Vad krävdes för att komma in HT 2026?

HT 2026urval 2 · UU-P1301

BIGymnasiebetyg 20,49 av max 22,5 +0,78 mot HT 2025
HPHögskoleprovet 1,40 av max 2 −0,05 mot HT 2025
BIIKompletterade betyg 18,46 av max 22,5 −1,34 mot HT 2025

Så gick det för alla program: antagningspoäng HT 2026 (högst, ökningar och hur gränserna sjönk till urval 2).

Källa: UHR:s antagningsstatistik. Lägsta antagna poäng per urvalsgrupp i urval 2; historik är vägledning, ingen garanti.

Räkna ut om du kommer in

Konkurrens

Sökande HT 2026
261
45 i första hand
Antagna
27
urval 2
Reserver
42
Sökande per plats
9,7
Hög konkurrens
Från urval 1 till urval 2, HT 2026
UrvalsgruppUrval 1Urval 2Ändring
Betyg (BI)20,4920,49Oförändrad
Högskoleprov (HP)1,401,40Oförändrad
Betyg (BII)18,4618,46Oförändrad
Antagna totalt3127−4

Efter urval 1 tackar en del nej. I urval 2 antas reserver, och gränsen kan då sjunka.

Om du blir reserv

Sedan HT 2016 har BI-gränsen (betyg) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 3 av 11 terminer, legat kvar i 6 och stigit i 2 (median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,25 under urval 1-gränsen i 3 av 11 terminer, minst 0,50 under i 3 och minst 1,00 under i 2.

Sedan HT 2016 har HP-gränsen (högskoleprovet) från urval 1 till urval 2 sjunkit i 2 av 11 terminer och legat kvar i 9 (1 gång antogs alla behöriga; övriga terminer median 0,00). I urval 2 hamnade gränsen minst 0,05 under urval 1-gränsen i 2 av 11 terminer, minst 0,10 under i 2 och minst 0,20 under i 1.

Gränsen i urval 1 och efter urval 2, Kandidatprogram i fysik - Fysik (senaste 10 av 11 terminer)
TerminBI urval 1 → 2HP urval 1 → 2
HT 202620,49 → 20,49 (±0)1,40 → 1,40 (±0)
HT 202520,25 → 19,71 (−0,54)1,45 → 1,45 (±0)
HT 202418,70 → 18,92 (+0,22)1,30 → 1,30 (±0)
HT 202318,85 → 18,85 (±0)1,15 → 1,15 (±0)
HT 202219,69 → 16,13 (−3,56)0,85 → alla behöriga antogs
HT 202118,45 → 17,29 (−1,16)1,20 → 1,10 (−0,10)
HT 202018,51 → 18,51 (±0)1,45 → 1,45 (±0)
HT 201919,91 → 19,91 (±0)1,30 → 1,30 (±0)
HT 201817,70 → 17,70 (±0)1,00 → 1,00 (±0)
HT 201718,59 → 18,98 (+0,39)1,45 → 1,45 (±0)

Räkna på din chans som reserv Kalkylatorn är ifylld med gränsen i urval 1 HT 2026 (BI 20,49) och jämför med alla program som haft en liknande gräns.

Källa: UHR:s antagningsstatistik, lägsta antagna i urval 1 och efter urval 2. Bara terminer då programmet tog emot nybörjare. Historik är vägledning, ingen garanti: hur många som tackar nej varierar. Mer i guiden om reservplats, analysen av alla program och data som CSV.

