Kandidatprogram i fysik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-47069
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 239
- 29 i första hand
- Antagna
- 28
- urval 2
- Reserver
- 28
- Sökande per plats
- 8,5
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,91 | 18,76 | −1,15 |
| Högskoleprov (HP) | 1,35 | 1,30 | −0,05 |
| Betyg (BII) | 18,04 | 18,04 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 28 | 28 | Oförändrat |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2015 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 11 terminer och legat kvar i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −1,42). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 9 av 11 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 8.
Sedan HT 2015 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 12 terminer och legat kvar i 2 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 10 av 12 terminer, minst 0,10 under i 6 och minst 0,20 under i 4.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,91 → 18,76 (−1,15) | 1,35 → 1,30 (−0,05) |
| HT 2025 | 19,90 → 18,13 (−1,77) | 1,20 → 1,10 (−0,10) |
| HT 2024 | 20,24 → 18,55 (−1,69) | 1,35 → 1,25 (−0,10) |
| HT 2023 | 18,10 → 15,77 (−2,33) | 1,15 → 1,15 (±0) |
| HT 2022 | 19,60 → 18,92 (−0,68) | 1,10 → 1,05 (−0,05) |
| HT 2021 | 19,64 → 19,53 (−0,11) | 1,20 → 1,15 (−0,05) |
| HT 2020 | 17,50 → 14,71 (−2,79) | 1,00 → alla behöriga antogs |
| HT 2019 | 19,77 → 19,77 (±0) | 1,00 → 0,95 (−0,05) |
| HT 2018 | – | 1,10 → alla behöriga antogs |
| HT 2017 | 16,40 → alla behöriga antogs | 1,25 → 0,90 (−0,35) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,91) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2008
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2008 | – | – |
| HT 2009 | – | – |
| HT 2010 | – | – |
| HT 2011 | – | – |
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | Alla antogs | 16,46 |
| HT 2016 | Alla antogs | 13,99 |
| HT 2017 | Alla antogs | 10,50 |
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 19,77 | 16,49 |
| HT 2020 | 14,71 | 17,11 |
| HT 2021 | 19,53 | 20,00 |
| HT 2022 | 18,92 | 13,56 |
| HT 2023 | 15,77 | 17,42 |
| HT 2024 | 18,55 | 17,34 |
| HT 2025 | 18,13 | 17,70 |
| HT 2026 | 18,76 | 18,04 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2008 | – |
| HT 2009 | – |
| HT 2010 | – |
| HT 2011 | – |
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | 1,30 |
| HT 2016 | 0,90 |
| HT 2017 | 0,90 |
| HT 2018 | Alla antogs |
| HT 2019 | 0,95 |
| HT 2020 | Alla antogs |
| HT 2021 | 1,15 |
| HT 2022 | 1,05 |
| HT 2023 | 1,15 |
| HT 2024 | 1,25 |
| HT 2025 | 1,10 |
| HT 2026 | 1,30 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2008 | 108 | 20 |
| HT 2009 | 140 | 22 |
| HT 2010 | 170 | 25 |
| HT 2011 | 187 | 15 |
| HT 2012 | 182 | 35 |
| HT 2013 | 210 | 31 |
| HT 2014 | 216 | 33 |
| HT 2015 | 187 | 31 |
| HT 2016 | 184 | 22 |
| HT 2017 | 193 | 31 |
| HT 2018 | 177 | 17 |
| HT 2019 | 169 | 25 |
| HT 2020 | 190 | 20 |
| HT 2021 | 239 | 32 |
| HT 2022 | 210 | 23 |
| HT 2023 | 229 | 25 |
| HT 2024 | 228 | 28 |
| HT 2025 | 239 | 25 |
| HT 2026 | 239 | 29 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Meteorologi och klimatfysik · Uppsala | 20,68 | 1,40 | – | 101 |
| Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Fysik · Uppsala | 20,49 | 1,40 | 9,7 | 261 |
| Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Astronomi · Uppsala | 19,45 | 1,30 | 13,8 | 262 |
| Stockholms universitet Stockholm · Du tittar på den här | 18,76 | 1,30 | 8,5 | 239 |
| Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Geofysik · Uppsala | 18,13 | 1,70 | – | 55 |
| Karlstads universitet Karlstad | Alla antogs | Inget urval | – | 47 |
| Stockholms universitet Kandidatprogram i fysik - Studiegång ämneslärarutbildning · Stockholm | Alla antogs | Alla antogs | – | 18 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Fysiker och astronomer | 51 200 kr40–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Kandidatprogram i fysik - Studiegång ämneslärarutbildningBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Kandidatprogram i matematikBI19,90HP1,55Sökande/plats12,1
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, HistoriaBI18,80HP1,20Sökande/plats25,4
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, EngelskaBI18,23HP0,90Sökande/plats20,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, HistoriaBI16,56HP0,65Sökande/plats18,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, GeografiBI14,35HPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, GeografiBI11,04HPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, SpanskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-47069
SU-47069 · nationell antagning
239 sökande, 29 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,91 | 12 | 18,76 | 12 | 16 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,04 | 3 | 18,04 | 3 | 12 |
| DA Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
| HP Högskoleprovet | 1,35 | 11 | 1,30 | 11 | 22 |
| MAFYP Lärosätets eget urval | Alla antogs | 1 | Alla antogs | 1 | 0 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i fysik
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i fysik vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,76, HP 1,30 och BII 18,04. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i fysik vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 239 personer, varav 29 i första hand. 28 antogs, alltså 8,5 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i fysik vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,76 HT 2026 mot 18,13 HT 2025. Sökande: 239 mot 239.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Var finns Kandidatprogram i fysik mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor29 %(69)
- Män71 %(170)
- 24 år eller yngre75 %179
- 25–34 år20 %48
- 35 år eller äldre5 %12
- Antagna kvinnor36 %(10)
- Antagna män64 %(18)
Anmälningskod SU-47069. Källa: UHR.