Kandidatprogram i datavetenskap
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-43046
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 1 438
- 183 i första hand
- Antagna
- 88
- urval 2
- Reserver
- 324
- Sökande per plats
- 16,3
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,97 | 17,81 | −0,16 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,15 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,07 | 17,59 | −0,48 |
| Antagna totalt | 96 | 88 | −8 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2010 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i alla 17 terminer (median −0,51). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 16 av 17 terminer, minst 0,50 under i 11 och aldrig 1,00 eller mer under.
Sedan HT 2009 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 12 av 18 terminer och legat kvar i 6 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 12 av 18 terminer, minst 0,10 under i 3 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,97 → 17,81 (−0,16) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,10 → 17,59 (−0,51) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2024 | 18,33 → 17,71 (−0,62) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2023 | 18,70 → 18,39 (−0,31) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2022 | 18,20 → 17,86 (−0,34) | 1,35 → 1,25 (−0,10) |
| HT 2021 | 18,15 → 17,59 (−0,56) | 1,25 → 1,20 (−0,05) |
| HT 2020 | 18,49 → 17,89 (−0,60) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2019 | 18,50 → 17,75 (−0,75) | 1,40 → 1,35 (−0,05) |
| HT 2018 | 18,03 → 17,30 (−0,73) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2017 | 17,95 → 17,65 (−0,30) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,97) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2009
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | 14,12 | 14,13 |
| HT 2011 | 15,83 | 13,91 |
| HT 2012 | 16,05 | 15,65 |
| HT 2013 | 16,90 | 16,10 |
| HT 2014 | 17,00 | 16,45 |
| HT 2015 | 17,60 | 17,25 |
| HT 2016 | 16,81 | 16,92 |
| HT 2017 | 17,65 | 16,77 |
| HT 2018 | 17,30 | 17,08 |
| HT 2019 | 17,75 | 18,65 |
| HT 2020 | 17,89 | 18,19 |
| HT 2021 | 17,59 | 17,33 |
| HT 2022 | 17,86 | 18,46 |
| HT 2023 | 18,39 | 18,25 |
| HT 2024 | 17,71 | 18,80 |
| HT 2025 | 17,59 | 17,98 |
| HT 2026 | 17,81 | 17,59 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2009 | Alla antogs |
| HT 2010 | 0,70 |
| HT 2011 | 0,90 |
| HT 2012 | 1,10 |
| HT 2013 | 1,25 |
| HT 2014 | 1,15 |
| HT 2015 | 1,30 |
| HT 2016 | 1,20 |
| HT 2017 | 1,30 |
| HT 2018 | 1,30 |
| HT 2019 | 1,35 |
| HT 2020 | 1,15 |
| HT 2021 | 1,20 |
| HT 2022 | 1,25 |
| HT 2023 | 1,30 |
| HT 2024 | 1,20 |
| HT 2025 | 1,15 |
| HT 2026 | 1,15 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2009 | 435 | 52 |
| HT 2010 | 419 | 72 |
| HT 2011 | 575 | 78 |
| HT 2012 | 811 | 109 |
| HT 2013 | 1 085 | 153 |
| HT 2014 | 1 028 | 143 |
| HT 2015 | 1 059 | 148 |
| HT 2016 | 1 056 | 142 |
| HT 2017 | 1 268 | 171 |
| HT 2018 | 1 284 | 187 |
| HT 2019 | 1 211 | 197 |
| HT 2020 | 1 398 | 195 |
| HT 2021 | 1 438 | 205 |
| HT 2022 | 1 607 | 264 |
| HT 2023 | 1 761 | 323 |
| HT 2024 | 1 674 | 284 |
| HT 2025 | 1 517 | 222 |
| HT 2026 | 1 438 | 183 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 3| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 17,81 | 1,15 | 16,3 | 1 438 |
| Uppsala universitet Uppsala | 17,43 | 1,30 | 11,7 | 622 |
| Karlstads universitet Karlstad | 14,28 | 0,85 | 10,2 | 254 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Systemanalytiker och IT-arkitekter m.fl. | 56 200 kr41–78 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-43046
SU-43046 · nationell antagning
1 438 sökande, 183 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | 4 | 1 | 4 | 1 | 9 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,97 | 51 | 17,81 | 46 | 224 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,07 | 12 | 17,59 | 12 | 109 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 32 | 1,15 | 29 | 227 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i datavetenskap
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i datavetenskap vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,81, HP 1,15 och BII 17,59. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i datavetenskap vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 1 438 personer, varav 183 i första hand. 88 antogs, alltså 16,3 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i datavetenskap vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 17,81 HT 2026 mot 17,59 HT 2025. Sökande: 1 438 mot 1 517.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Kandidatprogram i datavetenskap mer?
Samma utbildning finns på 3 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor27 %(390)
- Män73 %(1 048)
- 24 år eller yngre67 %957
- 25–34 år27 %394
- 35 år eller äldre6 %87
- Antagna kvinnor28 %(25)
- Antagna män72 %(63)
Anmälningskod SU-43046. Källa: UHR.