Kandidatprogram i datavetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P1100
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 622
- 102 i första hand
- Antagna
- 53
- urval 2
- Reserver
- 102
- Sökande per plats
- 11,7
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,45 | 17,43 | −0,02 |
| Högskoleprov (HP) | 1,30 | 1,30 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 18,28 | 18,28 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 67 | 53 | −14 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2011 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 16 terminer, legat kvar i 8 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 1 av 16 terminer, minst 0,50 under i 1 och minst 1,00 under i 1.
Sedan HT 2011 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 1 av 16 terminer och legat kvar i 15 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 1 av 16 terminer och aldrig 0,10 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,45 → 17,43 (−0,02) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2025 | 18,50 → 18,50 (±0) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,46 → 18,46 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2023 | 18,40 → 18,40 (±0) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2022 | 18,54 → 18,49 (−0,05) | 1,40 → 1,40 (±0) |
| HT 2021 | 17,65 → 17,58 (−0,07) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2020 | 18,02 → 18,02 (±0) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2019 | 17,23 → 17,20 (−0,03) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2018 | 17,60 → 17,36 (−0,24) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2017 | 17,33 → 17,33 (±0) | 1,40 → 1,40 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,45) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2011 | 11,50 | 14,90 |
| HT 2012 | 15,98 | 16,12 |
| HT 2013 | 16,20 | 15,67 |
| HT 2014 | 16,90 | 16,79 |
| HT 2015 | 17,10 | 17,21 |
| HT 2016 | 17,35 | 16,44 |
| HT 2017 | 17,33 | 16,61 |
| HT 2018 | 17,36 | 17,38 |
| HT 2019 | 17,20 | 17,23 |
| HT 2020 | 18,02 | 18,32 |
| HT 2021 | 17,58 | 17,40 |
| HT 2022 | 18,49 | 19,00 |
| HT 2023 | 18,40 | 18,15 |
| HT 2024 | 18,46 | 19,07 |
| HT 2025 | 18,50 | 17,40 |
| HT 2026 | 17,43 | 18,28 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | Alla antogs |
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | Alla antogs |
| HT 2011 | 0,50 |
| HT 2012 | 1,00 |
| HT 2013 | 1,05 |
| HT 2014 | 1,25 |
| HT 2015 | 1,25 |
| HT 2016 | 1,35 |
| HT 2017 | 1,40 |
| HT 2018 | 1,35 |
| HT 2019 | 1,35 |
| HT 2020 | 1,20 |
| HT 2021 | 1,20 |
| HT 2022 | 1,40 |
| HT 2023 | 1,40 |
| HT 2024 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,35 |
| HT 2026 | 1,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 183 | 57 |
| HT 2009 | 247 | 49 |
| HT 2010 | 313 | 57 |
| HT 2011 | 338 | 79 |
| HT 2012 | 500 | 112 |
| HT 2013 | 551 | 97 |
| HT 2014 | 667 | 147 |
| HT 2015 | 733 | 131 |
| HT 2016 | 699 | 125 |
| HT 2017 | 823 | 149 |
| HT 2018 | 909 | 163 |
| HT 2019 | 673 | 131 |
| HT 2020 | 715 | 143 |
| HT 2021 | 807 | 160 |
| HT 2022 | 893 | 176 |
| HT 2023 | 862 | 184 |
| HT 2024 | 871 | 158 |
| HT 2025 | 796 | 148 |
| HT 2026 | 622 | 102 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm | 17,81 | 1,15 | 16,3 | 1 438 |
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 17,43 | 1,30 | 11,7 | 622 |
| Karlstads universitet Karlstad | 14,28 | 0,85 | 10,2 | 254 |
Om programmet
Datorer används överallt inom samhälle och näringsliv. Någon måste programmera dem och se till att programvaran blir användarvänlig och fungerar som den ska. Kandidatprogrammet i datavetenskap passar både för dig som är nybörjare på programmering och för dig som haft datorer som en hobby, och ger dig goda och väl underbyggda kunskaper om modern informationsteknologi och hållbar programutveckling. De första två åren studerar du programvarusystem, datorsystem, datalogi och matematik.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Matematik 4 eller Matematik D. Eller: Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Kandidatprogram i matematikBI19,90HP1,55Sökande/plats10,1
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SystemutvecklingBI18,54HP1,25Sökande/plats12,5
- Kandidatprogram i systemvetenskap - ProgramvaruteknikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats7,1
- Kandidatprogram i systemvetenskap - SpeldesignBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P1100
UU-P1100 · nationell antagning
622 sökande, 102 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,45 | 34 | 17,43 | 25 | 70 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,28 | 7 | 18,28 | 7 | 32 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 5 | Alla antogs | 5 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,30 | 21 | 1,30 | 16 | 72 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 2 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i datavetenskap
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i datavetenskap vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,43, HP 1,30 och BII 18,28. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i datavetenskap vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 622 personer, varav 102 i första hand. 53 antogs, alltså 11,7 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i datavetenskap vid Uppsala universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,43 HT 2026 mot 18,5 HT 2025. Sökande: 622 mot 796.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kandidatprogram i datavetenskap mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor24 %(150)
- Män76 %(472)
- 24 år eller yngre73 %456
- 25–34 år22 %138
- 35 år eller äldre5 %28
- Antagna kvinnor21 %(11)
- Antagna män79 %(42)
Anmälningskod UU-P1100. Källa: UHR.