Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i fysik HT 2026?

BImedian 19,45 lägst–högst 18,13–20,68 +0,67 mot HT 2025
HPmedian 1,40 lägst–högst 1,30–1,70 +0,05 mot HT 2025
Källa: UHR, urval 2, 7 utbildningar vid 3 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
983
+5,8 % mot HT 2025
Antagna
93
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
10,6
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
3
7 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Kandidatprogram i fysik HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Meteorologi och klimatfysik · Uppsala 20,6816,481,40101–+1,98
Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Fysik · Uppsala 20,4918,461,402619,7+0,78
Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Astronomi · Uppsala 19,4519,531,3026213,8+0,67
Stockholms universitet Stockholm 18,7618,041,302398,5+0,63
Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Geofysik · Uppsala 18,13Inget urval1,7055–−1,51
Stockholms universitet Kandidatprogram i fysik - Studiegång ämneslärarutbildning · Stockholm Alla antogsAlla antogsAlla antogs18––
Karlstads universitet Karlstad Alla antogsInget urvalInget urval47––

Vårterminen: VT 2026

Sorterat på antal sökande
Kandidatprogram i fysik VT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte Sökande
Karlstads universitet Karlstad · Urval Ingen grupp: Ingen antogs 0

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

1416182022200820122016202020242026HT 2016: median BI 19,50, lägst 19,10, högst 21,61 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median BI 18,98, lägst 17,05, högst 19,60 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median BI 18,25, lägst 17,70, högst 18,80 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median BI 19,67, lägst 19,06, högst 19,91 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median BI 18,25, lägst 14,71, högst 20,31 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 17,40, lägst 17,24, högst 19,53 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 16,13, lägst 14,50, högst 18,92 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 17,77, lägst 15,77, högst 18,85 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 18,74, lägst 18,01, högst 20,89 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 18,78, lägst 18,13, högst 19,71 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 19,45, lägst 18,13, högst 20,68 (5 lärosäten med poänggräns)19,45
Visa som tabell
Kandidatprogram i fysik: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202618,1319,4520,68
202518,1318,7819,71
202418,0118,7420,89
202315,7717,7718,85
202214,5016,1318,92
202117,2417,4019,53
202014,7118,2520,31
201919,0619,6719,91
201817,7018,2518,80
201717,0518,9819,60
201619,1019,5021,61
2015–––
2014–––
2013–––
2012–––
2011–––
2010–––
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,751,001,251,501,75200820122016202020242026HT 2015: median HP 1,30, lägst 1,30, högst 1,30 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2016: median HP 1,25, lägst 0,90, högst 1,50 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2017: median HP 1,25, lägst 0,90, högst 1,45 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2018: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2019: median HP 1,30, lägst 0,95, högst 1,30 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2020: median HP 1,25, lägst 1,05, högst 1,45 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 1,15, lägst 1,10, högst 1,20 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 1,02, lägst 1,00, högst 1,05 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,15, lägst 1,10, högst 1,15 (3 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,23, lägst 1,15, högst 1,30 (4 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,35, lägst 1,10, högst 1,75 (5 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 1,40, lägst 1,30, högst 1,70 (5 lärosäten med poänggräns)1,40
Visa som tabell
Kandidatprogram i fysik: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20261,301,401,70
20251,101,351,75
20241,151,231,30
20231,101,151,15
20221,001,021,05
20211,101,151,20
20201,051,251,45
20190,951,301,30
20181,001,001,00
20170,901,251,45
20160,901,251,50
20151,301,301,30
2014–––
2013–––
2012–––
2011–––
2010–––
2009–––
2008–––

Lön och jobbchanser

Fysiker och astronomer

Medianlön
51 200 kr/mån
Spann (10–90 %)
40 000 kr – 67 900 kr

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Kandidatprogram i fysik?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Uppsala universitet (Uppsala): 20,68 i urvalsgruppen BI och 1,40 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Kandidatprogram i fysik?

Vid Karlstads universitet (Karlstad) antogs alla behöriga sökande i betygsurvalet HT 2026.

Vad krävs på högskoleprovet för Kandidatprogram i fysik?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 1,30–1,70 beroende på lärosäte, med medianen 1,40. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Kandidatprogram i fysik HT 2026?

983 sökte programmet vid 3 lärosäten och 93 antogs, alltså ungefär 10,6 sökande per plats. 138 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Kandidatprogram i fysik ökat?

Medianen för BI steg med 0,67 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +5,8 %.

Vad tjänar man efter Kandidatprogram i fysik?

Medianlönen för fysiker och astronomer var 51 200 kr i månaden 2025 enligt SCB.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: naturvetenskap och miljö

Visa alla