Kandidatprogram i fysik - Meteorologi och klimatfysik
Vad krävdes för att komma in HT 2026?
HT 2026urval 2 · UU-P1303
Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).
Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.
Konkurrens
- Sökande HT 2026
- 101
- 17 i första hand
- Antagna
- 6
- urval 2
- Reserver
- 17
- Sökande per plats
- 16,8
- Bara 6 platser, svår att jämföra
| Urvalsgrupp | Urval 1 | Urval 2 | Ändring |
|---|---|---|---|
| Betyg (BI) | 20,68 | 20,68 | Oförändrad |
| Högskoleprov (HP) | 1,50 | 1,40 | −0,10 |
| Betyg (BII) | 16,48 | 16,48 | Oförändrad |
| Antagna totalt | 7 | 6 | −1 |
Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.
Om du blir reserv
Sedan HT 2024 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 inte sjunkit i någon av 3 terminer och legat kvar i 3 (median 0,00). Gränsen i urval 2 hamnade aldrig 0,25 eller mer under urval 1-gränsen.
Sedan HT 2024 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 3 terminer och legat kvar i 1 (median −0,10). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 3 terminer, minst 0,10 under i 2 och aldrig 0,20 eller mer under.
| Termin | BI urval 1 → 2 | HP urval 1 → 2 |
|---|---|---|
| HT 2026 | 20,68 → 20,68 (±0) | 1,50 → 1,40 (−0,10) |
| HT 2025 | 18,70 → 18,70 (±0) | 1,40 → 1,30 (−0,10) |
| HT 2024 | 20,89 → 20,89 (±0) | 1,15 → 1,15 (±0) |
Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,68) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.
Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.
Antagningspoäng och söktryck sedan 2024
Höst- och vårtermin visas var för sig. Lägsta antagna poäng i sista urvalet varje termin.
Betyg (BI, BII)
- BI
- BII
Visa som tabell
| Termin | BI | BII |
|---|---|---|
| HT 2024 | 20,89 | Inget urval |
| HT 2025 | 18,70 | 14,52 |
| HT 2026 | 20,68 | 16,48 |
Högskoleprovet (HP)
Visa som tabell
| Termin | HP |
|---|---|
| HT 2024 | 1,15 |
| HT 2025 | 1,30 |
| HT 2026 | 1,40 |
Söktryck
- Sökande
- Förstahandssökande
Visa som tabell
| Termin | Sökande | Förstahandssökande |
|---|---|---|
| HT 2024 | 63 | 8 |
| HT 2025 | 83 | 11 |
| HT 2026 | 101 | 17 |
Samma utbildning på andra lärosäten
Jämför alla 7| Lärosäte | BI | HP | Sökande/plats | Sökande |
|---|---|---|---|---|
| Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här | 20,68 | 1,40 | – | 101 |
| Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Fysik · Uppsala | 20,49 | 1,40 | 9,7 | 261 |
| Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Astronomi · Uppsala | 19,45 | 1,30 | 13,8 | 262 |
| Stockholms universitet Stockholm | 18,76 | 1,30 | 8,5 | 239 |
| Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Geofysik · Uppsala | 18,13 | 1,70 | – | 55 |
| Karlstads universitet Karlstad | Alla antogs | Inget urval | – | 47 |
| Stockholms universitet Kandidatprogram i fysik - Studiegång ämneslärarutbildning · Stockholm | Alla antogs | Alla antogs | – | 18 |
Om programmet
Fysikens syfte är att ge en grundläggande kvantitativ förståelse av naturens lagar. Den behandlar stora frågor som atomkärnornas uppbyggnad, nya material för till exempel solceller, jordens klimatutveckling och universums uppkomst. Kandidatprogrammet i fysik vid Uppsala universitet erbjuder möjligheten att studera olika områden inom den moderna teoretiska och experimentella fysiken. Under de inledande studierna lär du dig grundläggande fysikaliska begrepp och samband.
- Omfattning
- 180 högskolepoäng, ca 3 år
- Behörighet
- Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
- Examen
- Kandidatexamen
- Språk
- Svenska
Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.
Yrken, lön och jobbchanser
| Yrke | Medianlön | Jobbchanser |
|---|---|---|
| Fysiker och astronomer | 51 200 kr40–68 tkr | – |
Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.
Liknande program vid Uppsala universitet
- Kandidatprogram i fysik - GeofysikBI18,13HP1,70Sökande/plats–
- Kandidatprogram i fysik - FysikBI20,49HP1,40Sökande/plats9,7
- Kandidatprogram i fysik - AstronomiBI19,45HP1,30Sökande/plats13,8
- Civilingenjörsprogrammet i teknisk fysikBI21,72HP1,75Sökande/plats10,2
- Masterprogram i fysik - Meteorologi och klimatfysikBI–HP–Sökande/plats–
- Masterprogram i fysik - Matematisk fysikBI–HP–Sökande/plats–
Alla urvalsgrupper
HT 2026: anmälningskod UU-P1303
UU-P1303 · nationell antagning
101 sökande, 17 i första hand.
| Urvalsgrupp | Gräns U1 | Antagna U1 | Gräns U2 | Antagna U2 | Reserver |
|---|---|---|---|---|---|
| BI Gymnasiebetyg utan komplettering | 20,68 | 4 | 20,68 | 3 | 13 |
| BII Gymnasiebetyg med komplettering | 16,48 | 1 | 16,48 | 1 | 4 |
| HP Högskoleprovet | 1,50 | 2 | 1,40 | 2 | 13 |
Vanliga frågor om Kandidatprogram i fysik - Meteorologi och klimatfysik
Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i fysik - Meteorologi och klimatfysik vid Uppsala universitet HT 2026?
HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,68, HP 1,40 och BII 16,48. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.
Hur många sökte till Kandidatprogram i fysik - Meteorologi och klimatfysik vid Uppsala universitet?
HT 2026 sökte 101 personer, varav 17 i första hand. 6 antogs, alltså 16,8 sökande per antagen.
Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i fysik - Meteorologi och klimatfysik vid Uppsala universitet?
Ja, den steg: i BI krävdes 20,68 HT 2026 mot 18,7 HT 2025. Sökande: 101 mot 83.
Vad är skillnaden mellan BI, BII och HP?
BI är gymnasiebetyg utan komplettering, BII är betyg som kompletterats (t.ex. på komvux) och HP är högskoleprovet (0–2,0). Du konkurrerar i alla grupper du har meriter för, och varje grupp har sin egen gräns.
Var finns Kandidatprogram i fysik - Meteorologi och klimatfysik mer?
Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.
Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
- Kvinnor54 %(55)
- Män46 %(46)
- 24 år eller yngre85 %86
- 25–34 år11 %11
- 35 år eller äldre4 %4
- Antagna kvinnor33 %(2)
- Antagna män67 %(4)
Anmälningskod UU-P1303. Källa: UHR.