Vad krävdes för att komma in HT 2026 och VT 2026?

HT 2026urval 2 · SU-17183

BIGymnasiebetyg 16,93 av max 22,5 +0,47 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 0,60 av max 2 +0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 21,49 av max 22,5 +4,32 mot HT 2025

VT 2026urval 2 · SU-17021

BIGymnasiebetyg 16,50 av max 22,5 +0,42 mot VT 2025
HPHögskoleprovet 0,55 av max 2 +0,20 mot VT 2025
BIIKompletterade betyg 16,46 av max 22,5 +1,42 mot VT 2025

Söktryck just nu, VT 2027: 130 sökande hittills (14 i första hand). Antagningspoängen publiceras ca 9 december 2026. Söktrycket för alla program.

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 · antagningspoäng VT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Höst eller vår? BI-gränsen på våren var lägre än hösten innan i 9 av 13 läsår med jämförbara siffror, högre 4 läsår. Är det lättare att komma in på våren?

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Prognos VT 2027

Osäker prognos

Få sökande eller ojämna år, så gränsen kan hamna långt från prognosen.

BIGymnasiebetyg17,24troligen mellan 16,58 och 18,17
HPHögskoleprovet0,70troligen mellan 0,60 och 0,85

BII (kompletterade betyg): 17,31, troligen mellan 15,95 och 19,30.

UHR publicerar antagningspoängen ca 9 december.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
127
12 i första hand
Antagna
11
urval 2
Reserver
23
Sökande per plats
11,5
Mycket hög konkurrens
Sökande VT 2026
94
13 i första hand
Antagna
11
urval 2
Reserver
20
Sökande per plats
8,5
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)17,2316,93−0,3
Högskoleprov (HP)0,650,60−0,05
Betyg (BII)21,4921,49Oförändrad
Antagna totalt1211−1

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2012 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 23 av 27 terminer, legat kvar i 2 och stigit i 2 (6 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,44). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 20 av 27 terminer, minst 0,50 under i 16 och minst 1,00 under i 14.

Sedan HT 2012 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 17 av 25 terminer, legat kvar i 7 och stigit i 1 (10 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 17 av 25 terminer, minst 0,10 under i 14 och minst 0,20 under i 13.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Svenska som andraspråk (senaste 10 av 27 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202617,23 → 16,93 (−0,30)0,65 → 0,60 (−0,05)
VT 202616,71 → 16,50 (−0,21)0,65 → 0,55 (−0,10)
HT 202516,56 → 16,46 (−0,10)0,55 → 0,55 (±0)
VT 202516,52 → 16,08 (−0,44)0,40 → 0,35 (−0,05)
HT 202416,31 → 14,84 (−1,47)0,65 → 0,65 (±0)
HT 202317,28 → 17,28 (±0)0,65 → 0,65 (±0)
VT 202315,77 → alla behöriga antogs0,35 → alla behöriga antogs
HT 202216,88 → 17,34 (+0,46)0,65 → 0,65 (±0)
VT 202217,39 → 14,75 (−2,64)0,55 → 0,30 (−0,25)
HT 202115,20 → 15,20 (±0)0,45 → 0,45 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 17,23) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Om programmet

null

Omfattning
330 högskolepoäng, ca 5,5 år
Examen
Ämneslärarexamen (avancerad nivå)
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Stockholms universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Gymnasielärare 44 200 kr37–51 tkr Medelstora5 år: oförändrad

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som gymnasielärare vara medelstora. På fem års sikt förväntas efterfrågan vara oförändrad.

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Stockholms universitet

Alla program vid Stockholms universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod SU-17183

SU-17183 · nationell antagning

127 sökande, 12 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 17,23 7 16,93 6 17
BII Gymnasiebetyg med komplettering 21,49 1 21,49 1 9
HP Högskoleprovet 0,65 4 0,60 4 8
ÖS Övriga sökande Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
VT 2026: anmälningskod SU-17021

SU-17021 · nationell antagning

94 sökande, 13 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola 4 1 4 1 2
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 16,71 5 16,5 4 11
BII Gymnasiebetyg med komplettering 16,46 2 16,46 2 11
HP Högskoleprovet 0,65 4 0,55 4 9

Vanliga frågor om Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Svenska som andraspråk

Vad krävdes för att komma in på Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 16,93, HP 0,60 och BII 21,49. VT 2026: BI 16,5, HP 0,55 och BII 16,46. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet?

HT 2026 sökte 127 personer, varav 12 i första hand. 11 antogs, alltså 11,5 sökande per antagen. Till VT 2027 har 130 sökt hittills.

Har antagningspoängen stigit för Ämneslärarprogram med inriktning mot arbete i gymnasieskolan, Engelska, Svenska som andraspråk vid Stockholms universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 16,93 HT 2026 mot 16,46 HT 2025. Sökande: 127 mot 107.

Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?

BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor69 %(87)
  • Män31 %(40)
  • 24 år eller yngre77 %98
  • 25–34 år16 %20
  • 35 år eller äldre7 %9
  • Antagna kvinnor64 %(7)
  • Antagna män36 %(4)

Anmälningskod SU-17183. Källa: UHR.