Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan och vuxenutbildningen, Svenska som andraspråk, Historia
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17195
VT 2026urval 2 · SU-17037
Alla behöriga antogs (UHR:s *) betyder att det inte fanns någon gräns att slå. Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Söktryck just nu, VT 2027: 61 sökande hittills (5 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 5 av 6 läsår med jämförbara siffror och lika ett läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 74
- 6 i första hand
- Antagna
- 7
- urval 2
- Reserver
- 17
- Sökande per plats
- 10,6
- Bara 7 platser, svår att jämföra
- Sökande VT 2026
- 25
- 2 i första hand
- Antagna
- 3
- urval 2
- Reserver
- 0
- Sökande per plats
- 8,3
- Bara 3 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 17,98 | 16,27 | −1,71 |
| Högskoleprov (HP) | 0,40 | 0,50 | +0,10 |
| Betyg (BII) | 15,82 | 13,28 | −2,54 |
| Antagna totalt | 8 | 7 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan VT 2019 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 15 terminer och legat kvar i 5 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,55). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 10 av 15 terminer, minst 0,50 under i 9 och minst 1,00 under i 7.
Sedan VT 2019 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 5 av 10 terminer, legat kvar i 4 och stigit i 1 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 5 av 10 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 5.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 17,98 → 16,27 (−1,71) | 0,40 → 0,50 (+0,10) |
| HT 2025 | 14,64 → alla behöriga antogs | – |
| VT 2025 | 15,47 → 14,55 (−0,92) | 0,25 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 16,30 → 15,57 (−0,73) | 0,35 → alla behöriga antogs |
| VT 2024 | 13,83 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2023 | 13,95 → 13,95 (±0) | – |
| VT 2023 | 15,90 → 15,90 (±0) | 0,20 → 0,20 (±0) |
| HT 2022 | 16,67 → 16,67 (±0) | 0,60 → 0,40 (−0,20) |
| VT 2022 | 16,30 → 15,05 (−1,25) | 0,40 → 0,40 (±0) |
| HT 2021 | 17,10 → 17,10 (±0) | 0,45 → 0,45 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,98) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2018
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | 13,79 | Inget urval |
| VT 2020 | 13,79 | 13,21 |
| HT 2020 | 16,90 | Inget urval |
| VT 2021 | 14,95 | Inget urval |
| HT 2021 | 17,10 | 15,06 |
| VT 2022 | 15,05 | Inget urval |
| HT 2022 | 16,67 | 17,16 |
| VT 2023 | 15,90 | 14,28 |
| HT 2023 | 13,95 | 16,13 |
| VT 2024 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2024 | 15,57 | Inget urval |
| VT 2025 | 14,55 | 14,05 |
| HT 2025 | Alla antogs | Inget urval |
| VT 2026 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2026 | 16,27 | 13,28 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2018 | Inget urval |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Inget urval |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,75 |
| VT 2021 | 0,55 |
| HT 2021 | 0,45 |
| VT 2022 | 0,40 |
| HT 2022 | 0,40 |
| VT 2023 | 0,20 |
| HT 2023 | Alla antogs |
| VT 2024 | Inget urval |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | Alla antogs |
| VT 2026 | Inget urval |
| HT 2026 | 0,50 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2018 | 31 | 2 |
| VT 2019 | 61 | 7 |
| HT 2019 | 37 | 3 |
| VT 2020 | 41 | 3 |
| HT 2020 | 59 | 3 |
| VT 2021 | 72 | 1 |
| HT 2021 | 65 | 3 |
| VT 2022 | 77 | 8 |
| HT 2022 | 70 | 6 |
| VT 2023 | 64 | 4 |
| HT 2023 | 33 | 4 |
| VT 2024 | 45 | 2 |
| HT 2024 | 61 | 4 |
| VT 2025 | 45 | 3 |
| HT 2025 | 37 | 1 |
| VT 2026 | 25 | 2 |
| HT 2026 | 74 | 6 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Svenska som andraspråkBI15,59HP0,45Sökande/plats8,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Svenska som andraspråkBI16,93HP0,60Sökande/plats11,5
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, EngelskaBI15,80HP0,80Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, SpanskaBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Spanska, Svenska som andraspråkBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, FranskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, TyskaBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, HistoriaBI16,56HP0,65Sökande/plats18,7
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17195
SU-17195 · nationell antagning
74 sökande, 6 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 17,98 | 4 | 16,27 | 4 | 13 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,82 | 1 | 13,28 | 1 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,40 | 3 | 0,50 | 2 | 6 |
VT 2026: anmälningskod SU-17037
SU-17037 · nationell antagning
25 sökande, 2 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | Alla antogs | 4 | Alla antogs | 3 | 0 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| HP Högskoleprovet | Alla antogs | 1 | Ingen antogs | 0 | 0 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan och vuxenutbildningen, Svenska som andraspråk, Historia
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan och vuxenutbildningen, Svenska som andraspråk, Historia vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,27, HP 0,50 och BII 13,28. VT 2026: alla behöriga antogs i BI, ingen antogs i HP och ingen antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan och vuxenutbildningen, Svenska som andraspråk, Historia vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 74 personer, varav 6 i första hand. 7 antogs, alltså 10,6 sökande per antagen. Till VT 2027 har 61 sökt hittills.
Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?
Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor62 %(46)
- Män38 %(28)
- 24 år eller yngre74 %55
- 25–34 år14 %10
- 35 år eller äldre12 %9
- Antagna kvinnor71 %(5)
- Antagna män29 %(2)
Anmälningskod SU-17195. Källa: UHR.