Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P1300

BIGymnasiebetyg 19,45 av max 22,5 +0,67 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,30 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 19,53 av max 22,5 +1,93 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
262
35 i första hand
Antagna
19
urval 2
Reserver
35
Sökande per plats
13,8
Mycket hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,219,45−0,75
Högskoleprov (HP)1,401,30−0,10
Betyg (BII)19,5319,53Oförändrad
Antagna totalt2319−4

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2014 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 10 av 13 terminer och legat kvar i 3 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median −0,29). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 8 av 13 terminer, minst 0,50 under i 7 och minst 1,00 under i 5.

Sedan HT 2014 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 6 av 13 terminer och legat kvar i 7 (3 gånger antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 6 av 13 terminer, minst 0,10 under i 5 och minst 0,20 under i 3.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i fysik - Astronomi (senaste 10 av 13 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,20 → 19,45 (−0,75)1,40 → 1,30 (−0,10)
HT 202519,22 → 18,78 (−0,44)1,40 → 1,35 (−0,05)
HT 202418,13 → 18,01 (−0,12)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202318,80 → 18,67 (−0,13)1,20 → 1,10 (−0,10)
HT 202217,00 → 14,50 (−2,50)1,00 → 1,00 (±0)
HT 202118,22 → 17,24 (−0,98)1,20 → 1,20 (±0)
HT 202018,25 → 18,25 (±0)1,05 → 1,05 (±0)
HT 201919,58 → 19,58 (±0)1,30 → 1,30 (±0)
HT 201818,07 → alla behöriga antogs1,10 → alla behöriga antogs
HT 201719,34 → 17,05 (−2,29)1,40 → 1,40 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,20) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 7
Kandidatprogram i fysik, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Meteorologi och klimatfysik · Uppsala 20,681,40–101
Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Fysik · Uppsala 20,491,409,7261
Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här 19,451,3013,8262
Stockholms universitet Stockholm 18,761,308,5239
Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Geofysik · Uppsala 18,131,70–55
Karlstads universitet Karlstad Alla antogsInget urval–47
Stockholms universitet Kandidatprogram i fysik - Studiegång ämneslärarutbildning · Stockholm Alla antogsAlla antogs–18

Om programmet

Fysikens syfte är att ge en grundläggande kvantitativ förståelse av naturens lagar. Den behandlar stora frågor som atomkärnornas uppbyggnad, nya material för till exempel solceller, jordens klimatutveckling och universums uppkomst. Kandidatprogrammet i fysik vid Uppsala universitet erbjuder möjligheten att studera olika områden inom den moderna teoretiska och experimentella fysiken. Under de inledande studierna lär du dig grundläggande fysikaliska begrepp och samband.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Fysiker och astronomer 51 200 kr40–68 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P1300

UU-P1300 · nationell antagning

262 sökande, 35 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 1
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,2 13 19,45 10 20
BII Gymnasiebetyg med komplettering 19,53 2 19,53 2 14
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 1 Alla antogs 1 0
HP Högskoleprovet 1,40 7 1,30 6 30

Vanliga frågor om Kandidatprogram i fysik - Astronomi

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i fysik - Astronomi vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 19,45, HP 1,30 och BII 19,53. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i fysik - Astronomi vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 262 personer, varav 35 i första hand. 19 antogs, alltså 13,8 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i fysik - Astronomi vid Uppsala universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 19,45 HT 2026 mot 18,78 HT 2025. Sökande: 262 mot 245.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Kandidatprogram i fysik - Astronomi mer?

Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor44 %(116)
  • Män56 %(146)
  • 24 år eller yngre86 %225
  • 25–34 år12 %32
  • 35 år eller äldre2 %5
  • Antagna kvinnor42 %(8)
  • Antagna män58 %(11)

Anmälningskod UU-P1300. Källa: UHR.