Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Historia
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17185
VT 2026urval 2 · SU-17027
Söktryck just nu, VT 2027: 139 sökande hittills (16 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 12 av 13 läsår med jämförbara siffror, högre ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): 16,52, troligen mellan 15,09 och 18,79.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 206
- 23 i första hand
- Antagna
- 11
- urval 2
- Reserver
- 40
- Sökande per plats
- 18,7
- Mycket hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 114
- 16 i första hand
- Antagna
- 15
- urval 2
- Reserver
- 7
- Sökande per plats
- 7,6
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,75 | 16,56 | −1,19 |
| Högskoleprov (HP) | 0,95 | 0,65 | −0,30 |
| Betyg (BII) | 18,72 | 18,72 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 12 | 11 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan VT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 19 av 29 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 4 (2 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,57). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 19 av 29 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 14.
Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 27 terminer, legat kvar i 10 och stigit i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 16 av 27 terminer, minst 0,10 under i 16 och minst 0,20 under i 12.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,75 → 16,56 (−1,19) | 0,95 → 0,65 (−0,30) |
| VT 2026 | 17,60 → 13,85 (−3,75) | 0,60 → 0,25 (−0,35) |
| HT 2025 | 16,80 → 15,70 (−1,10) | 0,95 → 0,40 (−0,55) |
| VT 2025 | 15,50 → 15,03 (−0,47) | 0,55 → 0,20 (−0,35) |
| HT 2024 | 17,90 → 16,24 (−1,66) | 0,90 → 0,50 (−0,40) |
| VT 2024 | 16,93 → alla behöriga antogs | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 17,24 → 16,78 (−0,46) | 0,90 → 0,50 (−0,40) |
| VT 2023 | 15,73 → 14,09 (−1,64) | 0,80 → 0,55 (−0,25) |
| HT 2022 | 18,26 → 17,40 (−0,86) | 0,80 → 0,70 (−0,10) |
| VT 2022 | 17,32 → 16,25 (−1,07) | 0,70 → 0,70 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,75) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2012 | 18,60 | Inget urval |
| VT 2013 | 16,90 | 17,30 |
| HT 2013 | 20,90 | Inget urval |
| VT 2014 | 18,70 | 17,95 |
| HT 2014 | 18,90 | Inget urval |
| VT 2015 | 18,10 | Inget urval |
| HT 2015 | 17,95 | Inget urval |
| VT 2016 | 19,06 | 20,00 |
| HT 2016 | Inget urval | 19,83 |
| VT 2017 | 19,08 | 20,70 |
| HT 2017 | 15,47 | 13,40 |
| VT 2018 | 15,31 | 16,32 |
| HT 2018 | 20,57 | 18,38 |
| VT 2019 | 14,16 | Alla antogs |
| HT 2019 | 17,70 | 19,09 |
| VT 2020 | 15,23 | 16,05 |
| HT 2020 | 18,70 | 16,00 |
| VT 2021 | 15,78 | 16,82 |
| HT 2021 | 16,67 | 19,77 |
| VT 2022 | 16,25 | 12,35 |
| HT 2022 | 17,40 | 16,32 |
| VT 2023 | 14,09 | 14,99 |
| HT 2023 | 16,78 | 15,99 |
| VT 2024 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2024 | 16,24 | 18,04 |
| VT 2025 | 15,03 | 14,73 |
| HT 2025 | 15,70 | 11,70 |
| VT 2026 | 13,85 | 16,98 |
| HT 2026 | 16,56 | 18,72 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,80 |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | 1,50 |
| VT 2014 | 0,60 |
| HT 2014 | 1,15 |
| VT 2015 | 1,15 |
| HT 2015 | 1,20 |
| VT 2016 | 1,05 |
| HT 2016 | Inget urval |
| VT 2017 | 0,80 |
| HT 2017 | 1,05 |
| VT 2018 | 0,90 |
| HT 2018 | 1,15 |
| VT 2019 | 1,05 |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,75 |
| VT 2021 | 0,95 |
| HT 2021 | 1,00 |
| VT 2022 | 0,70 |
| HT 2022 | 0,70 |
| VT 2023 | 0,55 |
| HT 2023 | 0,50 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | 0,50 |
| VT 2025 | 0,20 |
| HT 2025 | 0,40 |
| VT 2026 | 0,25 |
| HT 2026 | 0,65 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2012 | 82 | 13 |
| HT 2012 | 98 | 12 |
| VT 2013 | 70 | 10 |
| HT 2013 | 92 | 12 |
| VT 2014 | 114 | 12 |
| HT 2014 | 125 | 15 |
| VT 2015 | 158 | 24 |
| HT 2015 | 145 | 18 |
| VT 2016 | 180 | 21 |
| HT 2016 | 134 | 13 |
| VT 2017 | 163 | 15 |
| HT 2017 | 115 | 12 |
| VT 2018 | 118 | 14 |
| HT 2018 | 134 | 17 |
| VT 2019 | 100 | 18 |
| HT 2019 | 115 | 14 |
| VT 2020 | 106 | 20 |
| HT 2020 | 159 | 19 |
| VT 2021 | 163 | 29 |
| HT 2021 | 150 | 19 |
| VT 2022 | 151 | 25 |
| HT 2022 | 146 | 17 |
| VT 2023 | 121 | 17 |
| HT 2023 | 112 | 9 |
| VT 2024 | 109 | 16 |
| HT 2024 | 197 | 15 |
| VT 2025 | 131 | 16 |
| HT 2025 | 146 | 10 |
| VT 2026 | 114 | 16 |
| HT 2026 | 206 | 23 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, HistoriaBI18,80HP1,20Sökande/plats25,4
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, EngelskaBI18,23HP0,90Sökande/plats20,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, GeografiBI11,04HPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, SpanskaBI17,99HP0,90Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, FranskaBI–HPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, TyskaBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan och vuxenutbildningen, Svenska som andraspråk, HistoriaBI16,27HP0,50Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, ReligionskunskapBI17,26HP0,55Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17185
SU-17185 · nationell antagning
206 sökande, 23 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,75 | 7 | 16,56 | 6 | 35 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 18,72 | 1 | 18,72 | 1 | 7 |
| HP Högskoleprovet | 0,95 | 4 | 0,65 | 4 | 15 |
VT 2026: anmälningskod SU-17027
SU-17027 · nationell antagning
114 sökande, 16 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,6 | 10 | 13,85 | 9 | 5 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,98 | 1 | 16,98 | 1 | 3 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 5 | 0,25 | 5 | 2 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Historia
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Historia vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,56, HP 0,65 och BII 18,72. VT 2026: BI 13,85, HP 0,25 och BII 16,98. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Historia vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 206 personer, varav 23 i första hand. 11 antogs, alltså 18,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 139 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Historia vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 16,56 HT 2026 mot 15,7 HT 2025. Sökande: 206 mot 146.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor68 %(140)
- Män32 %(66)
- 24 år eller yngre81 %166
- 25–34 år16 %32
- 35 år eller äldre4 %8
- Antagna kvinnor64 %(7)
- Antagna män36 %(4)
Anmälningskod SU-17185. Källa: UHR.