eget urval | 18,06 | 20 | – | – | 30 |
| BBI Lärosätets eget urval | 14,57 | 14 | – | – | 6 |
| BBII Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | – | – | 0 |
| BÖS Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | – | – | 1 |
UU-P5375 · nationell antagning
168 sökande, 15 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Alla antogs | 1 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,1 | 8 | 14,68 | 7 | 7 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,71 | 1 | 17,71 | 1 | 7 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 6 | 0,65 | 6 | 5 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i speldesign och projektledning
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i speldesign och projektledning vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 14,68, HP 0,65 och BII 17,71. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i speldesign och projektledning vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 168 personer, varav 15 i första hand. 15 antogs, alltså 11,2 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i speldesign och projektledning vid Uppsala universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 14,68 HT 2026 mot 15,5 HT 2025. Sökande: 168 mot 178.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor32 %(53)
- Män68 %(115)
- 24 år eller yngre71 %120
- 25–34 år25 %42
- 35 år eller äldre4 %6
- Antagna kvinnor27 %(4)
- Antagna män73 %(11)
Anmälningskod UU-P5375. Källa: UHR.