Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, Engelska
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17193
VT 2026urval 2 · SU-17034
Inget urval (UHR:s –) betyder att ingen antogs i den gruppen.
Söktryck just nu, VT 2027: 72 sökande hittills (8 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 7 av 9 läsår med jämförbara siffror, högre 2 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): 16,93, troligen mellan 15,39 och 19,04.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 70
- 1 i första hand
- Antagna
- 3
- urval 2
- Reserver
- 9
- Sökande per plats
- 23,3
- Bara 3 platser, svår att jämföra
- Sökande VT 2026
- 65
- 5 i första hand
- Antagna
- 5
- urval 2
- Reserver
- 13
- Sökande per plats
- 13
- Bara 5 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,69 | 15,8 | −0,89 |
| Högskoleprov (HP) | 0,80 | 0,80 | Oförändrad |
| Betyg (BII) | 16,93 | Ingen antogs | – |
| Antagna totalt | 4 | 3 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 16 av 24 terminer och legat kvar i 8 (8 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,05). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 14 av 24 terminer, minst 0,50 under i 14 och minst 1,00 under i 11.
Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 15 av 22 terminer och legat kvar i 7 (9 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 15 av 22 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 11.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,69 → 15,80 (−0,89) | 0,80 → 0,80 (±0) |
| VT 2026 | 16,50 → 16,50 (±0) | 0,70 → 0,55 (−0,15) |
| HT 2025 | 15,47 → 15,47 (±0) | 0,60 → 0,50 (−0,10) |
| VT 2025 | 13,69 → alla behöriga antogs | – |
| HT 2024 | 16,38 → 16,38 (±0) | 0,55 → 0,55 (±0) |
| VT 2024 | 14,98 → 14,98 (±0) | 0,35 → 0,35 (±0) |
| HT 2023 | 16,15 → 16,15 (±0) | 1,00 → 1,00 (±0) |
| VT 2023 | 19,77 → 19,77 (±0) | 0,45 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 16,72 → 16,61 (−0,11) | 0,80 → 0,55 (−0,25) |
| VT 2022 | 14,98 → 14,85 (−0,13) | 0,75 → 0,65 (−0,10) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,69) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2015 | 15,17 | 15,20 |
| VT 2016 | 13,50 | 14,53 |
| HT 2016 | 13,35 | 17,62 |
| VT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | 12,32 | 14,32 |
| VT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2020 | 15,83 | 17,70 |
| VT 2021 | 14,84 | 17,26 |
| HT 2021 | 16,35 | 16,14 |
| VT 2022 | 14,85 | 15,42 |
| HT 2022 | 16,61 | 15,16 |
| VT 2023 | 19,77 | 13,84 |
| HT 2023 | 16,15 | 16,70 |
| VT 2024 | 14,98 | 11,80 |
| HT 2024 | 16,38 | 18,03 |
| VT 2025 | Alla antogs | 13,24 |
| HT 2025 | 15,47 | 15,85 |
| VT 2026 | 16,50 | Inget urval |
| HT 2026 | 15,80 | Inget urval |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2012 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| HT 2014 | Alla antogs |
| HT 2015 | 0,40 |
| VT 2016 | 0,55 |
| HT 2016 | Alla antogs |
| VT 2017 | Alla antogs |
| HT 2017 | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | Alla antogs |
| HT 2019 | Alla antogs |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | 0,40 |
| VT 2021 | 0,40 |
| HT 2021 | 0,65 |
| VT 2022 | 0,65 |
| HT 2022 | 0,55 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | 1,00 |
| VT 2024 | 0,35 |
| HT 2024 | 0,55 |
| VT 2025 | Inget urval |
| HT 2025 | 0,50 |
| VT 2026 | 0,55 |
| HT 2026 | 0,80 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2012 | 39 | 3 |
| HT 2013 | 59 | 8 |
| HT 2014 | 56 | 11 |
| HT 2015 | 76 | 8 |
| VT 2016 | 91 | 8 |
| HT 2016 | 96 | 5 |
| VT 2017 | 119 | 12 |
| HT 2017 | 126 | 10 |
| VT 2018 | 91 | 15 |
| HT 2018 | 79 | 7 |
| VT 2019 | 47 | 4 |
| HT 2019 | 52 | 6 |
| VT 2020 | 58 | 4 |
| HT 2020 | 84 | 5 |
| VT 2021 | 99 | 7 |
| HT 2021 | 79 | 5 |
| VT 2022 | 67 | 2 |
| HT 2022 | 100 | 7 |
| VT 2023 | 83 | 6 |
| HT 2023 | 68 | 8 |
| VT 2024 | 69 | 8 |
| HT 2024 | 58 | 6 |
| VT 2025 | 54 | 1 |
| HT 2025 | 51 | 4 |
| VT 2026 | 65 | 5 |
| HT 2026 | 70 | 1 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Svenska som andraspråkBI16,93HP0,60Sökande/plats11,5
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Svenska som andraspråkBI15,59HP0,45Sökande/plats8,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, SpanskaBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Spanska, Svenska som andraspråkBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, FranskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, TyskaBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, EngelskaBI18,23HP0,90Sökande/plats20,7
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan och vuxenutbildningen, Svenska som andraspråk, HistoriaBI16,27HP0,50Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17193
SU-17193 · nationell antagning
70 sökande, 1 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 0 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,69 | 2 | 15,8 | 2 | 5 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,93 | 1 | Ingen antogs | 0 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,80 | 1 | 0,80 | 1 | 3 |
VT 2026: anmälningskod SU-17034
SU-17034 · nationell antagning
65 sökande, 5 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | Ingen antogs | 0 | 1 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,5 | 3 | 16,5 | 3 | 8 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,9 | 1 | Ingen antogs | 0 | 7 |
| HP Högskoleprovet | 0,70 | 2 | 0,55 | 2 | 7 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, Engelska
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, Engelska vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,8, HP 0,80 och ingen antogs i BII. VT 2026: BI 16,5, HP 0,55 och ingen antogs i BII. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, Engelska vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 70 personer, varav 1 i första hand. 3 antogs, alltså 23,3 sökande per antagen. Till VT 2027 har 72 sökt hittills.
Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, Engelska vid Stockholms universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 15,8 HT 2026 mot 15,47 HT 2025. Sökande: 70 mot 51.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor66 %(46)
- Män34 %(24)
- 24 år eller yngre86 %60
- 25–34 år9 %6
- 35 år eller äldre6 %4
- Antagna kvinnor100 %(3)
- Antagna män0 %(0)
Anmälningskod SU-17193. Källa: UHR.