Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Historia
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17179
VT 2026urval 2 · SU-17016
Söktryck just nu, VT 2027: 204 sökande hittills (48 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 11 av 14 läsår med jämförbara siffror, högre 2 läsår och lika ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Medelsäker prognosGanska många söker, men gränsen kan röra sig en del.
BII (kompletterade betyg): 17,32, troligen mellan 15,99 och 18,78.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 279
- 49 i första hand
- Antagna
- 11
- urval 2
- Reserver
- 71
- Sökande per plats
- 25,4
- Extrem konkurrens
- Sökande VT 2026
- 172
- 14 i första hand
- Antagna
- 14
- urval 2
- Reserver
- 26
- Sökande per plats
- 12,3
- Mycket hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 19,53 | 18,8 | −0,73 |
| Högskoleprov (HP) | 1,20 | 1,20 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 19,99 | 19,99 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 12 | 11 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 21 av 29 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 1 (median −0,73). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 18 av 29 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 10.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 8 av 29 terminer, legat kvar i 20 och stigit i 1 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 8 av 29 terminer, minst 0,10 under i 7 och minst 0,20 under i 6.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 19,53 → 18,80 (−0,73) | 1,20 → 1,20 (±0) |
| VT 2026 | 17,26 → 17,03 (−0,23) | 0,90 → 0,55 (−0,35) |
| HT 2025 | 18,49 → 17,03 (−1,46) | 1,05 → 1,05 (±0) |
| VT 2025 | 16,65 → 14,67 (−1,98) | 0,65 → 0,45 (−0,20) |
| HT 2024 | 19,53 → 18,70 (−0,83) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| VT 2024 | 18,24 → 14,99 (−3,25) | 0,55 → 0,30 (−0,25) |
| HT 2023 | 17,91 → 17,50 (−0,41) | 0,65 → 0,65 (±0) |
| VT 2023 | 16,40 → 16,14 (−0,26) | 0,90 → 0,60 (−0,30) |
| HT 2022 | 19,22 → 18,33 (−0,89) | 0,70 → 0,85 (+0,15) |
| VT 2022 | 17,39 → 17,39 (±0) | 0,70 → 0,70 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 19,53) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 21,60 | Inget urval |
| VT 2013 | 16,42 | 18,11 |
| HT 2013 | 16,70 | Inget urval |
| VT 2014 | 15,70 | 16,20 |
| HT 2014 | 18,08 | 20,75 |
| VT 2015 | 17,40 | 17,39 |
| HT 2015 | 18,80 | 15,54 |
| VT 2016 | 22,20 | 18,04 |
| HT 2016 | 17,40 | 19,03 |
| VT 2017 | 16,60 | 17,10 |
| HT 2017 | 16,46 | 16,02 |
| VT 2018 | 13,35 | 14,70 |
| HT 2018 | 16,97 | 18,56 |
| VT 2019 | 13,64 | 15,99 |
| HT 2019 | 17,31 | 16,00 |
| VT 2020 | 16,92 | 16,33 |
| HT 2020 | 17,20 | 18,29 |
| VT 2021 | 16,00 | 15,10 |
| HT 2021 | 16,77 | 17,95 |
| VT 2022 | 17,39 | 15,21 |
| HT 2022 | 18,33 | 17,24 |
| VT 2023 | 16,14 | 15,54 |
| HT 2023 | 17,50 | 14,29 |
| VT 2024 | 14,99 | 16,10 |
| HT 2024 | 18,70 | 16,85 |
| VT 2025 | 14,67 | 16,52 |
| HT 2025 | 17,03 | 18,26 |
| VT 2026 | 17,03 | 15,33 |
| HT 2026 | 18,80 | 19,99 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | 1,30 |
| VT 2013 | 0,60 |
| HT 2013 | 1,00 |
| VT 2014 | 1,05 |
| HT 2014 | 1,15 |
| VT 2015 | 0,95 |
| HT 2015 | 0,90 |
| VT 2016 | 1,35 |
| HT 2016 | 0,85 |
| VT 2017 | 0,80 |
| HT 2017 | 0,80 |
| VT 2018 | 0,35 |
| HT 2018 | 1,00 |
| VT 2019 | 0,85 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | 1,05 |
| HT 2020 | 0,95 |
| VT 2021 | 0,75 |
| HT 2021 | 1,15 |
| VT 2022 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,85 |
| VT 2023 | 0,60 |
| HT 2023 | 0,65 |
| VT 2024 | 0,30 |
| HT 2024 | 1,00 |
| VT 2025 | 0,45 |
| HT 2025 | 1,05 |
| VT 2026 | 0,55 |
| HT 2026 | 1,20 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2012 | 70 | 13 |
| HT 2012 | 151 | 26 |
| VT 2013 | 108 | 22 |
| HT 2013 | 149 | 20 |
| VT 2014 | 125 | 16 |
| HT 2014 | 197 | 24 |
| VT 2015 | 182 | 23 |
| HT 2015 | 174 | 17 |
| VT 2016 | 199 | 25 |
| HT 2016 | 180 | 24 |
| VT 2017 | 144 | 20 |
| HT 2017 | 161 | 18 |
| VT 2018 | 141 | 20 |
| HT 2018 | 158 | 24 |
| VT 2019 | 130 | 14 |
| HT 2019 | 137 | 14 |
| VT 2020 | 146 | 22 |
| HT 2020 | 200 | 32 |
| VT 2021 | 173 | 36 |
| HT 2021 | 266 | 38 |
| VT 2022 | 186 | 21 |
| HT 2022 | 199 | 34 |
| VT 2023 | 150 | 28 |
| HT 2023 | 157 | 23 |
| VT 2024 | 128 | 19 |
| HT 2024 | 258 | 49 |
| VT 2025 | 162 | 29 |
| HT 2025 | 223 | 35 |
| VT 2026 | 172 | 14 |
| HT 2026 | 279 | 49 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, EngelskaBI18,23HP0,90Sökande/plats20,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, HistoriaBI16,56HP0,65Sökande/plats18,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, GeografiBI14,35HPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, SpanskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, FranskaBI15,31HP0,50Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Spanska, EngelskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, TyskaBI–HPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, ReligionskunskapBI18,28HP0,90Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17179
SU-17179 · nationell antagning
279 sökande, 49 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 19,53 | 7 | 18,8 | 6 | 60 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 19,99 | 1 | 19,99 | 1 | 22 |
| HP Högskoleprovet | 1,20 | 4 | 1,20 | 4 | 38 |
VT 2026: anmälningskod SU-17016
SU-17016 · nationell antagning
172 sökande, 14 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 3 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,26 | 8 | 17,03 | 7 | 15 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,41 | 2 | 15,33 | 2 | 13 |
| HP Högskoleprovet | 0,90 | 5 | 0,55 | 5 | 11 |
| ÖS Övriga sökande | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Historia
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Historia vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 18,8, HP 1,20 och BII 19,99. VT 2026: BI 17,03, HP 0,55 och BII 15,33. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Historia vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 279 personer, varav 49 i första hand. 11 antogs, alltså 25,4 sökande per antagen. Till VT 2027 har 204 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Historia vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 18,8 HT 2026 mot 17,03 HT 2025. Sökande: 279 mot 223.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor54 %(150)
- Män46 %(129)
- 24 år eller yngre80 %223
- 25–34 år17 %48
- 35 år eller äldre3 %8
- Antagna kvinnor45 %(5)
- Antagna män55 %(6)
Anmälningskod SU-17179. Källa: UHR.