Antagningspoäng Kandidatprogram i matematik 2026
Alla lärosäten som ger Kandidatprogram i matematik sida vid sida: betygsgränser (BI och BII), högskoleprovet (HP), sökande per plats och hur gränserna har förändrats sedan 2008.
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i matematik HT 2026?
- Sökande
- 658
- −8,7 % mot HT 2025
- Antagna
- 60
- efter urval 2, HT 2026
- Sökande per plats
- 11
- alla lärosäten sammantaget
- Lärosäten
- 2
- 2 utbildningstillfällen
Alla lärosäten HT 2026
Sorterat på BI, högst först| Lärosäte | BI | BII | HP | Sökande | Per plats | BI mot i fjol |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala | 19,90 | 19,45 | 1,55 | 332 | 10,1 | +0,60 |
| Stockholms universitet Stockholm | 19,90 | 21,23 | 1,55 | 326 | 12,1 | −0,56 |
Utveckling sedan 2008
Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.
Betyg (BI)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 19,90 | 19,90 | 19,90 |
| 2025 | 19,30 | 19,88 | 20,46 |
| 2024 | 18,15 | 19,34 | 20,52 |
| 2023 | 17,97 | 17,98 | 17,99 |
| 2022 | 16,97 | 17,40 | 17,83 |
| 2021 | 16,61 | 16,97 | 17,33 |
| 2020 | 17,76 | 17,88 | 18,00 |
| 2019 | 16,41 | 16,76 | 17,10 |
| 2018 | 14,69 | 15,13 | 15,56 |
| 2017 | 17,50 | 17,63 | 17,75 |
| 2016 | 17,40 | 17,77 | 18,13 |
| 2015 | 16,90 | 16,90 | 16,90 |
| 2014 | 17,54 | 17,54 | 17,54 |
| 2013 | – | – | – |
| 2012 | – | – | – |
| 2011 | – | – | – |
| 2010 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Högskoleprovet (HP)
- Median
- Lägst–högst bland lärosätena
Hösttermin (HT)
Visa som tabell
| År | HT lägst | HT median | HT högst |
|---|---|---|---|
| 2026 | 1,55 | 1,55 | 1,55 |
| 2025 | 1,45 | 1,53 | 1,60 |
| 2024 | 1,30 | 1,33 | 1,35 |
| 2023 | 1,10 | 1,18 | 1,25 |
| 2022 | 0,90 | 1,10 | 1,30 |
| 2021 | 1,10 | 1,15 | 1,20 |
| 2020 | 1,00 | 1,08 | 1,15 |
| 2019 | 0,75 | 0,98 | 1,20 |
| 2018 | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
| 2017 | 1,20 | 1,33 | 1,45 |
| 2016 | 1,25 | 1,25 | 1,25 |
| 2015 | 1,40 | 1,40 | 1,40 |
| 2014 | 1,10 | 1,10 | 1,10 |
| 2013 | – | – | – |
| 2012 | – | – | – |
| 2011 | – | – | – |
| 2010 | – | – | – |
| 2009 | – | – | – |
| 2008 | – | – | – |
Lön och jobbchanser
Matematiker och aktuarier
- Medianlön
- 73 800 kr/mån
- Spann (10–90 %)
- 50 000 kr – 102 300 kr
Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer.
Vanliga frågor
Var är det svårast att komma in på Kandidatprogram i matematik?
HT 2026 krävdes högst betyg vid Uppsala universitet (Uppsala): 19,90 i urvalsgruppen BI och 1,55 på högskoleprovet.
Var är det lättast att komma in på Kandidatprogram i matematik?
HT 2026 var gränsen lägst vid Stockholms universitet (Stockholm): 19,90 i BI och 1,55 på högskoleprovet.
Vad krävs på högskoleprovet för Kandidatprogram i matematik?
HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,55–1,55 beroende på lärosäte, med medianen 1,55. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.
Hur många sökte Kandidatprogram i matematik HT 2026?
658 sökte programmet vid 2 lärosäten och 60 antogs, alltså ungefär 11 sökande per plats. 110 hade det som förstahandsval.
Har antagningspoängen för Kandidatprogram i matematik ökat?
Medianen för BI steg med 0,02 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med −8,7 %.
Vad tjänar man efter Kandidatprogram i matematik?
Medianlönen för matematiker och aktuarier var 73 800 kr i månaden 2025 enligt SCB.
Är förra årets antagningspoäng en garanti?
Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.