Vad krävdes för att komma in på Kandidatprogram i kemi HT 2026?

BImedian 17,73 lägst–högst 16,77–18,69 −0,87 mot HT 2025
HPmedian 0,88 lägst–högst 0,50–1,25 −0,17 mot HT 2025
Källa: UHR, senaste urvalet, 2 utbildningar vid 2 lärosäten · uppdaterad 16 oktober 2026
Sökande
448
+1,4 % mot HT 2025
Antagna
62
efter urval 2, HT 2026
Sökande per plats
7,2
alla lärosäten sammantaget
Lärosäten
2
2 utbildningstillfällen

Alla lärosäten HT 2026

Sorterat på BI, högst först
Kandidatprogram i kemi HT 2026: lägsta antagna poäng i urval 2 per lärosäte. "Alla antogs" betyder att alla behöriga i gruppen kom in.
Lärosäte BIBIIHPSökandePer platsBI mot i fjol
Uppsala universitet Uppsala 18,6920,831,252537,9+0,09
Stockholms universitet Stockholm 16,7717,410,501956,5–

Utveckling sedan 2008

Linjen är medianen bland lärosätena, det skuggade fältet spannet från lägsta till högsta gräns. Terminer där ingen gräns publicerades saknas.

Betyg (BI)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

14161820200820122016202020242026HT 2020: median BI 17,03, lägst 17,03, högst 17,03 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median BI 16,30, lägst 14,63, högst 17,97 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median BI 16,74, lägst 16,74, högst 16,74 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median BI 17,19, lägst 17,19, högst 17,19 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median BI 18,00, lägst 17,71, högst 18,28 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median BI 18,60, lägst 18,60, högst 18,60 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median BI 17,73, lägst 16,77, högst 18,69 (2 lärosäten med poänggräns)17,73
Visa som tabell
Kandidatprogram i kemi: BI-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
202616,7717,7318,69
202518,6018,6018,60
202417,7118,0018,28
202317,1917,1917,19
202216,7416,7416,74
202114,6316,3017,97
202017,0317,0317,03
2019–––
2018–––
2017–––
2016–––
2015–––
2014–––
2013–––
2012–––
2011–––
2010–––
2009–––
2008–––

Högskoleprovet (HP)

  • Median
  • Lägst–högst bland lärosätena

Hösttermin (HT)

0,40,60,81,01,21,4200820122016202020242026HT 2020: median HP 0,95, lägst 0,95, högst 0,95 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2021: median HP 0,90, lägst 0,85, högst 0,95 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2022: median HP 0,65, lägst 0,65, högst 0,65 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2023: median HP 1,00, lägst 1,00, högst 1,00 (1 lärosäten med poänggräns)HT 2024: median HP 1,02, lägst 0,95, högst 1,10 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2025: median HP 1,05, lägst 0,85, högst 1,25 (2 lärosäten med poänggräns)HT 2026: median HP 0,88, lägst 0,50, högst 1,25 (2 lärosäten med poänggräns)0,88
Visa som tabell
Kandidatprogram i kemi: HP-gräns över tid
ÅrHT lägstHT medianHT högst
20260,500,881,25
20250,851,051,25
20240,951,021,10
20231,001,001,00
20220,650,650,65
20210,850,900,95
20200,950,950,95
2019–––
2018–––
2017–––
2016–––
2015–––
2014–––
2013–––
2012–––
2011–––
2010–––
2009–––
2008–––

Lön och jobbchanser

Kemister

Medianlön
51 700 kr/mån
Spann (10–90 %)
39 800 kr – 73 500 kr
Möjlighet till arbete
Små
Rekrytering
Överskott

Nationellt bedöms möjligheterna till arbete som kemist vara små. På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för teknisk utveckling och automatisering.

Lön: SCB:s lönestrukturstatistik 2025. Jobbchanser: Arbetsförmedlingens yrkesbarometer 2026-1.

Vanliga frågor

Var är det svårast att komma in på Kandidatprogram i kemi?

HT 2026 krävdes högst betyg vid Uppsala universitet (Uppsala): 18,69 i urvalsgruppen BI och 1,25 på högskoleprovet.

Var är det lättast att komma in på Kandidatprogram i kemi?

HT 2026 var gränsen lägst vid Stockholms universitet (Stockholm): 16,77 i BI och 0,50 på högskoleprovet.

Vad krävs på högskoleprovet för Kandidatprogram i kemi?

HT 2026 låg HP-gränsen mellan 0,50–1,25 beroende på lärosäte, med medianen 0,88. Gränsen är det lägsta resultat som räckte för att bli antagen i urval 2.

Hur många sökte Kandidatprogram i kemi HT 2026?

448 sökte programmet vid 2 lärosäten och 62 antogs, alltså ungefär 7,2 sökande per plats. 73 hade det som förstahandsval.

Har antagningspoängen för Kandidatprogram i kemi ökat?

Medianen för BI sjönk med 0,87 från HT 2025 till HT 2026, och antalet sökande ändrades med +1,4 %.

Vad tjänar man efter Kandidatprogram i kemi?

Medianlönen för kemister var 51 700 kr i månaden 2025 enligt SCB. Arbetsförmedlingen bedömer möjligheterna till arbete som små.

Är förra årets antagningspoäng en garanti?

Nej. Gränsen avgörs av vilka som söker just den terminen och hur många platser som finns. Använd siffrorna som vägledning och sök det du helst vill läsa.

Fler jämförelser: naturvetenskap och miljö

Visa alla