Kandidatprogram i systemvetenskap - Systemutveckling
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P2600
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 185
- 208 i första hand
- Antagna
- 95
- urval 2
- Reserver
- 225
- Sökande per plats
- 12,5
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,7 | 18,54 | −0,16 |
| Högskoleprov (HP) | 1,25 | 1,25 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,48 | 19,1 | −0,38 |
| Antagna totalt | 110 | 95 | −15 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 11 terminer (median −0,30). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 6 av 11 terminer och aldrig 0,50 eller mer under.
Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 4 av 11 terminer och legat kvar i 7 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 4 av 11 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,70 → 18,54 (−0,16) | 1,25 → 1,25 (±0) |
| HT 2025 | 19,20 → 19,06 (−0,14) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2024 | 19,05 → 18,75 (−0,30) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2023 | 18,85 → 18,49 (−0,36) | 1,30 → 1,25 (−0,05) |
| HT 2022 | 18,68 → 18,48 (−0,20) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2021 | 18,44 → 18,06 (−0,38) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2020 | 18,75 → 18,59 (−0,16) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2019 | 18,65 → 18,32 (−0,33) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2018 | 18,44 → 18,13 (−0,31) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2017 | 18,44 → 18,33 (−0,11) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,70) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2016
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2016 | 17,55 | 18,04 |
| HT 2017 | 18,33 | 17,60 |
| HT 2018 | 18,13 | 18,36 |
| HT 2019 | 18,32 | 18,70 |
| HT 2020 | 18,59 | 18,60 |
| HT 2021 | 18,06 | 18,39 |
| HT 2022 | 18,48 | 18,44 |
| HT 2023 | 18,49 | 19,06 |
| HT 2024 | 18,75 | 19,28 |
| HT 2025 | 19,06 | 19,14 |
| HT 2026 | 18,54 | 19,10 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2016 | 1,30 |
| HT 2017 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,35 |
| HT 2019 | 1,35 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,20 |
| HT 2022 | 1,30 |
| HT 2023 | 1,25 |
| HT 2024 | 1,25 |
| HT 2025 | 1,30 |
| HT 2026 | 1,25 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2016 | 931 | 205 |
| HT 2017 | 1 134 | 267 |
| HT 2018 | 1 214 | 299 |
| HT 2019 | 947 | 271 |
| HT 2020 | 1 120 | 280 |
| HT 2021 | 1 148 | 249 |
| HT 2022 | 1 380 | 314 |
| HT 2023 | 1 371 | 317 |
| HT 2024 | 1 441 | 340 |
| HT 2025 | 1 365 | 268 |
| HT 2026 | 1 185 | 208 |
Om programmet
Systemvetare leder den snabba utvecklingen inom IT-området och skapar nytta för människor såväl i deras privatliv som i yrkessituationer. Som systemvetare utvecklar du de mjukvaror och IT-system som finns i olika appar, webbsidor, servrar och databaser. Genom kandidatprogrammet i systemvetenskap får du den kompetens som behövs för att möta den snabba digitaliseringen. För att påbörja utbildningen krävs inga särskilda IT-kunskaper.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 3b eller 3c eller Matematik C, Samhällskunskap 1b eller 1a1+1a2, Engelska 6. Eller: Matematik fortsättning nivå 1b eller nivå 1c, Samhällskunskap nivå 1b eller nivå 1a2, Engelska nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som systemanalytiker och IT-arkitekt vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Kandidatprogram i systemvetenskap - ProgramvaruteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,1
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SpeldesignBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Masterprogram i systemvetenskapBI–HP–Sökande/plats11,1
- Masterprogram i inbyggda systemBI–HP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i speldesign och programmeringBI16,71HP0,55Sökande/plats15,5
- Civilingenjörsprogrammet i informationsteknologiBI18,85HP1,45Sökande/plats7,8
- Kandidatprogram i datavetenskapBI17,43HP1,30Sökande/plats11,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P2600
UU-P2600 · nationell antagning
1 185 sökande, 208 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 6 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,7 | 55 | 18,54 | 46 | 172 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,48 | 10 | 19,1 | 10 | 59 |
| HP Högskoleprovet | 1,25 | 44 | 1,25 | 38 | 182 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i systemvetenskap - Systemutveckling
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i systemvetenskap - Systemutveckling vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,54, HP 1,25 och BII 19,1. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i systemvetenskap - Systemutveckling vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 1 185 personer, varav 208 i första hand. 95 antogs, alltså 12,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i systemvetenskap - Systemutveckling vid Uppsala universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 18,54 HT 2026 mot 19,06 HT 2025. Sökande: 1 185 mot 1 365.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor35 %(418)
- Män65 %(767)
- 24 år eller yngre80 %948
- 25–34 år17 %205
- 35 år eller äldre3 %32
- Antagna kvinnor42 %(40)
- Antagna män58 %(55)
Anmälningskod UU-P2600. Källa: UHR.