Kandidatprogram i matematik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-48135
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 326
- 43 i första hand
- Antagna
- 27
- urval 2
- Reserver
- 57
- Sökande per plats
- 12,1
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,9 | 19,9 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,55 | 1,55 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 21,23 | 21,23 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 30 | 27 | −3 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 13 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 4 av 13 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 2.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 13 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 1 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 13 terminer, minst 0,10 under i 4 och minst 0,20 under i 1.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,90 → 19,90 (±0) | 1,55 → 1,55 (±0) |
| HT 2025 | 20,46 → 20,46 (±0) | 1,60 → 1,60 (±0) |
| HT 2024 | 20,52 → 20,52 (±0) | 1,35 → 1,35 (±0) |
| HT 2023 | 17,99 → 17,99 (±0) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2022 | 17,83 → 17,83 (±0) | 1,25 → 1,30 (+0,05) |
| HT 2021 | 17,78 → 16,61 (−1,17) | 1,25 → 1,10 (−0,15) |
| HT 2020 | 18,50 → 18,00 (−0,50) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2019 | 17,03 → 17,10 (+0,07) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| HT 2018 | 15,63 → 15,56 (−0,07) | 1,20 → 1,00 (−0,20) |
| HT 2017 | 17,75 → 17,75 (±0) | 1,30 → 1,20 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,90) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | – | – |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | 17,54 | 18,30 |
| HT 2015 | 16,90 | 14,83 |
| HT 2016 | 18,13 | 18,00 |
| HT 2017 | 17,75 | 17,50 |
| HT 2018 | 15,56 | 16,54 |
| HT 2019 | 17,10 | 18,40 |
| HT 2020 | 18,00 | 18,58 |
| HT 2021 | 16,61 | 16,52 |
| HT 2022 | 17,83 | 17,97 |
| HT 2023 | 17,99 | 17,33 |
| HT 2024 | 20,52 | 20,19 |
| HT 2025 | 20,46 | 18,29 |
| HT 2026 | 19,90 | 21,23 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | – |
| HT 2009 | – |
| HT 2010 | – |
| HT 2011 | – |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | 1,10 |
| HT 2015 | 1,40 |
| HT 2016 | 1,25 |
| HT 2017 | 1,20 |
| HT 2018 | 1,00 |
| HT 2019 | 1,20 |
| HT 2020 | 1,15 |
| HT 2021 | 1,10 |
| HT 2022 | 1,30 |
| HT 2023 | 1,10 |
| HT 2024 | 1,35 |
| HT 2025 | 1,60 |
| HT 2026 | 1,55 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 142 | 25 |
| HT 2009 | 170 | 34 |
| HT 2010 | 183 | 34 |
| HT 2011 | 213 | 34 |
| HT 2012 | 269 | 53 |
| HT 2013 | 307 | 47 |
| HT 2014 | 305 | 59 |
| HT 2015 | 334 | 79 |
| HT 2016 | 354 | 78 |
| HT 2017 | 372 | 69 |
| HT 2018 | 341 | 64 |
| HT 2019 | 292 | 43 |
| HT 2020 | 400 | 47 |
| HT 2021 | 322 | 50 |
| HT 2022 | 323 | 58 |
| HT 2023 | 314 | 48 |
| HT 2024 | 346 | 48 |
| HT 2025 | 351 | 63 |
| HT 2026 | 326 | 43 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 2| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 19,90 | 1,55 | 12,1 | 326 |
| Uppsala universitet Uppsala | 19,90 | 1,55 | 10,1 | 332 |
Om programmet
Matematiken är tillsammans med astronomin en av de äldsta vetenskaperna. Trots det är matematiken livaktigare än någonsin och stadd i ständig utveckling, nya metoder utvecklas och både gamla och nya problem blir lösta. Matematik är en förutsättning för en allt större del av samhällets utvecklingoch genomsyrar hela samhället. Med hjälp av matematik kan man bestämma planetbanor, utföra riskbedömningar, beskriva befolkningstillväxten i världen eller återge avsmältningstakten vid arktis glaciärer.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Matematiker och aktuarier | 73 800 kr50–102 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Masterprogram i matematikBI–HP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i matematik och datavetenskapBI16,79HP1,10Sökande/plats13,9
- Kandidatprogram i matematik och maskininlärningBI17,25HP1,30Sökande/plats12,1
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Historia, MatematikBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Samhällskunskap, MatematikBIAlla antogsHP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Geografi, MatematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Religionskunskap, MatematikBI–HP–Sökande/plats–
- Kandidatprogram i logik, filosofi och matematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats5,2
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-48135
SU-48135 · nationell antagning
326 sökande, 43 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,9 | 13 | 19,9 | 11 | 34 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 21,23 | 3 | 21,23 | 3 | 21 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,55 | 10 | 1,55 | 9 | 38 |
| MAP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 3 | Alla antogs | 3 | 0 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i matematik
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i matematik vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,9, HP 1,55 och BII 21,23. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i matematik vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 326 personer, varav 43 i första hand. 27 antogs, alltså 12,1 sökande per antagen.
Har antagningspoängen sjunkit för Kandidatprogram i matematik vid Stockholms universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 19,9 HT 2026 mot 20,46 HT 2025. Sökande: 326 mot 351.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kandidatprogram i matematik mer?
Samma utbildning finns på 2 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor35 %(114)
- Män65 %(212)
- 24 år eller yngre71 %230
- 25–34 år22 %71
- 35 år eller äldre8 %25
- Antagna kvinnor30 %(8)
- Antagna män70 %(19)
Anmälningskod SU-48135. Källa: UHR.