Kandidatprogram i matematik och maskininlärning
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-48138
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 242
- 33 i första hand
- Antagna
- 20
- urval 2
- Reserver
- 42
- Sökande per plats
- 12,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 18,33 | 17,25 | −1,08 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,30 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 17,94 | 17,94 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 25 | 20 | −5 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2023 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 4 terminer och legat kvar i 1 (median −1,25). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 4 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 3.
Sedan HT 2023 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 4 terminer och legat kvar i 2 (median −0,02). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 4 terminer, minst 0,10 under i 1 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 18,33 → 17,25 (−1,08) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2025 | 18,61 → 18,61 (±0) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2024 | 18,51 → 17,10 (−1,41) | 1,30 → 1,30 (±0) |
| HT 2023 | 18,98 → 17,25 (−1,73) | 1,45 → 1,30 (−0,15) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 18,33) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2023
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2023 | 17,25 | 21,88 |
| HT 2024 | 17,10 | 20,63 |
| HT 2025 | 18,61 | 19,96 |
| HT 2026 | 17,25 | 17,94 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2023 | 1,30 |
| HT 2024 | 1,30 |
| HT 2025 | 1,30 |
| HT 2026 | 1,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2023 | 141 | 16 |
| HT 2024 | 230 | 27 |
| HT 2025 | 229 | 27 |
| HT 2026 | 242 | 33 |
Om programmet
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Mjukvaru- och systemutvecklare m.fl. | 53 500 kr40–73 tkr | Storaökar på 5 år |
| Övriga IT-specialister | 55 600 kr41–76 tkr | Storaökar på 5 år |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som mjukvaru- och systemutvecklare vara stora. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Masterprogram i matematikBI–HP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i matematik och datavetenskapBI16,79HP1,10Sökande/plats13,9
- Kandidatprogram i matematikBI19,90HP1,55Sökande/plats12,1
- Masterprogram i matematisk statistik och maskininlärningBI–HP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i logik, filosofi och matematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,2
- Kandidatprogram i matematisk ekonomi och statistikBI17,93HP1,30Sökande/plats18,2
- Masterprogram i AI för hälsaBI–HP–Sökande/plats7,6
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-48138
SU-48138 · nationell antagning
242 sökande, 33 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 18,33 | 12 | 17,25 | 9 | 26 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 17,94 | 4 | 17,94 | 4 | 14 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 9 | 1,30 | 7 | 24 |
| MAP Lärosätets eget urval | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i matematik och maskininlärning
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i matematik och maskininlärning vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 17,25, HP 1,30 och BII 17,94. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i matematik och maskininlärning vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 242 personer, varav 33 i första hand. 20 antogs, alltså 12,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i matematik och maskininlärning vid Stockholms universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 17,25 HT 2026 mot 18,61 HT 2025. Sökande: 242 mot 229.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor24 %(59)
- Män76 %(183)
- 24 år eller yngre65 %158
- 25–34 år25 %61
- 35 år eller äldre10 %23
- Antagna kvinnor30 %(6)
- Antagna män70 %(14)
Anmälningskod SU-48138. Källa: UHR.