Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Svenska som andraspråk
Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?
HT 2026urval 2 · SU-17191
VT 2026urval 2 · SU-17032
Söktryck just nu, VT 2027: 111 sökande hittills (8 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 10 av 13 läsår med jämförbara siffror, högre 3 läsår. Är det lättare att komma in på våren?
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Prognos VT 2027
Osäker prognosFå sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.
BII (kompletterade betyg): 17,12, troligen mellan 15,64 och 18,63.
UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 130
- 18 i första hand
- Antagna
- 15
- urval 2
- Reserver
- 20
- Sökande per plats
- 8,7
- Hög konkurrens
- Sökande VT 2026
- 87
- 12 i första hand
- Antagna
- 11
- urval 2
- Reserver
- 13
- Sökande per plats
- 7,9
- Hög konkurrens
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 16,4 | 15,59 | −0,81 |
| Högskoleprov (HP) | 0,60 | 0,45 | −0,15 |
| Betyg (BII) | 15,22 | 14,82 | −0,4 |
| Antagna totalt | 16 | 15 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan VT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 20 av 30 terminer, legat kvar i 5 och stigit i 5 (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,57). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 19 av 30 terminer, minst 0,50 under i 19 och minst 1,00 under i 16.
Sedan VT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 24 av 28 terminer och legat kvar i 4 (13 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,15). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 24 av 28 terminer, minst 0,10 under i 23 och minst 0,20 under i 18.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 16,40 → 15,59 (−0,81) | 0,60 → 0,45 (−0,15) |
| VT 2026 | 15,77 → 15,77 (±0) | 0,60 → 0,30 (−0,30) |
| HT 2025 | 16,20 → 16,55 (+0,35) | 0,60 → 0,40 (−0,20) |
| VT 2025 | 15,68 → alla behöriga antogs | 0,30 → alla behöriga antogs |
| HT 2024 | 17,19 → 15,36 (−1,83) | 0,45 → alla behöriga antogs |
| VT 2024 | 15,59 → 13,63 (−1,96) | 0,50 → alla behöriga antogs |
| HT 2023 | 16,30 → 16,30 (±0) | 0,60 → 0,45 (−0,15) |
| VT 2023 | 15,99 → alla behöriga antogs | 0,35 → alla behöriga antogs |
| HT 2022 | 18,30 → 16,88 (−1,42) | 0,50 → 0,30 (−0,20) |
| VT 2022 | 16,20 → 14,98 (−1,22) | 0,60 → alla behöriga antogs |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 16,40) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2012
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| VT 2012 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2012 | 14,00 | Inget urval |
| VT 2013 | Alla antogs | Inget urval |
| HT 2013 | 15,10 | 16,99 |
| VT 2014 | 13,10 | 16,99 |
| HT 2014 | 15,10 | 14,29 |
| VT 2015 | 15,57 | 14,29 |
| HT 2015 | 18,09 | 19,66 |
| VT 2016 | 17,35 | 14,55 |
| HT 2016 | 15,57 | 17,94 |
| VT 2017 | 16,62 | 13,44 |
| HT 2017 | Alla antogs | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs | Alla antogs |
| HT 2018 | 15,59 | Alla antogs |
| VT 2019 | 17,45 | 15,67 |
| HT 2019 | 14,60 | 16,09 |
| VT 2020 | 12,70 | 14,05 |
| HT 2020 | 16,56 | 15,20 |
| VT 2021 | 15,80 | 14,38 |
| HT 2021 | 17,23 | 19,80 |
| VT 2022 | 14,98 | 13,67 |
| HT 2022 | 16,88 | 20,51 |
| VT 2023 | Alla antogs | 21,79 |
| HT 2023 | 16,30 | 18,54 |
| VT 2024 | 13,63 | Inget urval |
| HT 2024 | 15,36 | 14,04 |
| VT 2025 | Alla antogs | 15,68 |
| HT 2025 | 16,55 | 14,78 |
| VT 2026 | 15,77 | 15,75 |
| HT 2026 | 15,59 | 14,82 |
Högskoleprovet (HP)
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| VT 2012 | Alla antogs |
| HT 2012 | 0,40 |
| VT 2013 | Alla antogs |
| HT 2013 | Alla antogs |
| VT 2014 | Alla antogs |
| HT 2014 | 0,60 |
| VT 2015 | 0,45 |
| HT 2015 | 1,00 |
| VT 2016 | 0,25 |
| HT 2016 | 0,35 |
| VT 2017 | 0,30 |
