Kandidatprogram i speldesign och programmering
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P5370
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 232
- 28 i första hand
- Antagna
- 15
- urval 2
- Reserver
- 17
- Sökande per plats
- 15,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,71 | 16,71 | −1 |
| Högskoleprov (HP) | 0,90 | 0,55 | −0,35 |
| Betyg (BII) | 18,76 | 13,75 | −5,01 |
| Antagna totalt | 15 | 15 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 18,20 | 14,90 |
| HT 2017 | 17,05 | 19,67 |
| HT 2018 | 17,31 | 17,05 |
| HT 2019 | 16,93 | 17,81 |
| HT 2020 | 16,78 | 13,68 |
| HT 2021 | 17,35 | 16,06 |
| HT 2022 | 17,34 | 15,79 |
| HT 2023 | 17,92 | 15,79 |
| HT 2024 | 15,84 | 16,48 |
| HT 2025 | 18,21 | 17,68 |
| HT 2026 | 16,71 | 13,75 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 0,75 |
| HT 2017 | 1,10 |
| HT 2018 | 1,10 |
| HT 2019 | 1,00 |
| HT 2020 | 0,65 |
| HT 2021 | 0,85 |
| HT 2022 | 0,90 |
| HT 2023 | 0,90 |
| HT 2024 | 1,00 |
| HT 2025 | 0,90 |
| HT 2026 | 0,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 375 | 54 |
| HT 2017 | 393 | 67 |
| HT 2018 | 381 | 56 |
| HT 2019 | 267 | 45 |
| HT 2020 | 339 | 53 |
| HT 2021 | 373 | 48 |
| HT 2022 | 415 | 68 |
| HT 2023 | 423 | 65 |
| HT 2024 | 324 | 42 |
| HT 2025 | 296 | 39 |
| HT 2026 | 232 | 28 |
Om programmet
Kandidatprogrammet i speldesign och programmering är en akademisk utbildning som ger dig som student goda kunskaper i spelutveckling och mer specifika färdigheter i de tekniska delarna, dvs. programmeringen av spel. Du kommer att utveckla din förståelse för hur spel fungerar och påverkar såväl användarna som samhället i stort. Programmet ger dig verktyg för att förstå och arbeta med spel på professionell nivå samt rustar dig för att kunna utveckla nya uttryck och upplevelser inom spelmediet.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet och Matematik fortsättning nivå 1c, Engelska nivå 2 alternativt Matematik 3c/Matematik D, Engelska 6
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Engelska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Utvecklare inom spel och digitala media | 52 300 kr37–78 tkr | – |
| Designer inom spel och digitala medier | 48 000 kr32–70 tkr | Småökar på 5 år |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Kandidatprogram i speldesign och projektledningBI14,68HP0,65Sökande/plats11,2
- Masterprogram i speldesignBI–HP–Sökande/plats4,8
- Kandidatprogram i speldesign och grafikBI18,76HP1,00Sökande/plats25,6
- Kandidatprogram i speldesign och leveldesignBI16,67HP0,85Sökande/plats13,0
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SpeldesignBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingBI18,54HP1,25Sökande/plats12,5
- Kandidatprogram i systemvetenskap - ProgramvaruteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,1
- Masterprogram i inbyggda systemBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: 2 anmälningskoder
UU-K5370 · internationell antagning
549 sökande, 113 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| ABI Lärosätets eget urval | 19,81 | 22 | – | – | 54 |
| ABII Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | – | – | 2 |
| BBI Lärosätets eget urval | 12,31 | 15 | – | – | 1 |
| BBII Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | – | – | 1 |
UU-P5370 · nationell antagning
232 sökande, 28 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,71 | 8 | 16,71 | 8 | 14 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,76 | 1 | 13,75 | 1 | 3 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 6 | 0,55 | 6 | 2 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i speldesign och programmering
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i speldesign och programmering vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,71, HP 0,55 och BII 13,75. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i speldesign och programmering vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 232 personer, varav 28 i första hand. 15 antogs, alltså 15,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i speldesign och programmering vid Uppsala universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 16,71 HT 2026 mot 18,21 HT 2025. Sökande: 232 mot 296.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor16 %(38)
- Män84 %(194)
- 24 år eller yngre83 %193
- 25–34 år14 %32
- 35 år eller äldre3 %7
- Antagna kvinnor13 %(2)
- Antagna män87 %(13)
Anmälningskod UU-P5370. Källa: UHR.