Samma utbildning på andra lärosäten

Jämför alla 7
Kandidatprogram i fysik, HT 2026
Lärosäte BIHPSökande/platsSökande
Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Meteorologi och klimatfysik · Uppsala 20,681,40–101
Uppsala universitet Uppsala · Du tittar på den här 20,491,409,7261
Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Astronomi · Uppsala 19,451,3013,8262
Stockholms universitet Stockholm 18,761,308,5239
Uppsala universitet Kandidatprogram i fysik - Geofysik · Uppsala 18,131,70–55
Karlstads universitet Karlstad Alla antogsInget urval–47
Stockholms universitet Kandidatprogram i fysik - Studiegång ämneslärarutbildning · Stockholm Alla antogsAlla antogs–18

Om programmet

Fysikens syfte är att ge en grundläggande kvantitativ förståelse av naturens lagar. Den behandlar stora frågor som atomkärnornas uppbyggnad, nya material för till exempel solceller, jordens klimatutveckling och universums uppkomst. Kandidatprogrammet i fysik vid Uppsala universitet erbjuder möjligheten att studera olika områden inom den moderna teoretiska och experimentella fysiken. Under de inledande studierna lär du dig grundläggande fysikaliska begrepp och samband.

Omfattning
180 högskolepoäng, ca 3 år
Behörighet
Grundläggande behörighet + Fysik 2, Kemi 1, Matematik 4 eller Matematik E. Eller: Fysik nivå 2, Kemi nivå 1, Matematik fortsättning nivå 2
Examen
Kandidatexamen
Språk
Svenska

Källa: Susa-navet (Skolverket). Läs mer hos Uppsala universitet.

Yrken, lön och jobbchanser

YrkeMedianlönJobbchanser
Fysiker och astronomer 51 200 kr40–68 tkr –

Lön: SCB lönestrukturstatistik 2025, median och 10–90:e percentil, månadslön före skatt för alla anställda i yrket (inte nyexaminerade). Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer. Yrkeskopplingen är vår egen.

Liknande program vid Uppsala universitet

Alla program vid Uppsala universitet

Alla urvalsgrupper

HT 2026: anmälningskod UU-P1301

UU-P1301 · nationell antagning

261 sökande, 45 i första hand.

UrvalsgruppGräns U1Antagna U1Gräns U2Antagna U2Reserver
BF Folkhögskola Ingen antogs 0 Ingen antogs 0 0
BI Gymnasiebetyg utan komplettering 20,49 15 20,49 13 29
BII Gymnasiebetyg med komplettering 18,46 2 18,46 2 13
DA Lärosätets eget urval Alla antogs 6 Alla antogs 5 0
HP Högskoleprovet 1,40 8 1,40 7 32

Vanliga frågor om Kandidatprogram i fysik - Fysik

Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i fysik - Fysik vid Uppsala universitet HT 2026?

HT 2026 (urval 2) var gränsen BI 20,49, HP 1,40 och BII 18,46. Gränsen är den lägsta poäng som räckte för en plats i urvalsgruppen.

Hur många sökte till Kandidatprogram i fysik - Fysik vid Uppsala universitet?

HT 2026 sökte 261 personer, varav 45 i första hand. 27 antogs, alltså 9,7 sökande per antagen.

Har antagningspoängen stigit för Kandidatprogram i fysik - Fysik vid Uppsala universitet?

Ja, den steg: i BI krävdes 20,49 HT 2026 mot 19,71 HT 2025. Sökande: 261 mot 253.

Vad betyder * eller ”alla behöriga antogs” i antagningspoäng?

Att alla som var behöriga och sökte i urvalsgruppen fick en plats. Det fanns ingen poänggräns att slå, så UHR redovisar en asterisk (*) i stället för en siffra.

Var finns Kandidatprogram i fysik - Fysik mer?

Samma utbildning finns på 7 ställen i vår jämförelse. Tabellen ovan visar poäng och söktryck för varje lärosäte HT 2026.

Vilka söker? Kön och ålder, HT 2026
  • Kvinnor33 %(86)
  • Män67 %(175)
  • 24 år eller yngre88 %229
  • 25–34 år10 %27
  • 35 år eller äldre2 %5
  • Antagna kvinnor19 %(5)
  • Antagna män81 %(22)

Anmälningskod UU-P1301. Källa: UHR.