| HT 2017 | Alla antogs |
| VT 2018 | Alla antogs |
| HT 2018 | Alla antogs |
| VT 2019 | 0,65 |
| HT 2019 | 0,15 |
| VT 2020 | Alla antogs |
| HT 2020 | Alla antogs |
| VT 2021 | 0,45 |
| HT 2021 | Alla antogs |
| VT 2022 | Alla antogs |
| HT 2022 | 0,30 |
| VT 2023 | Alla antogs |
| HT 2023 | 0,45 |
| VT 2024 | Alla antogs |
| HT 2024 | Alla antogs |
| VT 2025 | Alla antogs |
| HT 2025 | 0,40 |
| VT 2026 | 0,30 |
| HT 2026 | 0,45 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Hösttermin (HT)
Vårtermin (VT)
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| VT 2012 | 38 | 6 |
| HT 2012 | 57 | 7 |
| VT 2013 | 46 | 5 |
| HT 2013 | 62 | 5 |
| VT 2014 | 93 | 7 |
| HT 2014 | 76 | 7 |
| VT 2015 | 99 | 15 |
| HT 2015 | 111 | 12 |
| VT 2016 | 121 | 28 |
| HT 2016 | 141 | 19 |
| VT 2017 | 160 | 18 |
| HT 2017 | 129 | 16 |
| VT 2018 | 111 | 14 |
| HT 2018 | 128 | 18 |
| VT 2019 | 74 | 4 |
| HT 2019 | 97 | 12 |
| VT 2020 | 79 | 17 |
| HT 2020 | 125 | 21 |
| VT 2021 | 103 | 15 |
| HT 2021 | 90 | 10 |
| VT 2022 | 81 | 11 |
| HT 2022 | 118 | 21 |
| VT 2023 | 70 | 12 |
| HT 2023 | 75 | 12 |
| VT 2024 | 73 | 11 |
| HT 2024 | 111 | 20 |
| VT 2025 | 78 | 7 |
| HT 2025 | 105 | 10 |
| VT 2026 | 87 | 12 |
| HT 2026 | 130 | 18 |
Om programmet
null
- Omfattning
- 330 högskolepoäng, ca 5,5 år
- Examen
- Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Gymnasielärare | 44 200 kr37–51 tkr | Medelstora5 år: oförändrad |
Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Stockholms universitet
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Svenska som andraspråkBI16,93HP0,60Sökande/plats11,5
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, EngelskaBI15,80HP0,80Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, SpanskaBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Spanska, Svenska som andraspråkBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, FranskaBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, TyskaBI–HP–Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan och vuxenutbildningen, Svenska som andraspråk, HistoriaBI16,27HP0,50Sökande/plats–
- Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska som andraspråk, MatematikBIAlla antogsHPAlla antogsSökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod SU-17191
SU-17191 · nationell antagning
130 sökande, 18 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BF Folkhögskola | Ingen antogs | 0 | 4 | 1 | 2 |
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 16,4 | 9 | 15,59 | 7 | 17 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,22 | 2 | 14,82 | 2 | 5 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 5 | 0,45 | 5 | 8 |
VT 2026: anmälningskod SU-17032
SU-17032 · nationell antagning
87 sökande, 12 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 15,77 | 6 | 15,77 | 6 | 7 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 15,96 | 2 | 15,75 | 1 | 7 |
| HP Högskoleprovet | 0,60 | 4 | 0,30 | 4 | 5 |
Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Svenska som andraspråk
Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 15,59, HP 0,45 och BII 14,82. VT 2026: BI 15,77, HP 0,30 och BII 15,75. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet?
HT 2026 sökte 130 personer, varav 18 i första hand. 15 antogs, alltså 8,7 sökande per antagen. Till VT 2027 har 111 sökt hittills.
Har antagningspoängen sjunkit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Svenska, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet?
Ja, den sjönk: i BI krävdes 15,59 HT 2026 mot 16,55 HT 2025. Sökande: 130 mot 105.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor81 %(105)
- Män19 %(25)
- 24 år eller yngre72 %94
- 25–34 år21 %27
- 35 år eller äldre7 %9
- Antagna kvinnor73 %(11)
- Antagna män27 %(4)
Anmälningskod SU-17191. Källa: UHR.